Atlan 331 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 331
Název:Vládcové PEVNOSTI
(Herren der FESTUNG)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Bitva o pevnost
« AT 330 • chronologicky • AT 332 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648
Boj o centrum moci

Atlan a jeho přátelé i Odinovy děti dorazili do pevnosti, i když pod zcela jinou záštitou. Zatímco Odinovy děti jsou přiváděny jako vězni, Atlantově skupině se daří postupovat podzemními chodbami dál a dál k hlavní pyramidě. I zde však musí neustále bojovat s dellos a pastmi Pevnosti, přičemž těží z toho, že jim Páni Pevnosti ze strachu před svými výtvory dávají jen horší zbraně. Když se dostanou do místnosti, kde jsou všichni kromě Kortanaka omráčeni plynem, využije Padlý mistr této příležitosti a ukradne Atlantovi Zlaté rouno. Aby ještě zvýšil svůj pocit bezpečí, vezme si také Razamonův meč, pak prorazí díru do zdi a opustí místnost, aby mohl postupovat dál na vlastní pěst. Otvorem do místnosti vniká čerstvý vzduch a ostatní se také probouzejí. Navzdory ztrátě pokračují v cestě a dorazí k výrobnímu závodu společnosti Dellos, který zneškodní. Když opustí výrobní zařízení, dostanou se k přepážce, která vede do podzemní základny centrální pyramidy. Potvrzuje se zde Atlanova domněnka, že pyramida je vesmírná loď.

Odinovy děti se mezitím ocitnou v nepříliš příjemné situaci, kdy jim hrozí mučení a smrt. Sigurd použije lest a vysvětlí, že nikdy nechtěli bojovat s pány pevnosti. Naopak, chtěli by pánům nabídnout svou pomoc v boji proti mimopthorským útočníkům. Dellové by je zabili jen proto, že na ně zaútočili. Zdá se, že jim věří, protože pánové souhlasí se schůzkou. Sigurd a jeho sourozenci jsou osvobozeni z pout a dokonce dostanou zpět své zbraně, když slíbí, že je nepoužijí proti pánům. Poté jsou odvedeni do velké místnosti, do které po chvíli vstoupí několik statných míšenců, kteří se představí jako Páni. Ačkoli jim Sigurd zpočátku nevěří, rychle se o tom přesvědčí a zahájí útok na bytosti. Jakmile však své protivníky zlikvidují, zjistí, že jsou pouze zvláštní formou androida. Sourozenci se nyní znovu pokoušejí probojovat k pánům pevnosti, ale podlehnou mase Dellosů a jejich výhodě domácího prostředí. Jsou opět svázáni a nyní odvedeni ke skutečným pánům pevnosti.

Atlanova skupina najde v hangáru, do kterého vstoupila, mapu úrovní hvězdné lodi. Odtud se snaží dostat nahoru k řídicímu centru. Proti nim však nyní stojí tři bojoví roboti s energetickými zbraněmi. Kortanak se mezitím dostal do řídicí místnosti, na jejíž obrazovce je mimo jiné vidět místnost, kde jsou přátelé. Podaří se mu aktivovat energetický štít mezi roboty a skupinou. Roboti zničí promítačky, ale přátelé se mezitím stihnou ukrýt. Koy roboty zničí a zničí i některé stroje v místnosti. Kortanak na obrazovkách vidí, že mlžná bariéra kolem pevnosti zhasíná a že se kolem ní valí opravdový dav Dellosů. I on nyní raději opouští FORT. Nechává svůj oblek a meč ve skladu a vrací se nejrychlejší cestou do zahrady. Tam uvidí, že se Cesta mocných utrhla ze řetězu a jako bič se stále vrhá na pyramidu a okolní zahrady. Přitom ničí a zabíjí vše, co je pod ním. Příliš pozdě si uvědomí, že i on se nachází v oblasti zdivočelé silnice.

Fenrir ukázal Atanovi cestu ke Zlatému rounu ze strojovny. Když pyramidou otřese první výbuch Cesty mocných, Lord admirál a jeho přátelé jsou právě ve výtahu. Ta se zasekne a oni prolezou škvírou ve zdi do skladiště. Chtějí se pokusit využít zmatku k rychlejšímu postupu, ale místo toho je chytí battledellos se sítěmi. Jsou odvedeni na velitelství, kde se setkávají s Odinovými dětmi a pány Pthoru. Ukáže se, že Páni pevnosti jsou embryonální bytosti, které se vznášejí v nádržích s živinami a mluví dětskými hlasy. Mezitím se do prostoru nyní nechráněné pevnosti valí bytosti z hord noci a pronikají do centrální budovy trhlinami, které do pyramidy vyřízla Cesta mocných. Páni z FORTRESS proto chtějí vypustit vesmírnou loď, protože ve vesmíru by přežili jen oni a jejich roboti. Atlanova pouta se však mezitím rozplynula v místě, kde se dotýkala Zlatého rouna. Podaří se mu uniknout z centrály a najde místnost plnou skříní s elektronikou, která s centrálou sousedí. Po zničení elektroniky je znovu zachycen, ale pohonné motory se odmlčely. Vládci se domnívají, že se tak mohou pomstít Atlantovi, a proto vypustí Pthora. Netuší, že Pthorův odstup od Země byl přesně tím cílem, kterého chtěl dosáhnout. Koy si mezitím dával velký pozor na to, aby Dellos Darsior zbavil zábran. Když do místnosti vtrhne monstrum a všichni se mu snaží vyhnout, Dello se dostane za tanky dřív, než Páni z FORTRESS postaví svůj ochranný štít. Když nyní nařídí robotům, kteří také napadli město, aby po zničení monstra všechny zabili, Kolphyr použije malé množství své antihmoty, aby zničil robotické protivníky. Kvůli přepážce však s ním nemůže poškodit nádrže. V tu chvíli se Darsior dostane k ovládání nádrží s živinami, ale váhá, zda je má ovládat. Zatímco páni z FORTRESSu mluví s Dellem, do řídicího centra vtrhne další kalmlechovské monstrum a za ním nespočet robotů. Společníci prchají bez Darsiora. Pomocí Koyovy broinské síly a nástrojů se osvobodí z okovů a ve zmatku uprchnou z pevnosti, aniž by věděli, zda jsou páni pevnosti ještě naživu. Jsou si však jisti, že se k nim v případě pochybností ještě jednou dostanou.

Darsior se však mezitím odhodlal přehodit páky, které mu umožní zabít pány pevnosti. Protože se kvůli přepážce nemůže dostat ke dveřím, prorazí zadní stěnu centrály a přistane v místnosti, kde Atlan zničil elektroniku. Teprve nyní si uvědomuje, že osvobodil sebe i Pthora.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Herren_der_FESTUNG_(Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
24.1.2022
1565 před NGL
5. Katany Capitu 18995 da Ark
10022 pzA
JD: 2459603.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál