Atlan 312 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 312
Název:Údolí Ztracených duší
(Senke der verlorenen Seelen)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Král Atlantidy / Odysea Atlana a Razamona
« AT 311 • chronologicky • AT 313 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Atlan a Razamon pluli společně s vlkem Fenrirem na lodi DEEHDRA přes Dämmersee k ústí Dešťové řeky. Zde však narazí na první překážku: Přístup blokují velké kameny. Razamonova snaha proplout mezi nimi se Atlantovi zdá beznadějná, ale náhle do lodi zezadu něco vrazí a zvedne ji nad skály. Atlan upadne a ztratí vědomí.

Když se probudí, loď je unášena ramenem řeky a Razamon zmizel. Fenrir je při útoku otráven ještěrkami, které skáčou z převislých větví na loď, ale Atlan je schopen dostat sebe i Fenrira do bezpečí v podpalubí. Tam nyní prozkoumá místnost, kterou se před ním Razamon snažil během předchozí prohlídky lodi ukrýt, a najde v ní těžce zraněného obřího supího ptáka, Stormocka. Razamon ho zřejmě už jednou nakrmil. Atlan má podezření, že tento pták souvisí s předchozím Razamonovým útokem berserkera a že to je také důvodem Pthorerovy nepřítomnosti. Rozhodne se jít hledat svého přítele a pomoci Fenrirovi. Vezme Fenrira do podpalubí, zabarikáduje vchod a opustí loď, která je nyní na zemi. Brzy najde stopu zkázy, kterou zanechal jeho přítel, a vydá se po ní.

Razamon se mezitím ocitá uprostřed džungle. Poslední záchvat ho zřejmě zavedl doprostřed vražedného lesa a nyní musí sebrat všechny síly, aby se z něj dostal živý. Podaří se mu sice uniknout některým nadpozemským masožravým rostlinám, ale na oplátku padne do pasti mechového tvora, který ho vcucne do své díry. Naštěstí pro něj jeho výkřiky uslyší kroeppel Dölbe, který nedaleko sbírá semena, a vytáhne berserkra v bezvědomí z díry a odnese ho do své vesnice.

Výkřiky zaslechl i Atlan a po chvíli dorazí na mechové pole. Razamon však již zmizel. Atlan se vydá po stopách a dorazí tak i do vesnice Kröppel. Zde "svícen" ošetřuje berserkerovy rány a vypráví jim o osudu svého lidu, jehož ostatní přeživší byli uchováni v hlubokém mrazu v dutině ztracených duší. Atlan je zvědavý a má v úmyslu propadlinu prozkoumat. Nejdříve je však třeba loď znovu vypustit na hladinu. Za tímto účelem jim svícen dává několik meeples. Dá jim také protilátku na Fenrira.

Poté, co s pomocí meeplů vylovili loď, Atlan a Razamon pokračují směrem na východ, protože tím směrem se nachází i dutina. Razamon nyní vypráví Atlantovi o svých vzpomínkách z dětství na ptáka v břiše lodi, který pochází z oblasti Taamských hor. Náhle na loď znovu zaútočí obří kyklopský vodní tvor, který je pronásleduje od Jitřního moře, ale ten se zraní a brzy od útoku upustí. Atlantovi a Razamonovi se podaří vzniklou netěsnost uzavřít.

Poblíž prohlubně nakonec opět zakotví na mělčině. Obří sup, který se nyní z velké části uzdravil a věří si, zůstává na lodi jako strážce, zatímco Atlan a Razamon se vydávají na průzkum dutiny. Tam právě vypukly boje o moc mezi Technosem. Heinzkoor a Gryp, znudění velitelé v Dřevci, si krátí čas tím, že opakovaně vypouštějí některé ze spáčů, kteří jsou ve skleněných palácích v roce 3012 zakonzervováni v hlubokém mrazivém spánku, a pak na ně pořádají hon. To znepokojí ambiciózního Sirkata, který v poslední době pracuje na plánech na svržení a právě v této době je realizuje. Propustí tři Argoty, kteří jsou považováni za mimořádně nebezpečné, a poté obviní velitele, že jsou za to zodpovědní. Sirkatovi důvěrníci záměrně rozdmýchávají náladu mezi Technosem a málem dojde k převratu. Když Sirkat dosáhne svého cíle - moci - uvědomí si, že se chytil do pasti zatvrzelých velitelů. Ten je odhalen jako pravý viník, a zatímco Heinzkoor ho chce osobně probodnout podivným světelným paprskem, zasáhnou osobně Páni z FORTU. Heinzkoor a Gryp neznámým způsobem umírají. Zbývající Technosové to považují za znamení, že Lordi podporují Sirkatovy reformy, a jmenují ho svým novým velitelem. Všichni se pak znovu vydali na lov uprchlíků.

Atlan, Razamon a Fenrir mezitím dorazili na okraj dutiny a snaží se vniknout do jednoho ze skleněných paláců, aby získali informace. Podaří se jim vylákat a omráčit stráže, které jsou uvnitř, ale zatímco zkoumají budovu, vniknou dovnitř tři Argoti. Jsou zdivočelí strachem a ničí vše, ve svém slepém vzteku ohrožují dokonce i životy Atana a Razamona. V tu chvíli však paprsek světla z FORTu zasáhne i je a zdá se, že něco dělá s jejich mozky. Přestanou bojovat a sklíčeně se vrátí do středu prohlubně, aby se nechali znovu zajmout. Zkáza však probudila bytosti držené v budově, které však na následky nekontrolovaného probuzení umírají.

Atlan a Razamon se stále snaží získat od dříve omráčeného Technosa informace o významu tisíců a tisíců vězňů, ale ani oni o účelu konzervace nic nevědí. Ze strachu před trestem neřeknou nic o tom, že je přemohli dva cizinci, a tak je Atlan a Razamon nechají jít a vrátí se k řece. Tam však zjistí, že jejich loď zmizela, zřejmě po těžké bitvě, v níž Stormock přišel o několik per. Vodní tvor, který loď pronásledoval, byl také zabit. Razamon přísahá pomstu a oba lidé se svým vlkem se pustí do pronásledování zlodějů.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Senke_der_verlorenen_Seelen_(Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
3.12.2021
1566 před NGL
33. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459551.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!