Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 401
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 401
Název:Tržiště na Xudanu
(Der Markt von Xudan)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 400 • chronologicky • AT 402 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Chaos na obchodní planetě Černé galaxie

V Xudonu se nachází otevřený trh, který je důležitým obchodním centrem na území Marantronu čítajícím asi 100 obydlených planet. Spravuje ho tržní celek, který se skládá ze tří zástupců každé z převládajících ras Krejodenu, Camagurů, Nootů a Tamaterů. Pomáhá jim 300 odpůrců, tj. dozorců na trhu. Téměř všichni jsou zkorumpovaní a vždy usilují o vlastní prospěch. Když se znovu a znovu objevují mramorové koule, které v sobě nesou "odraz svobody", obchodníci se začnou obávat trestné výpravy synovce Chirmora Floga. Sjednotí se a vtrhnou do paláce klanu Žíznivých, které obviňují. Jejich vůdce, Žíznivý Zyrl, stejně jako všichni příbuzní a dokonce i služebnictvo a personál jsou zavražděni, ale žádné mramorové koule se nenajdou.

Žíznivý Gryta však dokázal utéct. V odlehlém bočním údolí bledých mramorových hor se schovává u hřmotného Quahrta, velmi nadaného slepého kameníka. Je to on, kdo vyrobil mramorové koule, a jednu z nich, Velkou plejádu, předá Grytovi s příkazem, aby sebe i kouli dostal do bezpečí. Poté zničí svou dílnu a zemře v ní. Dav se v domnění, že zabil všechny Žíznivé, opět rozprchne.

Cembergall-Flyrt je jedním z mála neúplatných poslanců, kteří se zasazují o právo a pořádek; ví, že většina jeho kolegů, stejně jako tržní suma, je zkorumpovaná, a proto jedná obezřetně. Proto si ho najme Market Sum, aby našel Černého Loha, o kterém se říká, že je ukrytý někde na trhu. Během vyšetřování dojde k několika pokusům o vraždu, ale díky opatrnosti a troše štěstí je všechny přežije bez úhony.

V noci ho vyhledá obchodník Irroth a požádá ho o pomoc. Po příchodu do svého obchodu ukáže Cembergall-Flyrtovi svůj nález: mladý Krejodin se vyčerpaný zhroutil ve svém táboře a byl jím objeven. Musí být žíznivá, protože v ruce drží mramorovou kouli, na níž se neomylně odráží svoboda. Noot vyhledá krejodského lékaře Drobného Dnarca a požádá ho, aby se postaral o nalezenou ženu, kterou mezitím přivedl k sobě domů, aby na Irrotha nepadlo podezření, že s tím má něco společného. Pak ho zvedne jiný odpůrce, aby ho odvezl na trh. Ten ho však vyláká do úkrytu, v němž se nachází Černý Loh. Noot díky kouřovému rohu zjistí, že byl právě zapálen, a když se pokusí zasáhnout, je ochromen.

Když se probere z bezvědomí, okamžitě se dostane pod vliv hypnotických výparů doutnajícího Černého loje. Stejně jako všichni ostatní, kdo se na trhu dostanou do kontaktu s výpary z ventilačního systému této místnosti, i Cembergall-Flyrt se rozzuří a vrhne se na všechny domnělé nepřátele. Když vyjde z budovy, většina otevřeného trhu už připomíná bitevní pole, kde každý bojuje s každým, dokud nepadne vyčerpáním nebo zraněním.

Drobný Dnarc si toho zatím nevšimne, protože se nechtěně chránil před výpary. Doktor najde Grytu a oznámí to Market Sumovi, který okamžitě vyšle Objekty ve skafandrech, aby získali Plejádu zpět. Pak vyhlásí pátrání po Cembergall-Flyrtovi, který je obviněn z incidentu s Lohem. Koneckonců příjezd lodi s orgány se očekává každou hodinu a vždy je dobré mít obětního beránka. Nakonec ho najde přístav Noot Conmat a přivede ho na tržní sumu, kde zavřou stále ještě bezvědomého Cembergalla Flyrta.

Mezitím se Široký Klynn a Zářící Talt, hlavy dvou nejmocnějších zbývajících klanů krejodů, Širokého a Zářícího, vážně obávají o svou existenci. Mají podezření, že podivné mramorové koule byly jen záminkou k vyhlazení nejbohatších z jejich rodu z finanční závisti. A na základě současných událostí je budou chtít pravděpodobně zlikvidovat - příznivější příležitost v dohledné době nepřijde. Okamžitě zahájí přípravy na přesun svého majetku do bezpečí nebo alespoň na jeho obranu.

I když zuří nejhorší boje, nad trhem v Xudonu se objeví HORIET. Loď s varhanami, které se všichni obchodníci dlouho obávali, dočasně přivádí běsnící lidi k rozumu. Strach z trestu Temného Oheje je zřejmě větší než hypnotický vliv Černého loje. Ti, kteří se mohou uchýlit do své vesmírné lodi, tak učiní, a opustí tak planetu v letu. Na palubě HORIET jsou Atlan, Thalia, 30 Dellos a několik členů posádky z jiné rasy. Vědí, že mají být na trestné výpravě, ale Atlan neuvažuje o slepém spálení poloviny trhu. Nejprve si chce udělat přehled a nechá přistát vesmírnou loď na kosmodromu ve tvaru prstence u figurantky Bronniter-Vang.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Markt_von_Xudon« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)