Atlan 322 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 322
Název:Sen Valjarenů
(Traum der Valjaren)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Zlaté rouno
« AT 321 • chronologicky • AT 323 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Atlan, Razamon, Fenrir, bubeník Koy a právě osvobozený berijský průzkumník Kolphyr uprchnou z ledové citadely a opustí ledové pobřeží na jihovýchodě, protože led začíná všude tát. Nakonec uslyší dunění a hřmění. S obtížemi se zachrání na několika okolních stromech, protože se k nim blíží značná stěna přílivu. Díky tomu, že se přivázali ke stromům, tuto přírodní katastrofu přežijí. Země je však pod vodou, a aby se dostali dál, potřebují plovoucí dopravní prostředek. Sestaví vor a plují po zaplaveném terénu směrem k Xamyhru. Přitom zachrání chůdáka, tvora podobného ptáku, který se s Kolphyrem okamžitě spřátelí a neopouští ho - což Koye zjevně znepokojuje. Není však možné zjistit, co bubeníkovi vadí.

Mezitím je ve valjarské vesnici Florgst mladý Telmten v zoufalé situaci, protože v sebeobraně zabil protivníka a byl uvězněn, aby si ho později mohl vyzvednout pravidelný Technos a přivést ho do pevnosti. Telmten se liší od všech Valjarů. I když se mu každou noc zdá o Zlatém rounu, nedávno předvídal příchod cizinců, z nichž jeden musel být synem bohů. A skutečně, během jeho věznění připluje vor, na němž je mimo jiné cizinec, který by mohl být synem bohů.

Na příchozí však čeká krupobití otrávených šípů, které Razamona a Koye zneškodní. Nakonec vůdce vesnice skutečně uvěří, že v Atlantovi poznává syna bohů, a útok odvolá. Společníci jsou nakrmeni, omráčení Pthoriané jsou ošetřeni a jsou postaveny nové hradby, protože se zdá, že přijde další přílivová vlna. Atlan klade otázky, na které by se syn bohů neptal, a upadne v podezření, ale dokáže se vymluvit z toho, že je agentem pánů z FORTRESS. Lidé z Florgstu je nechali jít a dali jim Telmtena jako společníka.

Razamon se již dávno zbavil jedu ze šípů a je plně funkční, zatímco Koy je stále v bezvědomí. Zdá se, že už nemá naději, ale Telmten zná někoho, kdo by mu mohl pomoci. Je to starý Kruden, Valjare ze Skarlottu, který prý dokonce viděl Zlaté rouno. Když dorazí k jeho chýši, stojí před nimi mladý Bördo. Atlan si okamžitě uvědomí, že desetiletý chlapec nemůže být obyčejný Valyrian, jeho chování je příliš sebevědomé. Bördo zavede příchozí ke svému dědečkovi a Kruden, který je oslabený a již umírá, může poskytnout několik nejasných náznaků o Zlatém rounu. Říká se, že se nachází v Temném kraji, odkud se kromě Krudena nikdo nevrátil. Atlan je fascinován tímto mýtem, o němž všichni Valjarové denně sní, a chce ho vypátrat. Když mu Kruden ukáže mapu Temného kraje, Bördo ji nečekaně zničí a prohlásí, že Zlaté rouno je jeho dědictví a nikdo jiný na něj nemá právo. Když opouští chatu, je vyzvednut bytostí s batohem a odveden pryč. Telmtenovi se podaří vystřelit na tajemného tvora šíp, načež se stále blouznivější Valjare vrhne do záplavy a vrazí mu nůž do hrudi.

Náhle přijde již očekávaná druhá přílivová vlna a smete téměř vše v Krudenově chatrči - počítáme-li starý valyrijský stroj i chůdy, což způsobí, že Kolphyr bude několik následujících dní pociťovat velký smutek. Atlan následně najde v bedně protijed na Koyovu otravu a společníci se vydávají na cestu na voru.

Bördo, syn Sigurda, syna Ódinova, odlétá do otcova domu, Domu světla, jménem svého otce. Telmtenův šíp však jeho tajemného společníka těžce zranil. Krátce poté havaruje a umírá. Bördo se pokusí letět s batohem, ale ztratí nad ním kontrolu a letí bez cíle, dokud se nezřítí nedaleko místa, kudy prochází Atlan a jeho společníci. Fenrir chlapce zajme, a když ho Atlan ujistí, že mu Zlaté rouno nevezme, dobrovolně s nimi odcestuje.

Narazí na skupinu Valjarů, kteří jsou vůči nim nepřátelští, a když poznají Börda, domnívají se, že ho společníci unesli, aby je dovedl ke Zlatému rounu. Protože všichni Valjarové považují za svůj životní cíl vlastnit Zlaté rouno, dojde k bitvě, v níž je Bördo oddělen od Atlantových společníků. Protože během boje dochází k hádkám i mezi Valjary, přátelé se mohou nepozorovaně vytratit. Překročí Xamyhr a vydají se na východ, do Temného kraje.

Mezitím Sigurd, Odinův oblíbený syn, vidí, že se blíží Ragnarok. Pošle Hugina a Munina, aby společně svolali jeho tři bratry Balduura, Honyra a Heimdalla, protože vše nasvědčuje tomu, že na Pthoru dojde ke změně moci.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Traum_der_Valjaren« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
4.12.2021
1566 před NGL
34. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459552.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!