Atlan 320 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 320
Název:Čtyři bez duše
(Die vier Seelenlosen)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / Zlaté rouno
« AT 319 • chronologicky • AT 321 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Bubeník Koy se nejprve vydává s Heimdallovým truvériem k Dešťové řece, kde padne do rukou říčních pirátů. Pomocí své schopnosti Psi-detonace však dokáže zabít jejich vůdce Uphtora, zapálit jejich loď a tím se osvobodit. Když se snaží pokračovat v cestě ve vypůjčeném vozidle, najde v něm nečekaného pasažéra, podobně jako se to už jednou stalo Heimdallovi. Je to Elkohr, robot se zvláštními schopnostmi, který chce Koye na chvíli doprovázet.

Společně se vracejí do masivu Taamberg, kde Koy plánuje nechat Truvmera v úkrytu. Koy však objeví Stormock, o němž se domnívá, že patří starému konkurentovi z rodiny Knyr. Po chvíli se v údolí objeví několik berserků a Koy si je jistý, že nad údolím čekají další, aby na ně zaútočili. Než však bitva začne, Elkohr prokáže své zvláštní schopnosti a pomocí Zlého hlasu přiměje Berserkery, aby si mysleli, že je údolí prokleté. Úkryt, který Koy vybral pro Heimdallův truvér, je nyní v bezpečí. Robot se vydá svou cestou a Koy se vydá do Ledové citadely, kde tuší, že cizinci vstoupili do Pthoru.

Mezitím Jastall Gornd, vrchní velitel v Sentinelově oku, pilně využívá sledovací schopnosti zařízení k pátrání po Koyovi, který upadl v nemilost pánů z FORTu, protože lovce už nelze najít. Páni mají podezření, že Koy se již s cizinci setkal a přešel na jejich stranu. Když se jim však podaří lovce najít, není to Gornd, kdo je pověřen jeho dopadením, ale Spolko, Xaart, Pjut a Drove, čtyři Dellosové, kteří přijíždějí vybaveni všemi schopnostmi přímo z FORT. Podaří se jim zadržet Koye a vyřadit jeho psychické schopnosti tím, že paralyzují jeho bratry. Odvedou ho do Strážného oka a vyslýchají ho, aniž by však uvěřili dosud nevinné pravdě. Předpokládají, že se již spojil s Cizinci, a očekávají jeho přiznání.

Když jejich mučení nepřinese kýžený výsledek, snaží se ho zastrašit a vyhrožují mu, že na jeho matku Dagrissu, kterou se chystá spatřit poprvé od svého nejútlejšího dětství, vypustí netvora z hord noci. Je to stará, nemocná, slabá žena, které pravděpodobně zbývá jen krátký čas života. Koy jí sice nemůže pomoci svou zablokovanou schopností psýché, ale hledá si jiné východisko - ruší veškeré organické myšlení v určitém okruhu. Pouze androidi Dellos si toho zpočátku nevšimnou. Zatímco Jastall Gornd předává svým těžce postiženým podřízeným pokyn, aby do výslechové místnosti přepnuli projekci netvora, ti se spletou a netvor vybuchne, což způsobí značný zmatek. Koyovi se přitom podaří s Dagrisou uprchnout.

Venku se setká s dvěma pfísty Peynchem a Gauzorem, kteří ho hledali, a předá jim svou matku, zatímco se vydá jiným směrem, aby odlákal pozornost pronásledovatelů. To se mu podaří, ale je při tom znovu chycen. Tentokrát mu však pomáhá Drove, který také nechce mít nic společného s pány z FORTU, protože si uvědomuje, že se neštítí ublížit náhodným kolemjdoucím, jako je Dagrissa, aby dosáhli svých pochybných cílů. Pomůže Koyovi při druhém pokusu o útěk, při kterém zabije Pjuta, Xaarta a Spolka, a odvede ho k Zugoru, který může bubeník použít k útěku. Aby ho sledovací zařízení okamžitě znovu nezachytilo a následně neudalo, vstoupí Drove do řídicího střediska Strážného oka a blasterem těžce poškodí zařízení, než se mu ho podaří zabít.

Zatímco Dagrissa začne na útěku horečkovat a nakonec zemře slabostí, Koy letí, jak nejrychleji dokáže, do Ledové citadely. Doufá, že se tam dostane a zneškodní Zugor dřív, než ho někdo znovu zaměří. Když už vidí citadelu, narazí do ledové jehly a zřítí se. Koy je nezraněn, ale Zugor již nelze nastartovat. Bubeník se nyní vydává pěšky hledat bájnou pevnost.

Události posledních dní znamenaly pro Jastalla Gornda těžkou porážku, a tak není překvapen, když ho Dellos vyzvedne a odveze do pevnosti. Přivádějí s sebou i jeho nástupce, Vergana Deiselta. Jastall doufá, že bude mít větší štěstí než on.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_vier_Seelenlosen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
4.12.2021
1566 před NGL
34. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459552.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!