Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 309
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 309
Název:Porquetor, Ocelový
(Porquetor, der Stählerne)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Odysea Atlana a Razamona
« AT 308 • chronologicky • AT 310 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Když se Atlan a Razamon vydávají po okraji džungle k pevnosti Grool, narazí na podivného rytíře, který nereaguje na volání a neukazuje svou tvář. Přesto se zdá, že ho Razamon poznává, a snaží se ovládnout svůj vztek. Na Atlantovy otázky ohledně jeho identity však neodpovídá. Později se s ním setkají ještě několikrát v různých převlecích (v renesančním oblečení a na primitivním motocyklu, v motokrosové výstroji a na odpovídajícím motocyklu, jako astronaut z doby prvního přistání na Měsíci, jako bojovník proti gravitaci a jako kat z pozdně středověké Francie). Razamonova nenávist a bezmoc vůči němu jsou stále zřetelnější, ale nemůže a nechce o tom mluvit.

O chvíli později najdou Balduurova vlka Fenrira, který padl do pasti jednoho z obřích hmyzáků z Krvavé džungle. Zabijí obří hmyz a osvobodí vlka, který s nimi zůstane. Vyoperují mu skerzaalský šroub, který mu stále uvízl v krku, ošetří mu ránu a nakrmí ho; Fenrir s nimi od té doby zůstane. Přespávají na kopci, kde jsou v dostatečném bezpečí před obřími číhavci a dalšími nebezpečnými zvířaty. Druhý den se přátelé setkají v džungli s Porquetorem, ale ani on na jejich přítomnost nijak nereaguje. Následují ho uměle vytvořeným tunelem s pancéřovými vraty do jeskynního systému, kde se setkávají s Paarlenovými lidmi. Jsou to primitivní lidé, kteří se přestěhovali do jeskyní pod Krvavou džunglí v naději, že zdědí starobylou civilizaci, která tam podle legendy kdysi vládla. To, co tam najdou, však používají, aniž by rozuměli tomu, co se za tím skrývá. Mimo jiné obsluhují obrovské dělo, kterým střílejí neškodné projektily na pevnost Grool. Tentokrát se však zdá, že je to na pána pevnosti příliš: Krátce poté, co Atlan a Razamon opustí Paarlen, způsobí mezi nimi Ocelový spoušť.

Atlan a jeho pthorianský přítel mezitím narazí na pole plné větrných mlýnů pohánějících generátory elektřiny pod pevností. Oblast střeží dalazaři. Jsou překvapeni a zajati, ale Paarle Troton je osvobodí a odvede zpět do jeskyně. Teprve nyní se Atlan a Razamon dozvídají o tragédii a s nepochopením sledují, jak Paarle znovu pálí na pevnost. Když Porquetor znovu vstoupí do jeskyně, zachrání je jen rychlé schování. Poté, co ocelový opět zmizí, Atlan a Razamon zneškodní bránu, kterou obrněnec vždy prochází. Nyní se Steely One nemůže dostat dovnitř a všechny ostatní vchody jsou pro něj příliš úzké. Paarlenové nyní mohou žít bezpečně, pokud zůstanou v jeskyních.

Aby však Paarlen mohl bránu znovu otevřít ve chvílích, kdy nehrozí žádné nebezpečí, hodlá Atlan před cestou do pevnosti Grool provést nákres potřebného zapojení. Přidá se k nim Dalazaar Dadan, kterému Porquetor kdysi zabil bratra. Pokusí se ukrást potřebný psací materiál od Dalazarů, ale nejprve musí najít Naphama, kterým omráčí škorpioní červy rozeseté po budovách. Když vstoupí dovnitř, obrněného býka uštkne škorpión; jeho smrtelný výkřik dalazary zalarmuje a jsou znovu zajati. Dadan je zmlácen a uvězněn, protože podle stop zjistili, že se přidal ke třem útočníkům.

Tentokrát při útěku způsobí požár, který brzy zachvátí polovinu mlýnského pole a na čas zaměstná jejich věznitele. Porquetor se jim však postaví a jen náhodou se Atanovi podaří ho porazit a zřejmě i zabít. Když se poté snaží přenést mrtvé tělo Steelyho do pevnosti, brnění při pádu praskne a odhalí jeho vnitřek, který se skládá pouze z drátů a součástek. Steely One bylo dálkově ovládané zařízení, jehož řidič nepochybně seděl v pevnosti. Dalazarové se znovu pokusí zastavit Atana a Razamona, ale přátelé je dokážou porazit. Při tom však Dadan umírá, protože do foukací trubice nesprávně vloží štířího červa. Když konečně stojí před pevností, v bráně se náhle objeví postava v masce kata s velkým katovským mečem. Razamon při pohledu na záhadného cizince opět projeví podivnou reakci nepřátelské bezmoci a Atlan pojme podezření.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Porquetor,_der_Stählerne« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)