Atlan 321 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 321
Název:Tajemství ledové citadely
(Das Geheimnis der Eiszitadelle)
Autor:Kurt Mahr
Cyklus:Král Atlantidy / Zlaté rouno
« AT 320 • chronologicky • AT 322 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Minulost

Bera Kolphyr je badatel, který se plně věnuje fenoménu vzniku hmoty. Ve vesmíru Bera existuje pouze jedno nebeské těleso, "planeta" Grulpfer. Ve velké vzdálenosti od něj lze pozorovat i další nahromadění hmoty, která jsou však příliš malá na to, aby se z nich daly vytvořit planety. Aby prozkoumal jeho původ, vydá se se svým robotem Einbeinem na cestu, která ho zavede tak daleko od Grulpfera, jako ještě žádný Bera nebyl. Poté zahájí svůj experiment a vytvoří tak přechod do jiného vesmíru, který je podle něj tvořen antihmotou. Směrem k němu se řítí velká pevnina a jeho vesmírná loď (nebo dimenzionální potápěč, jak ji nazývá) je jí nedobrovolně zachycena. Dokáže proniknout do Pthorova klenutého pláště, ale následně není schopen ho opustit. Naštěstí ho před nebezpečným prostředím chrání Velstův závoj.

Páni pevnosti vyzývají mágy, aby našli řešení tohoto problému. Jejich vůdce Orthwin se vydá do pevnosti a oznámí, že jediným dlouhodobě bezpečným řešením je spoutat vetřelce supersilným gravitačním polem. Na Pthoru bylo jen jediné místo, které mohlo odolat velkému gravitačnímu zatížení: hrad Kyklopů. Rasa kyklopů vždy věrně sloužila pánům Pthoru, ale kromě Phynxů vyhynula. Páni se rozhodnou, že osud Pthoru je pro ně důležitější než Phynxova přísaha věrnosti, a pověří berserkera Knyra, aby vtrhl do hradu a zabil posledního kyklopa a všechny trolly. Loď je poté dopravena do hradu a trvale spojena s gravitačními systémy. V důsledku interakce mezi gravitačními proudy a Velstovým závojem se veškerá anorganická hmota v kosmické lodi (i loď samotná) rozpustí. Dokonce i Einbein, ale robot má také organickou složku a pouze ztrácí své tělo. Od této chvíle existuje jako energetická bytost mimo závoj, ale není schopen komunikovat s průzkumníkem, který v něm musí zůstat nehybně stát.

Brzy poté začíná úrodné pobřeží Kyklopů namrzat. Pouze vnitřek hradu - od nynějška nazývaný Ledová citadela - je třeba vytápět, aby se zabránilo selhání zařízení.

Současnost

Když se bubeník Koy blíží k ledové citadele, osloví ho neviditelný hlas, který si říká Einbein, nasměruje ho dovnitř a pak odejde. Z mlhavé záře s ním naváže kontakt jiný, mocnější hlas, který si říká Phynx. Poslední ze všech kyklopů přežil bitvu o svůj hrad, těžce zraněný. Než však zemřel, obklopila ho jedna z hadovitých gravitačních linií, které se prolínaly s Velstovým závojem, a přenesla ho do energetické úrovně existence. Prohlásí, že se nyní může konečně pomstít, protože do hradu vtrhl jeden z Knyrů.

Atlan, Razamon a Fenrir dlouhé hodiny zkoumají ledovou citadelu, dokud je světelný přízrak nevyláká do jisté chodby, která se následně zřítí. Fenrirovi se podaří Atlan osvobodit, ale k Razamonovi se nedostanou. Tehdy se jim hlásí i Einbein a oznamuje pomoc v podobě Koye. Poté vyhledá Koye a přivede ho ke dvěma vetřelcům, kteří měli být cílem jeho lovu, kdyby už dávno nezměnil stranu. Koyovi se podaří Razamona osvobodit. Poté vetřelci sledují bezvládného robota do haly, kde leží jeho bývalý pán, přestože v nich vzrůstá podezření. Zatímco se pozornost všech soustředí na spoutaného průzkumníka, kyklopova světlice nečekaně vletí do haly a zamíří přímo na přátele. Koy v instinktivní obraně použije své schopnosti a zničí dva projektory gravitačního pole. Ostatní jsou přetížené a také explodují. Výzkumník se dostane na svobodu, ale zároveň se zřejmě zruší efekt, který udržoval robota a Kyklopa naživu, a obě zjevení se rozptýlí. Ochranné pole, které obklopovalo průzkumníka, jako by se zhroutilo, ale smrskne se jen na povrch cizince a zůstane tam jako uzavřená fólie, dokonce umožní cizinci obejmout své zachránce plné bujaré vděčnosti.

Vyhlazení gravitačních polí odstraní zvláštní podmínky, které způsobily, že citadela a její okolí zledovatěly. Události navíc otřásly i samotným zdivem. Skupina unikne z hroutící se budovy a poté se snaží dostat ke Koys Zugor. Ten je však pohřben ledem, pouze Koyův druhý pytel se zásobami je stále k nalezení. Takto zásobená skupina Pthorianů a Außerpthorianů se vydává na jihovýchod k pevnosti.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Das_Geheimnis_der_Eiszitadelle« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
4.12.2021
1566 před NGL
34. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459552.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!