Atlan 302 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 302
Název:Hledač grálu z Gorricku
(Der Gralshüter von Gorrick)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Král Atlantidy / Odysea Atlana a Razamona
« AT 301 • chronologicky • AT 303 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1. září 2648

Poté, co byli Atlan a Razamon zajati Technosem v Panyxanu, jsou na Zugorech převezeni do Zbahnu, jednoho ze dvou měst Technosu v Zátoce dvojčat. Při letu tam překonávají část Kalmlechské planiny. Mezi nimi jsou mohutné konglomeráty nejrůznějších obludných tvorů, hord noci, které měly už dávno zpustošit Zemi, ale v opuštění fragmentu světa jim brání paratronová clona obklopující Pthor. Zugorský pilot Kalkgraf přivádí oba zajatce ke svému pánovi, Železnému císaři. Oba tvrdí, že trpí amnézií, a Eisenkaiser nechá jejich vzpomínky oživit výslechem pomocí šokových červů. Během výslechu jsou uneseni Technosem, který je podřízen Aminomeisterovi, největšímu Eisenkaiserovu rivalovi. Z Atana a Razamona chce zase udělat své podřízené, které nechá zavřít do konverzní lázně, kde z nich udělá otroky své vůle. Aminomeister chce být jediným vládcem Patorghu, Zbahnova výzkumného centra.

Kalkgraf mezitím odlétá do Zbohru, aby iniciátorům nahlásil Aminomeisterovu krádež v zajetí. Tito Iniciátoři, kteří vypadají jako příliš tlustí technici, jsou mentálně propojeni s Pány pevnosti a jsou nejvyšší autoritou ve Dvojčatech. Do intrik mezi oběma rivaly se nevměšují, ale od nynějška se o domnělé návštěvníky ze Země postarají sami. Zklamaný Kalkgraf opět odchází. Aminomeister se mezitím dozvěděl o jeho cestě a narychlo se zbaví nepohodlných cizinců tím, že je nechá naházet do pytlů na okraji města, kde žijí jen bandy lupičů a zlodějů. Jeho naděje, že je tam čeká nepozorovaná smrt, se však nenaplní. Malý zlodějíček Mäjesto je osvobodí a poté, co v nich rozpozná možné užitečné spojence, slíbí jim pomoc.

Mäjesto je odvede do svého doupěte. Cestou tam Atlan spatří osamělého technaře. V záři měsíčního světla Luny si všimne, že povrch těla techna začíná být průsvitný, a rozpozná v něm ocelovou kostru, kolem níž jsou uspořádány slabě pulzující útvary. Náhle se na techno vyřítí několik Nočních jezdců a udeří do něj. Razamon ztratí nervy, rozzuří se a zabije všechny útočníky. Techno však přichází příliš pozdě; poté, co Razamonův záchvat odezní, pokračují společníci v cestě.

Mäjesto je zavede do příbytku Ichtbara, slepého a němého bývalého Aminomeisterova otroka, který zestárl a od té doby žije nerušeně mezi nájezdníky a občas pro ně věští. Pochází z národa Gorricků, kteří byli před několika desetiletími odvlečeni a od té doby vykonávají otrocké služby v Twin Cities. Je však také strážcem dávného tajemství, jak Atlan a jeho přátelé brzy zjistí. Když do Emzigu, předměstí Zbahnu, kde se právě nacházejí, vtrhne bestie z hord noci, otevře Ichtbar skrytý vchod do křišťálových jeskyní, které leží za jeho pokojem, aby se v nich přátelé mohli ukrýt.

Atlan, Razamon a Mäjesto vstoupí do jeskyní a po přechodu neviditelného mostu se dostanou do sálu, jehož stěny jsou celé pokryté zářícími bílými krystaly. Je tu průchod do další jeskynní místnosti a Atlan s Razamonem jí chtějí navzdory Mäjestovu varování projít. Ještě než se však dostanou k průchodu, Razamon náhle zmizí před Atlantovýma očima a Arkonid za ním najde jen neproniknutelnou černou zeď. Když pokračuje do další jeskyně, ozve se mu v hlavě skřípot a kolem něj se roztančí oslepující světla. Vzápětí se ocitne v první jeskyni, všechno je normální a na druhé straně chodby vidí Razamona ležet na zemi. Mäjesto mu řekne, že průchod je nyní volný, a tak Atlan spěchá za svým přítelem, aby mu pomohl. Najde ho nezraněného a probudí ho, ale Pthorián okamžitě s výkřikem znovu omdlí. Mäjesto má podezření, že ochrana před zlem, kterou krystaly poskytují, útočí i na temnou stránku Razamona. Když ho Atlan přenese zpět do první jeskyně, Razamonův stav se okamžitě zlepší a on se probudí. Hlásí vize děsivých věcí. Atlan se rozhodne jít i do druhé jeskyně, aby záhadu rozluštil.

Když vstoupí do jeskyně, dojde k jakési rezonanci a jeho myšlenky se spojí s jinými, které jako by rezonovaly v okolních krystalech. Dozví se příběh o stavitelích křišťálových jeskyní, které byly vytvořeny, aby zničily Pthora. Dvakrát se obyvatelé světa původu dostali k dimenzionálnímu výtahu. První vězni přišli dobrovolně a vytvořili jeskyně, Grál. Druhý z nich, Gorricové, je měl převzít, ale až na jednoho, Ichtbara, ztratili paměť a ten sám by úkol nezvládl. Proto se omezil na roli strážce Grálu.

Proud myšlenek náhle skončí a zářící krystaly zblednou. Ve stejnou chvíli už Atlan ztrácí paměť na to, co viděl a slyšel. Jeskyně se začne hroutit a Atlan, Razamon a Mäjesto prchají zpět k východu. Přestože zemětřesení strhlo most, podaří se jim včas dostat na druhou stranu rokle. Tady se zdá být ještě klid, ale když se vrátí ke vchodu do Ichtbarova pokoje, najdou dveře zničené a Gorricka mrtvého. Příšera je tam také, pohřbená pod těžkou kamennou deskou ze stropu místnosti a mrtvá.

Když už je ve Zbahnu nic nedrží, rozhodnou se přátelé odejít. Mäjesto se doslechl o Zugoru, který ztroskotal mezi Zbahnem a Zbohrem, a rád by po něm pátral, snad aby našel něco cenného, a Atlan s Razamonem mu přislíbili pomoc. Společně se vydali na cestu po Cestě mocných.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Gralshüter_von_Gorrick« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
27.11.2021
1566 před NGL
28. Coroma 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459545.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!