Atlan 313 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 313
Název:Koy, bubeník
(Koy, der Trommler)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / Odysea Atlana a Razamona
« AT 312 • chronologicky • AT 314 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Koy žije v Aghmontu jako pěstounský syn Pfistera Amshuna. On sám však není Pfister. Už léta věrně a spolehlivě slouží pánům z FORTU jako lovec, kdykoli je třeba něco nebo někoho chytit nebo zabít. Díky své zvláštní psionické schopnosti, psi-detonaci, která mu vynesla přezdívku "bubeník", mu nikdy nikdo neunikl. Nyní se mu však zdají sny, které ho zneklidňují. Jeho přítel, nešťastník, mu proto poradí, aby se zeptal Amshuna na Kergho a Dagrissu. Amshun se při Koyově otázce zhrozí a snaží se ho přesvědčit, že bude lepší, když o svém původu nebude nic vědět. Nyní však Koy odmítá odjet na další misi, pokud mu jeho pěstoun neprozradí, co ví. Amshun ustoupí a ohlásí se:

Koy je dítě takzvaného misfitu, vadného experimentálního androida, který byl vytříděn a určen ke zničení. Kerghovi se však podařilo uniknout. Ve svém doupěti se setkal s androidkou Dagrisou, která čekala na převoz do FORTU. Zamilovali se do sebe a počali dítě, ačkoli ani jeden z nich neměl být schopen zplodit potomka. Po Koyově narození byl Kergho objeven a zničen, zatímco jeho matka Dagrissa byla podle plánu převezena do pevnosti. Kdyby odpovědní činitelé o Koyovi něco věděli, byl by také považován za nelegálního a zabit. Pfister Amshun ho však ukryl. Když však vyšel najevo chlapcův talent, odvážil se Pfister představit ho služebnictvu pevnosti, protože si byl jistý, že ho stejně budou muset brzy objevit kvůli jeho schopnostem. Protože jim však Koy mohl být užitečný, doufal Amshun, že chlapce nezabijí. Chlapec byl omilostněn a vybrán jako služebník pánů z pevnosti.

Vyzbrojen těmito znalostmi se Koy vydává na svou novou misi: Chytit a zabít několik útočníků ze Země. To, co se dozvěděl, ho však přivádí do stavu vnitřního zmatku, který se nejprve snaží vyřešit tím, že se vydává na další nebezpečný lov: chce ulovit uka, prudce jedovaté zvíře známé také jako jeskynní jedovatá noha, které žije v nepoužívaných dolech v pohoří Barkot. Kýženého cíle lovu však nedosáhne, protože ho od kořisti oddělí zával a on nemůže zvířeti dát úlovek. Jediné, čeho se zmocní, je nález z jeskyně, se kterým nemůže nic dělat: Několik různě dlouhých kovových trubek svázaných dohromady. Jeho výlet ho však stál celý den, a tak se nyní vydává se svou Veglou co nejrychleji na místo, kde podle jejich posledního pobytu a vnitřních zákonů Pthoru tuší, že je jeho skutečná kořist. S příchodem noci už má k dispozici sledovací impulsy Strážcova oka, které ho vedou, a je schopen nechat zařízení letět samo. Zabývá se svým nálezem a zjišťuje, že se jedná o hudební nástroj. Hra na nástroj má však nečekané vedlejší účinky: Funkorter je zničen a systémy Vegly začínají selhávat. Koyův let končí nouzovým přistáním v oblasti daleko od původního kurzu: v masivu hory Taam.

Mezitím se v Aghmonthu objeví stará žena, která se ptá po Amshunovi. Když ji k němu přivede, s obtížemi v ní pozná Dagrissu. Kvůli nemoci byla vyloučena z FORTu. Amshun jí řekne, že Koy žije, a pak se věnuje její péči.

Když se Koy probere z bezvědomí, zjistí, že Vegla a většina jeho vybavení jsou zničeny. Nachází se na západním úbočí nejvyšší hory masivu, ale naštěstí se mu nic nestalo, kromě nesčetných modřin a škrábanců. Spolu s antigravitačním diskem byl zničen i naváděcí maják, který Pánům pevnosti říká, kde se nachází. Poprvé se cítí zcela svobodný ve svých rozhodnutích a rozhodne se, že se nebude snažit co nejdříve navázat kontakt se svými pány, ale že nejprve využije nezvyklé svobody.

Vydá se dolů a dorazí do zničeného města Tfohr, které se zdá být opuštěné. Když se však snaží dostat do lépe zachovalé budovy, je hrubě přemožen a svázán. Překvapeně zjistí, že byl zajat kdysi významným berserkerským rodem Knyr. Mladý a hlučný Stygor vyzve Koye na souboj, během něhož Koy svou parahumánní schopností zničí Stygorovu sekeru i část podlahy arény. Vůdce Andrakhon chce boj ukončit blasterem ve prospěch Stygora, a když Koy zničí i tuto zbraň, zásobník energie exploduje a roztrhá berserkera na kusy. Ostatní ho zvolí svým novým vůdcem a Ursinda se okamžitě nabídne Koyovi jako jeho družka. Od Chamodyho se bubeník dozvídá, že rodina Knyrů byla kdysi dávno uvržena do nemilosti a chudoby poté, co se údajně jeden z nich dopustil chyby (mluví se o Razamonovi, ale Koy ani ostatní Knyrové ho neznají). Od té doby je občas zásobuje jídlem a vybavením cizinec, protože nemohou farmařit ani lovit, protože jejich berserkerské záchvaty mohou pouze ničit, ale ne něco stavět. Koy jim slibuje, že jim pomůže a změní tyto okolnosti.

O pět dní později berserkeři bez konzultace s Koyem zaútočí na obchodní karavanu Nudirů a zavraždí obchodníky. Koy se pak rozhodne, že Berserkery nezmění a opustí je. Druhý den ráno, když dobrodinec opět vyloží zboží a odjede, se Koy vydá pronásledovat jeho vozidlo.

V Aghmontu se Amshun dozvídá, že Páni pevnosti nařídili vyslechnout Dagrissu, protože mají podezření, že její podvědomí může obsahovat informace o tom, kde se nachází její zmizelý syn. Amshun ji v obavách o androidův život požádá, aby se nebránila a pomohla jí najít syna. Poté vyšle dva Pfistery, zkušené cestovatele, aby Koye také vyhledali a podali mu zprávu o tom, co se stalo v Agmonthu.

Koy mezitím dostihl vozidlo mecenáše. Byla přepadena říčními piráty. Zdá se však, že dobrodinec nepotřebuje pomoc, přestože je v přesile, a Koy si uvědomí, že to musí být Odinův syn Heimdall. Rozhodne se však, že se pokusí zapůsobit na syna boha, protože doufá, že mu bude schopen pomoci.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Koy,_der_Trommler« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
28.1.2022
1565 před NGL
3. Eylon 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459607.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál