Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 329
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 329
Název:Řeka nebezpečí
(Fluß der Gefahren)
Autor:Harvey Patton
Cyklus:Král Atlantidy / Bitva o pevnost
« AT 328 • chronologicky • AT 330 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Atlan a jeho přátelé opustili Temný kraj na kožešinovém voze a vjeli do bažinaté delty Xamyhru. Zde vůz uvízne a před potopením do bažiny skupinu zachrání jen Skafandr zkázy, který Atlan našel v údolí Emmorko, a odolnost Berase Kolphyra. Rozhodnou se postavit vor, když se objeví loď, jejíž posádka se trochu podobá Razamonovým berserkerům. Přestože nemají žádné peníze, Razamon zavolá na loď a požádá o plavbu. Když kapitán Pärtel uvidí zlaté rouno, které má Atlan u sebe, souhlasí. Společníci jsou si však jisti, že je to jen s postranním úmyslem je okrást, a jsou ve střehu. Přesto se kapitánovi podaří odvést jejich pozornost pomocí triku a zahájit překvapivý útok. Díky schopnostem přátel a obleku se podaří piráty porazit a odzbrojit, ale Ptáčníci, kteří jsou spojenci pirátů, unesou Razamona. Atlan nechá loď zahnat zpět a poté, co Koy zničí prastarý strom, v němž Xardové sídlí, bezpodmínečně vrátí svého vězně.

Když pokračují v cestě proti proudu řeky, sledují, jak v dalším rameni havaruje letící loď. Atlan nařídí, aby ji tam navedl, a společně s Razamonem si prohlédne ponořený modul. Uvnitř najdou dvě těla a Gordyho v bezvědomí. Poté, co ho zachrání, Schoßta oznámí, že se jedná o vzducholoď mága počasí Breckonzorpfa, kterou ukradl on, Doptor a Falkanz. Vyčerpala své kouzlo, a tak se zhroutila. Jeho přátelé přitom zahynuli. Atlan a Razamon se znovu ponoří do vraku a hledají užitečné předměty. Najdou zlaté kopí, které nahrává Atlantově vizi cizího světa, kde je Arkonid málem zabit pterosaurem. Když se znovu probudí, na vrak, ve kterém se stále nachází, se chystá zaútočit obří Kraken. Razamon, který je právě na povrchu, se dokáže zachránit na souši, ale Atlan je napaden. Vrhne oštěp na obranu, vtom se zableskne a netvor se potopí do vody. Společníci se shromáždí na lodi a odpočívají. Jejich odpočinek je však po krátké době náhle přerušen: Netvor nebyl mrtvý, jak se domníval, ale pouze omráčený. Znovu se zvedne a zaútočí na loď. První ranou zničí zábradlí a zabije Schoßta. Nakonec se Koyovi podaří obří chobotnici zničit pomocí psi-detonace.

Zbytek trasy má stále co nabídnout: Kvůli zpoždění dorazí do lesa snových motýlů v nevhodnou dobu. Motýli jsou právě ve fázi, kdy kladou vajíčka do hostitelů, kterými se pak živí vylíhlé larvy. Atlan přesto nechá loď proletět touto oblastí a motýli velikosti téměř člověka se objeví. Uvedou všechny členy posádky kromě Atlana do snového stavu, ve kterém jsou bezbranní. Posádku a její pasažéry zachrání jen Fenrirovo vytí, které ve snu zažene motýly.

Když cestovatelé konečně dorazí k místu, kde se chystají opustit řeku a vydat se na jih směrem k pevnosti, pánové z pevnosti diskutují o situaci. Vidí jak Odinovy syny, kteří se blíží z jihu, tak útočníky z Terry, kteří přicházejí ze severu se svými přáteli. To samo o sobě by je nemuselo znepokojovat, ale skutečnost, že se mágové uzavřeli před zbytkem Pthoru, jim dělá starosti. Rozhodnou se, že se sbíhajícími se událostmi je třeba něco udělat.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Fluß_der_Gefahren« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)