Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 398
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 398
Název:Válka planet
(Krieg der Planeten)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Král Atlantidy / V předpolí Černé galaxie
« AT 397 • chronologicky • AT 399 »
Vydáno poprvé:1979
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Vyhledávání dat v archivu hrůz

Dva mágové Koratzo a Copasallior se zlatou vesmírnou lodí GOL'DHOR dostanou do Maranyes, kde se nachází druhá část Archivu hrůzy. Planeta je navenek velmi podobná planetě Carthillum; i zde je zastavěna pouze jediným, téměř kulatým kontinentem, ale bez jakýchkoli mezer. A neustále pokračují v budování směrem vzhůru. Nikdo si jich nevšímá, a tak jednoduše přistanou uprostřed staveniště, kde se potulují stejná stvoření jako na sesterské planetě. Jenže tito Kartelové jsou o něco menší.

Werin je přivítá se slovy, že byli očekáváni, a odvede je k robotickému dozorci Kontertickelovi. Vydávají se za odborníky na nadace a jsou pak pověřeni příslušnou prací. Když postupují do oblastí hluboko pod městem, které zabírá kontinent, jsou napadeni. Jejich dozorce, robot Konvra, je při tom zneškodněn a oni jsou obklíčeni. Díky svým magickým schopnostem se jim však podaří udržet se na uzdě, zlikvidovat útočníky a zadržet svého zaměstnavatele. Jedná se o velmi potlučeného robotického sluhu z Wolterhavenu. Welewo už netuší, jak se sem dostal, ale vadí mu, že se zde nedodržují pravidla dokonalosti, a tak opakovaně nechává jemu věrné vojáky provádět nepozorované sabotáže. Copasallior a Koratzo se s ním spojí, zinscenují nehodu a poté nechají Konvru reaktivovat. Robot se snaží zakrýt skutečnost, že byl ve skutečnosti vypnutý, a tvrdí, že šlo pouze o test.

Během několika následujících dní se Koratzovi podaří shromáždit informace o archivu. Než se pustí do hledání, spadne na místo, kde před chvílí stáli, z velké výšky ocelový trám. Čekají na údajného vraha, ale objeví se jen Welewo, který je ujistí, že nešlo o útok. Zůstávají však ostražití.

V noci tajně kradou v GOL'DHORu a pátrají ve městě. Setkají se s Konvrou, který je doprovází, a vydají se na místo setkání, které si domluvili s Welevem. Jakmile se tam dostanou, vystřelí na ně robotický sluha. První střela zasáhne Konvru, další zasáhnou kryt, který si berou Copasallior a Koratzo. Když se mágové brání, s hrůzou zjistí, že jejich schopnosti proti Welewovi nic nezmůžou. Teprve když Copasallior vrhne zem pod Welevovými nohami do nicoty, jejich nepřítel se propadne. Nyní však obviňuje Konvru ze špionáže a dokonce sabotáže a nechává je zatknout. Jsou odvedeni ke Kontertickelovi, který je odsoudí k smrti. Trest však má být vykonán až později, až budou mít dostatek času na to, aby svých činů litovali.

V příhodný okamžik se jim však podaří z vězení uprchnout. Nakonec objeví přímý přístup do archivu a mohou přehrát jeden z paměťových krystalů. Data však nedávají příliš smysl; obsahují zprávy o Pthorových minulých i budoucích misích. Koratzo si postupně uvědomuje souvislosti: Pthorovy budoucí mise jsou uloženy na Maranyes a jednoho dne budou splněny. Tato část archivu se tak stane zastaralou a pravděpodobně bude uzavřena nebo zničena. Archiv na této planetě se tedy napojil na archiv na Carthillu a přenesl sem data. Proto se neustále zvyšuje potřeba skladování, což vysvětluje stavební horečku. Archiv Carthillum se však brání a nasadil sabotéra Welewa, který pouze předstírá, že je robotickým služebníkem. Ve skutečnosti má sabotovat Maranyesův archiv, a to se mu právě podařilo.

Dva mágové se s ním znovu setkají a nyní, když Welewo splnil svůj úkol, už nemá důvod mágy zabíjet. S jejich pomocí zjistil, že všechna data, která jsou nyní uložena na Maranyes, jsou bezcenná, a k tomuto poznání dospěl i samotný Archiv. Proto zahájila sebedestrukci a založila rozsáhlý požár, který zapálil téměř celé město. Kartelové v panice prchají na sousední kontinenty, zatímco mágové a Welewo prchají do GOL'DHORU. Dostanou se k němu právě včas, ale tím to pro ně nekončí. Koratzo zjistí, že Welewo opět podvádí. Copasallior ho odvede na druhý konec města, ale spuštění vesmírné lodi je stále nemožné, protože Welewo mu na rozloučenou zanechal bombu. Teprve po dlouhém hledání ji objeví a světový mág ji přenese do nicoty. Pak se konečně mohou vrátit - ale bez cenných údajů o Černé galaxii, v něž doufali.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Krieg_der_Planeten« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)