Atlan 375 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 375
Název:Časová mezera
(Die Zeitspanne)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / Odin
« AT 374 • chronologicky • AT 376 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2649, 2. století
Kosmický zvěd ve starém Římě

Kosmický průzkumník Algonkin-Yatta stále pátrá po Atlantu, a tedy i po Pthorovi, když se jeho průzkumná loď srazí s neznámým objektem kdesi mezi Wolcionem a sousední galaxií. On a Anlytha se ocitnou v surrealistickém prostředí, kde nic není takové, jak se zdá. Matematik postupně prokoukne souvislosti a uvědomí si, že se sám stal předmětem zkoumání mnohem vyšší bytosti. Pomocí psychologického triku se znovu osvobodí a znovu objeví tachyonovou stopu typickou pro Pthor. S časovou schránkou a Loggym na palubě se snaží zjistit, zda se fragment světa stále nachází ve stejné časové rovině, a objeví dimenzionální vlnu, která již nějakou dobu klouže odděleně od Pthoru nekonečnem.

Jak se později ukázalo, po oddělení došlo k několika otřesům, které vedly k výraznému zvýšení teploty. Velká část oblasti, která byla dříve pokryta sněhem a ledem, nyní roztála, což způsobilo záplavy. U malého jezírka objeví malou chýši, kde žije skutečný pthorský obr: napůl vyhladovělý Dorstellarain, bývalý Atlanův spolubojovník. Spřátelí se a zpáteční cestu absolvují společně. Nemohou však opustit rozměrovou věž, dokud nezničí tři agregáty ve městě Gynsaal, které je nyní napůl zasypáno pískem a bahnem. Časová schránka se pak vrátí na průzkumnou loď a k Anlythě.

Algonkin-Yatta si uvědomí, že bez cizí pomoci nemůže najít Pthorovu stopu, a rozhodne se znovu se svými společníky vydat na Terru. Nechce se tam však dostat před svou poslední návštěvou, která se uskutečnila na jaře roku 2649, a tak se zaměřuje na říjen téhož roku. Nejprve letí s průzkumnou lodí do Mléčné dráhy a ukryje ji v plynné mlhovině Wikipedia-logo.png. Poté Algonkin-Yatta, Anlytha a Dorstellarain odletí s časovou kapslí na Terru v říjnu 2649. Během cesty časem však dojde ke zkratu v pohonné jednotce, časová kapsle se musí vykopat na pobřeží Itálie - ne v zamýšleném cílovém čase, ale v Římské říši 2. století.

Dorstellarain, bývalý pirát z Dešťové řeky, zahlédne námořní loď a rozhodne se zde začít novou kariéru. Opustí časovou schránku a doplave na břeh do nedalekého přístavu Ostia. Aby nevzbudil pozornost Římanů, srazí kolemjdoucího a okrade ho o šaty (později se ukáže, že je to Galén, slavný lékař). Při tom ho zpozorují římští vojáci a začnou ho pronásledovat. Než se k němu dostanou, někdo ho umlátí. Pthorian se ocitne v zajetí Quinta, pobočníka maskované dominy, který ho učí latinský jazyk Wikipedia-logo.png. Později, poté co Domina odjela, vyprovokuje Dorstellarain Quinta k souboji, který skončí jeho smrtí. Pthorián se rozhodne využít svých bojových schopností a vydá se do Říma. Hodlá se přihlásit jako gladiátor pod jménem Dorjan Pthoricus Clanocis.

Algonkin-Yatta a Anlytha si o něj dělají starosti a vydávají se po jeho stopách do Říma. V Koloseu jsou také zajati a mají bojovat proti Dorstellarainovi, ze všech lidí údajně mágovi a dračici černé pleti. V aréně se všichni tři domluví a Dorstellarain předvede svůj životní zápas - s plným vědomím, že své soupeře nemůže skutečně ohrozit, protože Anlytha díky své schopnosti iluzí z něj udělá imaginární exhibiční zápas. Pthorian zdánlivě zabije oba své protivníky a je euforicky oslavován. Za odměnu dostává zlato a šperky a pozvání do domu císaře Marka Aurelia Antonia, kterého zaujme filozofickými výroky. Zde se také setkává s Galénem a tajemnou Dominou, která se ukáže být císařovou manželkou. Dorjan si s ní začne románek. Císař je zvyklý na zármutek své choti a přehlíží ho. A nejen to, Dorjanovi nabídne místo správce spojené se svobodou.

V noci se Dorstellarain vydává do Ostie, kde je pod vodou ukryta časová schránka. Průzkumník ho informuje, že k opravě časové kapsle potřebují zlato - 30 gramů zlata s magicky nabitými atomovými jádry, která jsou však nesmírně vzácná. Vzhledem k nízké kvalitě římských zlatých mincí je jako výchozí materiál zapotřebí přibližně 1200 kilogramů zlata. Po Dorjanově návratu mu císař oznámí, že se musí přesunout k Eufratu, protože Parthové zahájili novou válku proti Římské říši. Pthorian se připojuje ke kampani. Doufá, že ve válce získá potřebné bohatství. Poté, co se v noci rozloučí s Algonkin-Yattou a Anlythou, císařova námořní loď následujícího rána vyplouvá.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Zeitpanne« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
16.1.2022
1565 před NGL
34. Tartor 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459595.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál