Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 397
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 397
Název:Archiv hrůz
(Archiv des Schreckens)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Král Atlantidy / V předpolí Černé galaxie
« AT 396 • chronologicky • AT 398 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Dva mágové ve městě zapomnění

Nyní, když je známo umístění Archivu hrůzy, vyšle Atlan dva mágy Copasalliora a Koratza s GOL'DHORem, aby získali co nejvíce údajů. Díky těmto údajům se chce král Atlantidy lépe vyzbrojit proti nebezpečí z Černé galaxie. GOL'DHOR se trochu vzpamatoval, ale stále s posádkou nemluví. Alespoň plní všechny příkazy bez námitek.

Když zlatá hvězdná loď dorazí do mikrogalaxie, kde se archiv nachází, náhodně prozkoumá několik slunečních soustav. Narazí na malou flotilu hvězdných lodí ve tvaru brouků, které je nejprve obklíčí a pak na ně vystřelí. Kdyby soustředili palbu na jeden bod, jejich existence by byla ohrožena. Hlasový mág Koratzo zjistí, že všichni členové posádky vesmírných lodí jsou roboti, kteří přijímají rozkazy zvenčí. Podaří se mu rozluštit jejich jazyk a simulovat protichůdné pokyny. V nastalém zmatku některé lodě střílejí samy na sebe, což nakonec umožní GOL'DHOR uniknout.

Po nějaké době pátrání oba mágové objeví systém, kde dvě planety obíhají kolem svého slunce po stejné planetární dráze. A to tak, aby slunce bylo vždy mezi nimi. V tomto systému se nachází řada kopulovitých vesmírných stanic. Po navázání kontaktu v jazyce hmyzí lodi jsou nasměrováni na stanici a je jim umožněno vstoupit. Vydávají se za komisaře z Černé galaxie na inspekčním letu, ale robotický mozek stanice o tom pochybuje. Chce je vyslechnout, a protože by pravda vyšla najevo, musí přejít do útoku. Koratzo zničí všechny roboty na této stanici (není zde žádná organická posádka) a donutí mozek, aby mu poskytl informace. Dozvídají se, že obě planety obsahují archiv. Carthillum má všechny Pthorovy zprávy, zatímco Maranyes má všechny budoucí objednávky. Kromě toho jim robotický mozek, který se nyní zbláznil, umožňuje, aby je ostatní vesmírné stanice dále neobtěžovaly.

Opouštějí stanici, která se krátce poté sama zničí, a letí nejprve do Carthillumu. Na tomto světě je postaven pouze jeden kontinent, ale je téměř dokončen. Pouze uprostřed je místo pro kosmodrom, kde už stojí několik polorozpadlých kosmických lodí. Po přistání je přivítá kartelářské komando a poté, co předstírají, že jsou zástupci Černé galaxie, je Sisil provede městem. Až do setmění nesmějí do archivu vstoupit.

Když se tak stane, jsou zavedeni do velké kopule, která obsahuje několik dveří. Všichni jsou však zamčeni, a když se je chystají překonat svými magickými schopnostmi, vypukne mezi přítomnými Carthillery panika. Zaútočí Pustiny; různě cizí bytosti, které donutí všechny Kartelany k útěku. Mezitím oba mágové proniknou za dveře a najdou několik paměťových prvků podobných krápníkům. Když Koratzo vyvolá vzpomínku, jsou natolik zahlceni emocemi a dojmy cizích bytostí, že se stanou neschopnými. Když jsou schopni znovu jasně myslet, zjistí, že jsou připoutáni k nějakému zařízení, a vše nasvědčuje tomu, že se z nich Archiv snaží vysát vzpomínky a emoce. V poslední vteřině se je podaří teleportovat ven pomocí Copasallioru. Koratzo přitom musel přenést veškerou svou magickou energii na Světového mága a nyní je v bezvědomí. Když se ho Copasallior snaží dostat do bezpečí, narazí na skupinu kartářů, kteří je chtějí odvést zpět do archivu. Mezi nimi je i Sisil, který se ukáže být imunní vůči ohni z Waggu. Když ho však Copasallior bodne mečem do ramene, okamžitě padne mrtev a ostatní se dají na útěk.

Nyní si Copasallior uvědomuje, že se ho neviditelné ruce neustále snaží držet na zemi. Vystřelí do prázdna a ochromí několik neviditelných, ale zdá se, že přicházejí další. Podaří se mu proniknout do jedné z mnoha městských budov, kde se po zbytek noci zotaví.

Druhý den oba mágové zjistí, že venku je mnoho dutin. Pravděpodobně snědli Sisilovu mrtvolu, ale zatím se zdají být poměrně klidní. Když se mezi nimi pohybují, jeden z nich se k nim přiblíží. Jmenuje se Gophan a říká jim, že všichni jsou živé bytosti, které zde přistály ve vesmírných lodích. Pak z nich byla v archivu vysáta veškerá paměť. Po tomto zákroku se nedokázali sami nakrmit, a tak je roboti cpali tak dlouho, dokud se opět nedokázali sami napůl postarat. Po týdnech nebo měsících se u nich postupně opět vyvinula inteligence, až je kontroloři opět objevili a odvezli do archivu. Gophan měl štěstí, zdá se, že jim alespoň jednou unikl a že se mu téměř vrátila normální inteligence. Copasallior a Koratzo dojdou k závěru, že Archiv má vážnou poruchu, protože místo aby ukládal údaje o Pthorových misích, chce nyní získat a uložit všechny dostupné informace od mimozemských bytostí, i když to nedává smysl.

Teleportují se zpět na GOL'DHOR a odlétají z planety na Maranyes. Tam mají podezření na příčinu nefunkčnosti archivu.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Archiv_des_Schreckens_(Atlan-Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)