Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 338
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 338
Název:Kolize v nicotě
(Kollision im Nichts)
Autor:Harvey Patton
Cyklus:Král Atlantidy / Podsvětí Pthoru
« AT 337 • chronologicky • AT 339 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: září 2648
Setkání s vesmírnou lodí Aggiarů

V neznámé části vesmíru žije lid Aggiarenů, připomínající chodící stromy bez listí. Žijí v míru na světě, kde převládají rostliny, dávno vyvinuli cestování vesmírem a kolonizovali několik planet v jiných slunečních soustavách. Tam s šokem zjistili, že příroda vytvořila nechutné "měkkýše", kteří nemají kůru a požírají se navzájem - nebo ještě hůř, žerou rostliny. Ale inteligentní bytosti, se kterými se nikdy nesetkaly.

Aggiarianská hvězdná loď ARMOSTUZ je na cestě do systému, který se nachází nedaleko Aggie a který je třeba prozkoumat. Velitel La'Mghor je gravitační stopař, a tedy jeden z těch vysoce uznávaných mutantů, kteří vidí vesmírné gravitační linie, což ho předurčuje k vedení lodi. Je to proto, že má gravitační lineární pohon, který umožňuje relativně snadné cestování rychleji než světlo. Cestou do cílového systému se ARMOSTUZ dostane do hyperbouře, která poškodí pohon. Hlavní vědec Re'Gahn trvá na pokračování cesty, ale nemůže zvítězit. La'Mghor se s velkým soustředěním podaří vymanévrovat z nebezpečné oblasti.

Objeví se poblíž jiné sluneční soustavy a jejich loď nutně potřebuje opravit. Zejména je třeba vyměnit některé oscilační krystaly. Třetí planeta tohoto systému poskytuje ideální podmínky pro přistání a opravy, ale když zahájí přistávací manévr, jsou napadeni řízenými střelami. Jaderné výbuchy se ve stínění rozplynou, ale motory jsou dále poškozeny. Poté, co Aggiarenové s hrůzou zjistí, že zbraně na ně vystřelili inteligentní měkkýši, zbývá jim jako místo přistání pouze druhá planeta. Je to vodní svět a při přiblížení motory nakonec selžou. ARMOSTUZ se zřítí do moře a na místě se potopí. Vnější trup naštěstí zůstane neporušený, ale několik ze 100 členů posádky včetně Re'Gahna přijde o život.

Po půl roce oprav dojde v pohonné části k silné explozi, která zmaří jejich předchozí práci. La'Mghor si však mezitím všiml, že se jeho para schopnost znásobila. Tuší, že s jeho pomocí může ARMOSTUZ z planety vypudit, jen kdyby se mu podařilo opravit gravitační pohon tak, aby mu pomohl. Posádka zmenšená na 55 Aggiarenů se tedy pustí do opravy. Na nedalekém sopečném ostrově lze za tímto účelem těžit potřebné oscilační krystaly, ale Xe'Bnorg, nový vědecký vedoucí, a jeho kolegové přivezou mikroby, u nichž se po roce projeví první příznaky nákazy. Aggiariáni se pohybují stále pomaleji a pomaleji, až jejich chůze a úchop větví znehybní a zkamení. Zkamenění se rozšíří i na ostatní, a když plíce zkamení, zemřou. Během následujících dvou let intenzivních oprav všechny Aggiareny postupně odumírají. Jako poslední umírá Zo'Nrag, hlavní technik, ale podaří se mu opravit pohon gravo natolik, že La'Mghor, který díky svým mutantním schopnostem není nakažen morem, může vzlétnout.

La'Mghor však podcenil své posílené schopnosti. Při startu s sebou ARMOSTUZ nese značnou masu vody, která kosmickou loď obklopuje jako koule. Zapojí ji do gravitačních proudů a hodlá se vrátit do Aggie. Vesmírná loď je však vržena do dimenzionálního koridoru, kterým pluje celé měsíce bez možnosti odletu. Dokud se obří vodní koule nesrazí s Pthorem. Než vesmírná loď narazí do Kalmlechovy roviny, podaří se veliteli přistát v únikovém modulu, který se potopí do hlubokého jezera. La'Mghor objeví na dně jezera přepážku a vstoupí do podsvětí Pthoru. Po několika hodinách je zasypán padajícími skalními úlomky, které vyvolalo zemětřesení po srážce, a vyšle telepatické volání o pomoc.

Atlan mezitím hledá cestu zpět do Pthorovy duše, když uslyší mentální volání. Vyhledá Aggiarena a osvobodí ho. Všechny následující rozhovory probíhají telepaticky; oba si navzájem podrobně popisují své nedávné zážitky. La'Mghor souhlasí, že se spojí s duší Pthora, což by pro něj jako pro telepata nemělo být obtížné. Když se dostanou k duši, Aggiare se ponoří do olejovité tekutiny, která se předtím používala k ochraně zařízení před poškozením - může ji výborně používat jako živnou tekutinu a má zde snazší přístup k duši. Pošle Atana pryč, protože jeho myšlenky narušují kontakt. Dá mu další nápovědu, kde najde své společníky, kteří ho hledají, a o něco později Arkonid narazí na Razamona, Kolfyra a Thalii.

V pevnosti začínají Odinovi synové propadat zoufalství, protože ačkoli mají moc v čistě formálním smyslu, nemohou ji použít a nemohou udělat vůbec nic pro normalizaci situace. Rozsáhlé oblasti Pthoru jsou zaplaveny, tisíce mrtvých a obrovské škody. Pomalu si uvědomují, že by bylo lepší nechat Atlan pátrat po řídicích systémech, protože Arkonid má v technické oblasti mnohem více zkušeností než oni všichni dohromady. Musí tedy sledovat, jak se Pthor zpomaluje a objevují se strukturální trhliny, které ohlašují blížící se odchod fragmentu světa z dimenzionální chodby.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Kollision_im_Nichts« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)