Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 310
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 310
Název:Pevnost Grool
(Die Feste Grool)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Odysea Atlana a Razamona
« AT 309 • chronologicky • AT 311 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Před branou pevnosti Grool se Razamon opět setkává se svým podivným pronásledovatelem, tentokrát v podobě pozdně středověkého kata, a postava opět zmizí, aniž by se Atlan dočkal vysvětlení. Brána však zůstává zamčená. Když se pokusí získat přístup do hradu hrozbou zničení porquetorského brnění, jsou dokonce podvedeni správcem Caidon-Rovem a ztratí svůj jediný trumf v podobě brnění. Když však Atlan hlasitě oznámí, že jsou z vnějšího světa, zasáhne je energetický paprsek z pevnosti a omráčí je.

Probudí se na hradě jako vězni. Prozkoumají jejich tvrzení a zjistí, že pouze Atlan nepochází z Pthoru. To však stačí k tomu, aby byli zajímaví jako spojenci: Vládce ocelového Porquetoru chce opustit Pthor a vytvořit na Terře vlastní říši. Atlan s tímto úkolem nutně souhlasí. Od této chvíle jsou hosty s téměř neomezenou volností pohybu po hradě. Stále však nevidí vládce hradu, ale pouze opraveného polorobota, který se zdá být jeho okem, uchem i rukou. Zdá se, že tam žije také několik dalších pomocníků a několik Technosů, kteří jsou drženi jako otroci. Obracejí se na Atlanta s prosbou o pomoc, ale ten zatím nemůže udělat víc než čekat a shromažďovat informace. Zároveň se zdá, že ne všechny strany jsou z přítomnosti cizinců nadšené, protože během jejich pobytu dojde k několika pokusům o vraždu, ale oni vyváznou bez úhony.

Porquetor chce vědět vše o Zemi, jejích armádách a vojensky důležitých zařízeních. Atlan a Razamon krmí polobota polopravdami o Terře, zatímco čekají na uskutečnění svého plánu. Je tu jen jedno intermezzo, kdy na Porquetora zaútočí z ničeho nic se objevivší bojovník s rapírem a stejně záhadně zmizí. Tentokrát Razamon jmenuje cizince jako "markýze de Romain", ale žádné další informace o tajemném muži neposkytuje. Po dvou dnech se jim konečně podaří Porquetora na chvíli nenápadně vyřadit z provozu a Atlan vleze do nitra robotického tvora v naději, že se tak dostane k jeho vládci. Ale místo toho, aby se dostal do horních pater pevnosti, vzdálené brnění ji opustí a putuje po zemi. Stéblo opět straší Paarlen, protože Troton neopatrně nechal otevřenou bránu, bojuje s několika dravci hlouběji v džungli a nakonec se při svém širokém výpadu dostane do bažiny a začne se potápět. Atlan je mezitím přesvědčen, že svou přítomnost v Porquetorově nitru prozradil svému pobočníkovi, když se snažil chránit Paarlena.

Razamon mezitím marně čeká na návrat Ocelového a jeho přítele. Když ho Techno Zbator konfrontuje a obviní ho, že se mu nepokusil pomoci, objeví se jeho tajemný pronásledovatel v podobě Strážce a zastřelí Techna lukem. Nyní je Razamon pronásledován služebníky a může se zachránit jen s pomocí Caidona-Rova. V naději, že získá spojence nebo alespoň zachrání Atlan, mu řekne o svém zjevně neúspěšném plánu. Správce mu slíbí pomoc, pokud se stane vládcem pevnosti, až bude Porquetor poražen. Razamon souhlasí, že mu pomůže. Dokonce začne svému novému spojenci důvěřovat natolik, že mu prozradí, kdo je jeho tajemný pronásledovatel: Je to projekce sebe sama, kterou nekontrolovatelně vyvolává a která zosobňuje špatnou stránku jeho povahy. Nezná žádný způsob, jak tomu zabránit.

Těsně předtím, než se Atlan v brnění nešťastně utopí, je bažina bombardována paprskem energie a hladina vody trvale klesne. Ocelový se osvobodí a vrací se do pevnosti Grool. Je napaden několika dalazary, kteří se konečně začínají bouřit proti svému tyranskému pánovi, ale podaří se mu jim uniknout. Když Atlan dorazí do pevnosti, konečně se stane to, na co celou dobu čekal: Porquetor vyleze na kouli, která tvoří horní část pevnosti a obsahuje obytné prostory jeho vládce. Tam se dálkově ovládaný robot zastaví pod energetickou clonou a Atlan musí strávit noc uvnitř ocelové konstrukce. Ráno jde stroj na čištění a ve výparech žíravých čisticích kapalin se Atlan nakonec prozradí záchvatem kašle. Řidič otevře brnění a Atlan je příliš oslabený, než aby proti němu mohl cokoli podniknout. Arkonid se nyní dozvídá, že původní Porquetor je dávno mrtvý a jeho místo zaujal slepý sluha Yunthaal. S Porquetorovou pomocí hodlá zabít Atana za jeho zradu, ale mezitím služebnictvo zaútočí na kouli a vyrazí dveře. Atanovi se podaří srazit zařízení ovládající ocelového z hlavy slepce a nešťastnou shodou okolností polobot zabije svého pána. Důvodem Yunthaalových výbuchů agrese, které si vybíjel pomocí porquetorské zbroje v Krvavé džungli a dalších oblastech, byla pravidelná konzumace ovoce Yamantha. Tyto plody vyvolávají u berserků záchvaty šílenství; nikdo jiný na Pthoru je proto nejí.

Poté, co se Atlan a Razamon trochu vzpamatovali z námahy, vydali se na cestu vybaveni zbraněmi a čerstvým jídlem. Chtějí se vydat do Taambergu, domova Razamonovy rodiny. Za tímto účelem se musí nejprve vydat k jezeru Dawn a poté pokračovat přes řeku Rain River do horského pásma. Caidon-Rov se po dohodě s Razamonem ujímá role nového vládce pevnosti Grool. Porquetorovo putování tak skončilo.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Feste_Grool« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)