Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 336
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 336
Název:Hádova zóna
(Die Hades-Zone)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Podsvětí Pthoru
« AT 335 • chronologicky • AT 337 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: září 2648
Cesta smrtícím podsvětím Atlantidy

Nobarkové odvedli Atlana do jeskyně hluboko na dně jednoho z Nevyzpytatelných jezer. Bez Zlatého rouna, ničivého obleku, by se Arkonid během přepravy utopil. Po úderu knokautem však ztratil vědomí a nyní přichází k sobě ve vlhké chodbě. Po krátkém průzkumu se setká s Elkohrem, který ho osvobodil z Nobarkovy kořistní komory a uložil ho za ní. Společně procházejí labyrintem podzemních sálů, chodeb a místností. Přitom se dozvídá o Elkohrově poslání.

Kdysi dávno robotičtí obyvatelé Wolterhavenu spočítali, že některá zařízení důležitá pro řízení dimenzionálního výtahu mohou kvůli opotřebení selhat. Proto bylo postupně vysláno šest robotických služebníků, ale žádný se nevrátil. Deckenwiezel poté navrhl speciálního robota Elkohr a vybavil ho různými speciálními funkcemi. Elkohr, který vypadal jako dítě ve stříbrné zbroji, byl postaven později, poté co Deckenwiezel dostal Balduur darem.

Deckenwiezel má ve svém datovém skladu tisíciletí staré plány podzemních zařízení, ale mezitím se situace změnila. Zdá se, že velkou částí oblasti se táhne obrovská pavučina plazivého hmyzu, navíc je tu spousta kousavého hmyzu, netopýrů a malých dravců s ostrými zuby, kterým se musí bránit. V některých jeskyních jsou dokonce podzemní jezera. Do labyrintu si našla cestu i exotická zvířata. Obyvatelé Hádovy zóny se ukáží být velmi nepřátelští. Aby se dostali k cíli, musí projít Hádovou zónou, ale i tam je to pořádný pochod a přístup do oblasti je obtížné najít. V jednom konkrétním místě jsou oba nesourodí dobrodruzi obklíčeni množstvím krabích termitů, takže jim zbývá jen jedna cesta úzkým průchodem. Za ním Atlan mentálně osloví obludné stvoření. Vzdáleně se podobá čtyřmetrovému krabímu termitovi, jen jeho tělo je tak oteklé, že se nemůže pohybovat svýma dlouhýma nohama. Tvor se označuje jako Larstrofa, královna této oblasti podsvětí. Je slepá a chce svými tykadly nahmatat oba příchozí; za ní je vchod do Hádovy zóny. Atlan si všimne několika kostlivců obklopujících obludný hmyz a je varován. Pomocí rouna a Elkohrových schopností se jim podaří porazit Larstrofu a vstoupit do chodby za ním. Dokážou rychle setřást termity z rodu Cancer - zřejmě potomky Larstropha - kteří je pronásledují.

Arkonid a robot vstoupí do dalšího jeskynního systému plného různých strojů. Musí přeplavat malé jezírko s vodním strojem, načež něco spadne do vody jezera. Zachraňují tvora, který vzdáleně připomíná metr a půl vysokou sovu, před utonutím. Po poměrně krátké době Elkohr cizincově řeči porozumí. Říká si Kortmikel a patří k národu Brunkerů, kteří žijí na planetě Dellop. On sám je dimenzionální vědec a právě provedl experiment, při kterém ho dimenzionální kmen vytrhl do dimenzí a zanechal ho zde uvězněného. Protože sám nemá šanci v nehostinném prostředí přežít, Atlan a Elkohr ho přijmou jako společníka.

Brzy dorazí do první Elkohrovy cílové oblasti, ale jsou napadeni několika desítkami bledých bílých vlků. Podivuhodný robot použije jako zbraň neviditelnou vznášející se palici a roztříští několik zvířat, která jsou okamžitě rozsápána svými dravými druhy. Když se Elkohr pustí do opravy několika rozvaděčů, objeví se Urtyn, poslední z kyklopů, a napadne je. Atlan používá své Zlaté rouno a Elkohr svůj neviditelný palcát, ale Urtyn se s nimi jen rozzlobí. Nakonec musí stříbrný robot použít svůj Zlý hlas, což Urtyna uvede do velké paniky a donutí ho myslet na nezvladatelné množství imaginárních nepřátel. Poté, co se Atlantovi podaří vrazit mu do oka kus špičatého kamene v délce předloktí, Kyklop nakonec unikne a několik hodin dál slepě řádí v Podsvětí.

Nyní může Elkohr nerušeně dokončit opravy. Od řídicího střediska Pthoru jsou vzdáleni ještě asi deset kilometrů a udělají si dlouhou přestávku v dobře maskovaném tajném rekreačním zařízení, kde se mohou občerstvit a posílit před pokračováním nebezpečné cesty.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Hades-Zone« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)