Atlan 396 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 396
Název:Velvyslanci času
(Botschafter der Zeit)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / V předpolí Černé galaxie
« AT 395 • chronologicky • AT 397 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: asi 2650
Setkání v proudu času

Algonkin-Yatta ukryje průzkumnou loď na deváté planetě soustavy Punark, kde se jeho společnice Anlytha okamžitě pustí do průzkumu ledového pole, které před ní leží jako moře drahokamů. Kosmický zvěd naopak cestuje s časovou kapslí malými skoky do budoucnosti, protože po 10 000 delta lodích invazní flotily už není ani stopy. Po pátém časovém skoku objeví 7500 vesmírných lodí, které startují ze třetí planety a letí poblíž čtvrté a páté planety. Okamžitě se dozví, proč neútočí přímo: dostane se do rozptýleného záření obranného paprsku z povrchu planety a okamžitě zapomene, jak se zachází s časovou kapslí a co vlastně zamýšlel udělat - vysoce účinné obranné opatření, kterému pravděpodobně padlo za oběť již chybějících 2500 nepřátelských lodí.

Taktika útočníků se však změnila. Jejich vesmírné lodě jsou pokryty stříbřitou sítí a ničí obranné systémy páté planety Draverloth - tato síť zřejmě neutralizuje stultifikační záření. Poté lodě Delty přistanou, aniž by se jim podařilo časovou schránku najít. K vytažení Torzaganů na palubu a jejich deportaci se používají vlečné paprsky.

Hlavním cílem je Xuverloth, hlavní svět soustavy, ale útočníci stále váhají. Algonkin-Yatta se rozhodne zasáhnout a varovat mírumilovné obyvatele. Je však zajat a předveden před hlavu vlády, Maerta-Soonaka - stejně jako téměř všichni Torzagané se celý jeho život soustředí na náboženství rovnováhy. Neuvědomuje si, že je ničí nepřítel, ale touží přivést bludné nepřátele zpět ke správné víře. Mathoner se také neřídí zásadami a po rozhovoru s předním městským psychologem Zerphem-Lankertem nepřináší kýžený výsledek, chtějí ho podrobit chirurgické operaci mozku. Na operačním stole ho osvobodí povstalec Athork-Taerant a jeho vojáci a šéf vlády je zastřelen.

Jeho osvoboditel je mentálně flexibilnější a nechá Algonkina-Yatta, aby mu ukázal variantu přežití jeho lidu. S pomocí časové schránky a delegace Aurogiltů na její palubě, které říkají Chairade, chtějí vytvořit časové výklenky, v nichž se přední Torzaganiané i velká část bojových sil spolu s odpovídajícím vybavením ukryjí mimo dosah nepřítele. Z těchto úkrytů bude vedena partyzánská válka, která má oslabit okupační síly.

Zatímco nepřítel útočí, lze vytvořit jedenáct takových výklenků. Cizinci si však uvědomí, že tu něco nehraje; aby Torzagany vydírali, je zabito mnoho lidí. Obyvatelé, zcela neznalí válečnictví, začnou příliš brzy vést partyzánskou válku a sami si při tom škodí. Nakonec jsou časové výklenky identifikovány jako zdroj zla, přiletí speciální hvězdná loď, nainstaluje tři vysílací stanice na oběžné dráze kolem Xuverloth a ozáří jimi povrch. To znemožňuje otevření časových slotů - ti, kteří jsou v nich uvězněni (včetně Algonkina-Yatta), by nakonec zemřeli kvůli nedostatku jídla. Chairade při tomto útoku umírá.

Anlytha zatím nedosáhla žádného výrazného úspěchu při průzkumu ledového pole na deváté planetě. Při jednom z experimentů na poli se objeví ledové krystaly, které se ji snaží obklopit. Právě včas se jí podaří utéct do RUORYCu, ale i zde vyrůstají krystaly ze vzduchu. Dokonce i psiotronika je ovlivněna. Z posledních sil odletí s Anlythou na Xuverloth, kde průzkumná loď nouzově přistane. Anlytha je zajata a uvězněna spolu s dalšími Torzagany, kteří se ukáží jako elitní bojové jednotky pod velením Hulka-Breevertha. Pomocí své paraschopnosti iluzí se jí podaří se spoluvězni uniknout a oslepit velitele Kurromorů (jak si útočníci říkají). Anlytha se vydává za vyššího důstojníka z Černé galaxie se zvláštním rozkazem. Duquor-Quo-Moquu je přiměn ke zničení orbitální stanice, ale poté se stane podezřelým.

Toto zničení způsobí, že vězni mohou opět vyjít z úkrytu, a Torzaganové se rozhodnou vzdát. Z dlouhodobého hlediska mohou přežít pouze tehdy, pokud se s Kurromory smíří a pokusí se obsadit klíčové pozice, na nichž mohou určovat směr nepříliš kruté budoucnosti. Algonkin-Yatta se pomocí časové kapsle zmocní průzkumné lodi a nepozorovaně s ní unikne na devátou planetu, kde je schopen opravit RUORYC pomocí palubních zdrojů. Poté společně prozkoumají tajemné ledové pole. Pomocí dezintegrátorů se dostanou do hlubin, kde objeví vesmírnou loď ve tvaru hroznu a vstoupí do ní. Uvnitř počítače jsou vědomí posledních lidí z Crantechu, kteří zde před dávnými věky ztroskotali. Nalákali všechny hvězdné lodě, aby je přiměli vypnout počítač, protože je postupně omrzela jejich existence. Mathoner jim opět dá životní cíl: mají na Pthoru nastavit návnady, jakmile se fragment světa objeví v jejich dosahu, a předat zprávu Atlantu.

Poté Algonkin-Yatta a Anlytha pokračují v cestě do oblasti, kde se podle jejich podezření nachází Černá galaxie.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Botschafter_der_Zeit« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
27.11.2021
1566 před NGL
28. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459545.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!