Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 402
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 402
Název:Záhady Černé galaxie
(Rätsel der schwarzen Galaxis)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 401 • chronologicky • AT 403 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Závan svobody

Atlan a Thalia opustí loď HORIET, která právě přistála na kosmodromu Xudon, a najdou částečně zničený trh. Při průzkumu se dostanou do Schoffova baru, kde jim Camagur a jediný host Conmat-Port podají první zprávu o situaci. Cíl je zavede do hlavní kanceláře tržního celku, před níž jsou napadeni rozzuřenými příslušníky různých ras. Účinky zapáleného Černého loje zde ještě nevyprchaly. Teprve poté, co útočníky ochromí další objekty, mohou vstoupit do budovy.

Členové Tržní sumy se to snaží zlehčovat, ale Atlan se nenechá zmást hladovým Zarfem, Griselnem-Daahlem, Tramph-Ro, Tshiffem a ostatními a obviní je z neschopnosti. Poté je nechá ukázat Velkou plejádu, kvůli které nepokoje v Danjitter Valley vůbec začaly. Ukořistí ji a odnese ji na HORIET spolu s Nootem Cembergall-Flyrtem, který je obviňován z nepokojů. Na varhanní lodi Atlan rychle prokoukne souvislosti; Objekt je mu pouze předkládán jako obětní beránek, protože je jedním z mála poctivých a neúplatných dozorců na volném trhu, kteří ostatním opakovaně kazí polévku.

Mezitím dvě čočky najdou žíznivou Grytu a přivedou ji k drobnému Dnarcovi. Irroth, tamatský obchodník s klobásami, si při brzkém otevření svého obchodu všimne, že se kolem něj shlukuje mnoho ozbrojených obchodníků různého původu. To se stalo teprve před několika dny, když byl vyhlazen klan Žíznivých. Okamžitě se vydá vozidlem na HORIET a podá hlášení Atlantovi. Král Atlantidy kontaktuje pilota Bronnitera-Vanga a povolá ho do akce. Letí na okraj Bledých mramorových hor, kde žijí klany Žhnoucích a Širokých, které se pravděpodobně stanou terčem útoku. HORIET použije těžké zbraně, aby zastrašil lynčující dav.

Atlan se pak radí s Cembergall-Flyrtem a zjišťuje, že Cíl má velmi dobré znalosti o trhu. I když je to pro něj téměř beznadějné, stále se zasazuje o právo a pořádek. Proto se Atlan rozhodne udělat něco neobvyklého: nechá HORIET zničit horní patro hlavní budovy tržní sumy a pak po celém údolí z reproduktorů oznámí, že od nynějška je Cembergall-Flyrt jmenován přímým zástupcem synovce Chirmora Floga. Od nynějška musí pravidelně podávat zprávy o dění na Xudonu, a pokud se nenaplní nebo nebudou v synovcově zájmu, loď s orgány se vrátí a spálí polovinu trhu. Pak HORIET opět opustí planetu spolu s Velkou plejádou, která nese odraz svobody.

V posledních hodinách tento záhadný jev způsobil, že se Bronniter-Vang částečně vymanil ze své podmíněnosti. Proces ještě není dokončen, ale pilot je již ochoten podřídit se Atlantovi a jeho představám o svobodě a poslat Säggallovi falešnou zprávu.

Na Xudonu si Cembergall-Flyrt musí nejprve zvyknout na svou novou roli. Mít moc ho nijak zvlášť netěší, ale musí ji použít, aby změnil stávající poměry. Když se vydá na průzkum do Gryty, objeví před ordinací lékaře frontu asi 1000 pacientů. Vezme s sebou Grytu a požádá všechny dostupné lékaře ze správy kosmodromu, aby mu pomohli. Sotva však vyjde ven, obdrží telefonát z Conmat-Portu: lynčující dav, tentokrát složený z členů Široké a Žhavé, se chce pomstít za včerejší zmařený útok na jejich stohovací paláce a zabít členy tržní sumy. Teprve když je Cembergall a Gryta vyzvou, aby se chovali rozumně, křižáci se opět uklidní a odejdou. Hladovému Zarfovi, mluvčímu tržní sumy, Noot řekne, že časy korupce a úplatkářství jsou již minulostí, což Noot poznamená zastrašováním.

Když HORIET odlétá, Atlan propustí pracovitou, ale naprosto mlčenlivou původní posádku lodi s varhany. Cembergall-Flyrt jim nyní dává nový úkol: mají pomoci žíznivé Grytě obnovit její mramorový palác, aby v něm mladý Krejodin mohl později založit nový klan.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Rätsel_der_Schwarzen_Galaxis« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)