Atlan 337 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 337
Název:Chaos nad Atlantidou
(Chaos über Atlantis)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Podsvětí Pthoru
« AT 336 • chronologicky • AT 338 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: září 2648
Smrt přichází z koridoru dimenzí

Tři nesourodí společníci Atlan, Elkohr a Kortmikel pokračují v nebezpečném pochodu Hádovou zónou, aby našli řídicí systém dimenzionálního výtahu. Narazí na skupinu vyděděnců Dellos, kteří si zde vybudovali malé říši, kterou lze spravovat. Jejich vůdce, který si říká otec Pegallu, trvá na tom, že je přijme jako hosty. Za tímto účelem okamžitě uspořádá vhodnou hostinu: Po delší době soustředění se před ním objeví mlhavý záblesk, který je stále intenzivnější. Když se natáhne, jeho ruce a předloktí zmizí a zdá se, že vstoupil do cizí dimenze. Kortmikel to okamžitě spojí s rozměrovým kmenem. Pak se zdá, že Dello něco uchopil, a vytáhne to. Objeví se zvíře podobné jelenovi, u něhož se zdá, že se po příchodu dovnitř obrátí naruby. Dellosovi ho s potěšením naporcují a začnou kousky masa opékat na otevřeném ohni. Pegallu neví, kde tuto paraschopnost získal, a všechny předměty a bytosti, které vezme z cizí dimenze, se ihned poté warpují, takže by neměly zbraně ani jiné užitečné vybavení. Během přípravy masa se podává víno, které je zpočátku neškodné, ale po chvíli obsahuje znecitlivující jed. Atlan je před otravou chráněn svým buněčným aktivátorem Elkohrem, ale i tak hrají otrávení, aby Dellos ukolébali do bezpečí. Na jídelníček se zřejmě dostanou i tři společníci (Dellovi si neuvědomují, že Elkohr je robot). Ve vhodnou chvíli se jim podaří uniknout - skutečně omráčený Kortmikel je ovšem zajat. U zamčené přepážky útěk prozatím končí, a zatímco se Elkohr zoufale snaží rozluštit otevírací kód, Atlan si musí hlídat záda. Nečekaně mu pomůže Urtyn, poslední z kyklopů, který se chce pomstít společníkům, kteří ho oslepili. S pomocí své pilotní ryby je však opět schopen optického vnímání. Nejprve způsobí zmatek mezi Delly a získá tak Elkohrovi čas, který potřebuje. Všem třem se podaří uniknout přepážkou do jiné části podzemních zařízení, zatímco Pegallu se pustí do boje s Kolosem.

Po průchodu několika přechodovými komorami se dostanou ke zvláštní přechodové komoře. Jsou na něm znaky připomínající ty na Parraxyntu. Elkohr je může přeložit: "Toto je vstup do nejvnitřnější duše Pthoru. Projde jím jen ten, kdo je čistý a očištěný. Kdo opustí bránu a bude patřit mezi neočištěné bytosti, přijde o život. Jedině smrt je odčiněním této svatokrádeže." Atlan si myslí, že jde o metaforu, ale když projdou bránou, zahalí je podivná mlha. Zatímco Atlan pocítí jen pocit, Elkohr se rozpadne na malé krystalické úlomky a Kortmikel zmizí. Jako by ho nějaká neznámá síla vytrhla z tohoto kontinua. Atlan si představí, že slyší slova "Zpátky do Dellopu!" a pak je v hale sám. Zde je mnoho naprosto mimozemsky vypadajících zařízení špičkové technologie. Je přesvědčen, že je nepostavili vládci Pthoru, ale že pocházejí z mnohem vyspělejší civilizace.

Poznámka: Jak se ukázalo mnohem později, mohlo jít o technologii Cosmocrat. V pevnosti Atlan se předpokládá, že je stále v područí Nobarků. Zatímco tři Odinovi synové v tom nevidí důvod k obavám, Thalia, Razamon a Kolphyr se rozhodnou Arkonida osvobodit. Sigurd po počátečních obavách o sestřino blaho projeví pochopení pro její pocity a nechá ji odejít. Necestují však k Nevyzpytatelným jezerům, ale zaparkují Windrose ještě uvnitř pevnosti a pokusí se vstoupit do podzemního světa Pthoru přes podzemní zařízení pod bývalou vesmírnou lodí. Několik hodin bloudí a bojují s halucinacemi a nevolností, dokud neztratí orientaci. Najednou si uvědomí, že je sledují roboti. Synové Ódina je za nimi vyslali, aby je zajali a vrátili nezraněné. Při útěku se náhodou dostanou na místo, kde zuří boj mezi Pegalluem a Urtynem. Robotičtí služebníci kyklopa okamžitě zabijí, načež se situace s Dellosem vyhrotí. Protože nechtějí vydat vetřelce, mají si naplnit spižírnu.

V okamžiku, kdy boj začíná, dochází k hroznému zemětřesení. Ze stropu spadne mnoho balvanů, které zabijí mnoho Dellů a rozbijí několik robotů. Toto zemětřesení je cítit i v pevnosti, kam postupně přicházejí první zájmové skupiny, aby ujistily Odinovy syny o své podřízenosti, což vyvolává velkou paniku. Pthor se zřejmě na své cestě mezi dimenzemi s něčím velkým srazil. Několik bytostí sleduje, jak na Pthor padají obrovské kapky vody, které ve velmi krátké době zaplavují celé oblasti, což samozřejmě způsobuje četné oběti.

Atlan je také překvapen zemětřesením, a to těsně předtím, než dosáhne onoho bodu Pthorovy duše, k němuž ho vede mentální proud. Tato vysoce technická oblast je však výborně chráněna. Celý prostor, který zabírá, je vyplněn olejovitou kapalinou, která tlumí všechny nárazy a zabraňuje poškození zařízení. Když se třes zastaví, je arkonid odsáván ventilem spolu s tekutinou.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Chaos_über_Atlantis« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
26.1.2022
1565 před NGL
1. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459605.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál