Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 355
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 355
Název:Mistr letu
(Der Flugmeister)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Spercoidové
« AT 354 • chronologicky • AT 356 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2648 nebo 2649
Psychoduel s tyranem

Atlan postupně zkouší některé z odvážných konstrukcí, které měly Spercu umožnit létat. Téměř každý pokus skončí úplným selháním zařízení. Lord admirál začíná pracovat na své vlastní konstrukci, kterou ovšem vyrábí jen pro sebe, nikoli pro tyrana Wolciona. Aby prozkoumal únikovou cestu, nepozorovaně se v noci potuluje po pevnosti MOAC; přitom objeví stromovitého tvora z lidu T'haam, za kterým se vydá výtahem do sklepení. Tam najde velké hydroponické zařízení, kde se pěstují dimenzionální květiny, s nimiž se setkal už na Karoque. Pravděpodobně ho jejich paranormální energie zachránila před smrtí, když před několika dny spadl z ochozu. Při další výpravě objeví - rovněž v podzemí - vanu o průměru dobrých dvou kilometrů, jejíž stěny jsou tak strmé a hladké, že z ní žádný živý tvor nemůže uniknout. V něm žijí tisíce a tisíce mloka (zmutovaných chobotnatců, ale to mu není známo) - objeví se roboti s nákladem spercoidních obleků, několik desítek mloka je do nich natlačeno a pak odvezeno na místo, kde jsou sperkotizovány výhonky Far-a-lianových dimenzionálních rostlin. Takto tedy tyran rozmnožuje své spermoidy.

Atlanův stálý společník Körz si dělá stále větší starosti, protože každým dnem se mohou objevit sperkoidní lékaři, kteří jeho nedávno vylíhlému synovi amputují křídla. Atlan simuluje příznaky běžné dětské nemoci pomocí několika skrytě nanesených kapek barvy, čímž Etorcovi trochu uleví. Jedné noci unese braislinga, aby ho ukryl spolu s dimenzionálními květinami. Poskytuje mu velké množství jídla a vody a každou noc na něj několik hodin mluví a nabádá ho ke stále bláznivějším vzdušným manévrům. Také ho požádá, aby naplnil láhev, kterou přinesl, nektarem z dimenzionálních květů, který mu umožní stát se neviditelným. Körz a jeho žena Tancai prozradí Atlantovi pouze to, že je chlapec v bezpečí, ale ne místo jeho pobytu. Oba jsou rozpolceni mezi bezvýhradnou poslušností vůči Spercovi a strachem ze zmrzačení svého syna.

Když se Etorcovy letecké dovednosti zdokonalí, začne Atlan s tyranem svádět psychologický souboj. Pomocí vylepšeného létajícího stroje létá dlouhou dobu kolem Síně zkoušek, protože ví, že ho Sperco často sleduje. Jeho letové manévry mají mrzáka vyprovokovat a brzy se mu to podaří. Sperco nařídí Arkonidovi, aby před ním a četnými podřízenými za dva dny sám letěl - a to bez pomůcek. Atlan se na tento den náležitě připraví, a když přijde čas, nechá místo sebe letět Etorca, který je již půl metru vysoký a jeho rozpětí křídel dosahuje téměř tří metrů. Etorc provede několik odvážných vzdušných manévrů a přistane v sídle společnosti Sperco. Všechny přítomné Braiseny a Sperkoidy to ochromí a zároveň všechny dimenzionální květy vyzařují pozitivní mentální energii, která je v nich uložena. Sperco se domnívá, že v Etorcovi vidí svého bratra Öpnera, kterého sám zabil, a na nějakou dobu je ochromen strachem. Atlan využije této chvíle k útěku s létajícím modelem, který mezitím dokončil - směsicí sedla a houpacího křesla.

Sperco obdrží z vesmírné stanice na oběžné dráze Roppoku velkou špatnou zprávu: po celé Spercoidské říši se odehrávají chaotické scény. Sperkoidům se vrátily pozitivní emoce díky mentálním vlnám, které vysílají dimenzionální květiny pěstované po celé říši, a jsou jimi zahlceni. Někteří otevírají své skafandry a páchají s nimi sebevraždu, četné základny na dobytých světech jsou napadány domorodci, velitelé hvězdných lodí posílají své vesmírné flotily zpět na základny, vesmírné stanice vybuchují - nikdo si s touto situací neví rady. Sperco nařídí svým podřízeným, aby se spořádaně stáhli a dbali přitom na své životy, protože nyní může každého z nich zoufale využít. V MOAC nařídí všem robotům, aby ulovili Mistra letu a uvěznili všechny Braiseny, kteří stále nehybně stojí kolem a jsou zcela šokováni Etorcovými létacími schopnostmi.

Atlan sleduje uvěznění Braisena ze svého létajícího vozidla. Pomocí nektaru z květin se stane neviditelným a některé z nich, včetně Körze, Tancaie a Etorca, osvobodí. Pak prchá dál - jediná možnost, jak opustit planetu, je na palubě PRAVDY, jediné hvězdné lodi, která smí přistát na malém kosmodromu. Tak daleko se však prozatím nedostane; roboti jeho loď sestřelí a zajmou ho. Je předveden před společnost Sperco, ale není popraven, protože společnost Sperco ho stále potřebuje. Koneckonců tyran uvěřil Atanově lži, že se na Looru skutečně naučí létat, a nechal si připravit PRAVDU ke startu - Atlan ho musí doprovázet jako přísně střežený vězeň. Zanechává Roppoca a celou jeho říši v chaosu.

Braisenovi si začínají uvědomovat, že stojí před zlomovým okamžikem ve své historii. Předpokládá se, že žádnému z jejich potomků nebudou znovu přistřižena křídla. Začíná se jim vracet dávno zapomenutý pocit svobody.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Flugmeister« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)