Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 328
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 328
Název:Schůze Mágů
(Versammlung der Magier)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Král Atlantidy / Bitva o pevnost
« AT 327 • chronologicky • AT 329 »
Vydáno poprvé:1978
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Zatímco se mágové Velké bariéry Othu vydávají na setkání všech mágů do Údolí sněhové květiny, připravuje se také zcela jiné setkání: Bezduší, které mágové našli, když vstoupili do bariéry, a od té doby je rádi využívali jako služebníky, opouštějí domovy mágů a shromažďují se v jejich temných údolích a roklích. Jsou to vyvržení předchůdci Dellosu a nyní, po možné zradě mágů, někteří z nich vidí příležitost změnit svůj život k lepšímu. Mezi jinak rovnocennými nesmrtelnými uměleckými bytostmi v Nur-Links se brzy objeví vůdce, který hodlá ukrást novou zbraň, o níž na základě rozhovorů mágů tuší, že se nachází v lodi uzlového mága Glyndiszorna. Tato zbraň spolu se zprávou o zradě mágů má být odnesena pánům z pevnosti, kteří doufají, že se s ní vykoupí. Předpokládají, že uzlový mág také odešel na schůzku, a nediví se, proč jeho magické zámky nejsou aktivní.

Copasallior, vůdce mágů, chce před velkým shromážděním vyčistit fronty v Radě předních mágů. Svolá je a informuje je o požadavku Pevnosti, aby jí pomohli v boji proti Ódinovým synům. Proti jeho podpoře se vyslovuje jen těsná většina. Po schůzce se Copasallior a jeho bývalá nemesis a současný spojenec Koratzo od Opkula dozvídají o výstupu Bezduchých na Gnorth, kde kotví Uzlařova vzducholoď ORSAPAYA. Copasallior a Koratzo si chtějí vše společně prohlédnout a jedou tam na Saisji, robotovi Yasselovi. Než však dorazí, Bezduší už vylezli na náhorní plošinu, na které loď kotví. Oběma mágům se je podaří přemoci zpět k sobě. Koratzo přitom navzdory svému nejlepšímu úsudku použije svou Loutnu zkázy, aby zachránil Copasallior. Navzdory zvláštní situaci zůstane mladý mág chvíli v šoku. Oba se vrátí do Copasalliorova domu, aniž by se pokusili uzlového mága znovu kontaktovat, a tak netuší, že má se svým současným uzlem značné problémy.

Uplyne několik dní, během nichž se mágové shromáždí téměř výhradně v Údolí sněhové květiny. Copasallior se údajně vydává na cestu jako poslední; nemá zájem setkávat se s ostatními mágy předem a případně odpovídat na otázky. Jeho přání je však předčasné, Upak, Fesler a Srika na něj narazí a před vchodem do údolí čeká několik rebelů z řetězce Tronx se svým Heraskawanu. Když tam světový mág dorazí, objeví nepříjemné překvapení: jeho milenka Malvenia umístila uprostřed údolí zakázanou sochu pána FORTU, kterou zamaskovala, aby ji ukázala všem mágům a přiměla je tak ke spoluvině. To by sice Copasalliorovi vyhovovalo, protože by to zvýšilo pravděpodobnost rozhodnutí v neprospěch lordů, ale přesto nechce riskovat. Tronxští mágové jsou opět jeho zachránci: Haswahu umlčí Malvenii, když se chystá učinit prohlášení. Když se objeví mág lásky Jarsynthia a požaduje, aby slyšel Malvenina slova, zasáhne hlasový mág Koratzo, zatímco Copasallior řídí pohyby těla své milenky. Hadí mág Ssissnu si nakonec uvědomí, že Jarsynthia i socha jsou projekce, a nechá je zmizet. Copasallior přitom poprvé úzce spolupracuje s ostatními mágy a uvědomuje si, že takové kombinace talentů skýtají mnoho možností.

Všichni kromě dvou nedávno zesnulých mágů - "Kamenného" (viz Atlan 301) a Marxose (viz Atlan 319) - jsou nyní tam. Copasallior shromážděným popíše situaci, přednese požadavek pánů z FORTU a předloží jediné dostupné řešení, které lze bezpečně odmítnout: Glyndiszorn by musel nechat zmizet bariéru v jednom ze svých uzlů a odříznout ji od zbytku Pthoru. Mágové začnou diskutovat, ale za staletí vzájemné izolace si nedokážou naslouchat a dělat ústupky. Když už Koratzo věří, že k dohodě nikdy nedojde, objeví se trpaslík, který si říká Sindro, a poskytne mu zásadní nápovědu, jak sjednotit mágy proti Pánům. Querllo vytvoří záři a Koratzo hlas, které odpovídají zjevení, jež Páni z FORTRESS obvykle používají k návštěvě bariéry. Přelud dá mágům pokyn, aby opustili bariéru a přemístili se na rozmrzlé bývalé ledové pobřeží, než opět zmizí. Mágové jsou zděšeni a pobouřeni a nyní všichni souhlasí s Kopasaliorovým návrhem. Ten znovu vyšle Koratza, aby doručil Glyndiszornovy pokyny k rozšíření uzlu.

Bezduší mezitím sbírají oštěpy, meče, provazy a další předměty, které by mohli použít jako zbraně. S rehabilitací to asi nepůjde, ale hodlají se usadit mimo Pthor. Když se pokusí přepadnout dům jednorožců, zasáhne rázně Ghorghův sluha Malvenia, který většinu vetřelců zabije a sám při tom přijde o život. Bezduší se pak cílevědomě přesunou k jižnímu okraji bariéry, kde mezi ostrovem a pláštěm trezoru leží pouze moře.

Když Koratzo a jeho přátelé dorazí k ORSAPAYI, uvědomí si, že uzel začíná být nebezpečný. Ssissnu se s obtížemi podaří dostat Koratza dovnitř modulu a hadí mág zaplatí za zálohu životem. Uvnitř modulu se Koratzo spojí s Glyndiszornem, ale ten mu pouze potvrdí, že ztratil kontrolu nad uzlem. Podle pokynů zajatého mága uzlu pak Koratzo ovládá zařízení ORSAPAYA a podaří se jim získat kontrolu. Přitom se všechny zlovolné stínové bytosti, které předtím pronikly do uzlu, jedním rázem uvolní a vysypou se ze vzducholodi. Haswahu se instinktivně obklopí speciální magickou obranou, která všechny stínové tvory okamžitě přitáhne jako magnet a umožní jim zahynout. Glyndiszorn se dokáže osvobodit a zároveň roztáhne uzel tak, aby obsáhl celou bariéru. Na zpáteční cestě z gondoly se Koratzo bohužel dozví, že mág Wa při pokusu o jeho sledování havaroval. To způsobilo, že během hodiny zemřeli dva mágové, jen aby se ostatní nezapojili do očekávaného boje o moc na Pthoru.

Všichni bezduší už dorazili na jižní okraj Pthoru. Chtějí opustit ostrov, protože věří, že ochranný štít zastaví pouze magické prostředky. Když vyplavou, Glyndiszornův magický uzel se rozšíří a cesta zpět je odříznuta. Když tedy zjistí, že mohou proniknout skrz plášť klenby, ale ne přes štít, který za ním postavili obyvatelé cizího světa, musí najít jiný cíl. Plavou na západ, ale daleko se nedostanou. Aniž by si to uvědomovali, stali se bezduší závislí na magických proudech bariéry. Jen díky nim získali zdánlivou nesmrtelnost. Nyní jsou však od těchto energií odříznuti a nesmrtelnost skončila.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Versammlung_der_Magier« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)