Atlan 405 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 405
Název:Elixír života
(Elexier des Lebens)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Průzkum Černé galaxie
« AT 404 • chronologicky • AT 406 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Speciální kurýr odhalí své tajemství

Atlan, Thalia a Dellos otevřou na HORIETU kokon, v němž Terzöge ukryl speciálního kurýra Aislandera. Havare mu poděkuje za záchranu a vzápětí je informuje, že zaslechl Atlanův rozhovor s královnou Terzoege, a proto ví, že všichni jsou rebelové proti synovci Chirmora Floga. Říká, že je to zcela v jeho zájmu, protože i on by měl zájem na svržení tajemné bytosti, kterou ani on osobně nezná. Na znamení ochoty spolupracovat předá souřadnice Nergala pilotovi Bronniter-Vangovi. Na této planetě má Aislander doručit Drulery, tajemství královny Terzöge.

Ve vhodnou chvíli se Havarenovi s pomocí symbionta Crosva podaří převzít kontrolu nad Thalií. Stačil by jediný neopatrný pohyb posádky a Crosv by si zlomil všechny kosti najednou. Aislander s velkým potěšením využívá bezmocnosti ostatních a po přistání na Nergalu ji předá veliteli první nergalské základny Yatinerovi. Od noota, který je hlídá, se dozvědí, jak se zde zpracovává drulery. Zahřívá se ve vodě a výpary pak vdechuje bobr Jatten. Po několikahodinovém působení výparů vyloučí malou kapsli zvanou Ärgetzo. Přitom přicházejí o život a Ärgetzo dělá pravý opak: prodlužuje život Chirmora Floga. Proto je to pro synovce tak důležité.

Aislander je uvězněn na Gooderspall a vědci na Nergalu již nestíhají vyrábět. Na výrobu dalších 100 Ärgetzos zbývá málo času. Bohužel všichni nedávno zajatí Jattenové jsou zmutovaní a neschopní přeměnit Drulery. Místo toho vystřelují kapsle zcela jiné povahy. Když se to Yatiner dozví, je bez sebe a okamžitě nařídí přivést nové Jatten. Když ho Aislander navštíví, zemře rukou svého vlastního symbionta - "daru na rozloučenou" od Tercetů, kteří Crosva patřičně zmanipulovali. Symbiont se rozpadne na prach, který se díky klimatizaci rozptýlí po stanici, což u zmutovaných Jatsů vyvolá další změnu. Onemocní a nakazí i všechny nemutované Džaty. Během několika hodin na tuto nemoc zemřou všechny kožešiny přítomné na základně a v jejich líhních, ať už byly Drulery vystaveny, nebo ne.

Mezitím jsou vězni zmrazeni v ledových kapslích, aby mohli být dopraveni na lodě, které si brzy přijdou pro Ärgetzos. Atlan, který má na sobě Zlaté rouno, zůstane nezraněn a rozbije svůj ledový modul zevnitř. Poté, co osvobodí své společníky, pronikne s Caahanem na základnu. Podaří se jim ukrást celou zásobu 244 Ärgetzos a použít ji k dosažení HORIET, který jejich společníci již připravili k nouzovému startu.

Současně připlouvají tři lodě s varhanami, které obsluhují tajemní Scuddamorové. Nikdo neví, jak tyto bytosti vypadají, protože se vždy skrývají pod stínovým štítem a vypadají jen jako rozmazané stíny. Jsou elitní silou synovců a jsou nadřazeni všem ostatním. Jejich velitel Xandärmaran okamžitě nařídí střelbu na HORIET, kterému se jen tak tak podaří uniknout. To se však neobešlo bez pomoci zvenčí; HORIET se ocitl v rudé záři představující Kolektivní inteligenci. Kolektiv vyšších světů už nějakou dobu sleduje Atlan v naději, že s Temným Oheimem něco udělá. Král Atlantidy se pouze dozví, že jeden člen Kolektivu je na Pthoru už dlouho. Jmenuje se Leenia, a až ji Atlan jednoho dne potká, vzpomene si i na tento rozhovor. Pak se HORIET vrátí do normálního prostoru a všichni přítomní zapomenou, co viděli a slyšeli.

Na Nergalu je Yatiner stále nervóznější ze svého neúspěchu. Bentaner-Lork, velitel Nootů, se také obává o svůj život, když se mu Havare Xandärmaran musí zodpovídat. Oproti očekávání však není nikdo popraven, ale Yatiner musí pokračovat v podnikání, dokud se nevyrobí zbývající Ärgetzos, kterých je zapotřebí 300. Ani Scuddamorští nevědí, že všechny kapsle byly uloupeny. Pak přijde špatná zpráva, že všichni Jattenové zemřeli na nemoci a že pravděpodobně dlouho nebudou žádní další Ärgetzové. To už je na Yatinera příliš a odsoudí se dřív, než ho Scuddamor zabije za jeho selhání.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Elixier_des_Lebens« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál