Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 290
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 290
Název:Časová kapsle
(Die Zeitkapsel)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Orbanascholův konec
« AT 289 • chronologicky • AT 291 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.500 da Ark
Kosmický zvěd ve víru času - vrhá pohled do budoucnosti

Zatímco je průzkumná loď na cestě do soustavy Dubnayor, Algonkin-Yatta, Anlytha a Khoruna Skapron se prohrabávají Anlythinou sbírkou předmětů. Skapron získá z krychle velikosti pěsti zprávu v cizím jazyce.

V soustavě Dubnayor se Algonkin-Yatta rozhodne nejprve odposlouchávat rádiový provoz a zaparkuje svou loď mimo soustavu u asteroidu Fahmi, který dříve sloužil kolonistům jako vesmírná pevnost. Asteroid mezitím využívá jako tajnou základnu obávaný pirát Orega Turketter. Když vyšle kurýrní loď, aby zachytila nákladní loď s cenným nákladem, Algonkin-Yatta zpozorní.

Když je jasné, že se na Fahmi někdo skrývá, Anlytha přenese obyvatele asteroidu do světa snů. Orega Turketter je identifikován jako vůdce a přiveden na palubu pomocí fiktivního vysílače. Pod dojmem, že čelí hvězdným bohům, pirát hlásí, že KAYMUURTES skončil před čtyřmi dny. Díky informátorům má pirát podezření, že se Atlan účastnil jako Darbeck a že jeho smrt byla fingovaná.

Když Anlytha přestane věnovat plnou pozornost svým iluzím, piráti zaútočí na průzkumnou loď. Bitva přiláká strážní flotilu soustavy, která pirátské lodě zničí. Skapron zastřelí Turkettera. Algonkin-Yatta nastaví únikový kurz, aby se vyhnul boji s arkonidskými loděmi.

Během mezidimenzionálního letu se průzkumná loď ocitne v chřtánu šestidimenzionální energie. Během otřesu je Khoruna Skapron zraněn a musí být umístěn do regenerační komory. Loď je katapultována do systému zeleného slunce, kolem kterého obíhá 18 prstenců trosek.

Pátý prstenec trosek překrývá stínová planeta, kterou Algonkin-Yatta nazývá Kreemak, zatímco Slunce nazývá Lathia. Kreemak označuje časovou diskontinuitu v systému. S planetou se objevuje také časová kapsle, která v různých dobách postihla Perpandron a svým zářením zničila různé přistěhovalecké kultury.

Algonkin-Yatta věří, že se svým těžkým skafandrem přežije radiaci a dostane se do kapsle. Anlytha mu instinktivně přibalí kostku ze své sbírky. Když se přiblíží, je průzkumník omráčen výbuchem radiace. Přesto se ocitne uvnitř kapsle, kde se pohybují podivné světelné skvrny. Modul s ním cestuje do minulosti, těsně předtím, než je Kreemak zničen.

Z planety se blíží vesmírná loď s obyvateli zvanými Paths. Ti zvědovi řeknou, že jejich svět bude v té době obyvateli Perpandronu brzy zničen. Poté přeživší sestrojili časovou kapsli, aby zabránili vzniku kultury na Perpandronu. Strážce ANTE však časovou kapsli odrazil a ta od té doby nekontrolovatelně putuje časem a zabíjí svým zářením. Světlé skvrny na palubě jsou Cesty, které objevil Algonkin-Yatta a s jeho pomocí použil zpětný okruh v podobě Maw, aby zastavil časovou kapsli.

Cesty musí umožnit zničení Kreemaku, aby se vyřešila časová anomálie. Tím je časová schránka pod kontrolou a ponechána Algonkin-Yattovi, aby se vrátil do své doby. Nejdříve se však musí naučit ho řídit.

Jeho první pokus ho zavede příliš daleko do budoucnosti. Kapitán Ibur Laronge ve vesmírné stíhačce Modré gardy z Plophosu požaduje, aby se vzdal své lodi. Nakonec se zvěd dozví, že Atlan byl křišťálovým princem před deseti tisíci lety. K jeho údivu je Arkonid stále naživu. Algonkin-Yatta cestuje zpět v čase, aby se vyhnul ploskolebské lodi.

Cestou objeví ve svém zavazadle kostku a aktivuje ji. To prohlašuje za orientační prvek časového oka klanu Luna. Po setkání s psirobotem byla kostka upravena a nyní se chová jako robot. Ze soucitu chce skautovi pomoci s ovládáním. Ten kostku pojmenuje Loggy, což je odkaz na robota z jeho dětství.

Loggy zjistí, že časová schránka je ještě téměř 4000 let v příliš vzdálené budoucnosti. Algonkin-Yatta nejprve letí do Thantur-Loku, aby zjistil přesný čas. Tam se přesune o dalších 3920 let do minulosti a letí do blízkosti Arkonu. Je tam velké vzrušení, v médiích padají jména Atlan, Fartuloon, Orbanaschol a Upoc. Po chvíli mlčení se zvěd dozví něco, co ho přesvědčí, že Atlan jeho pomoc v nejbližší době nebude potřebovat. Po návratu do soustavy Lathia se Algonkin-Yatta chce vrátit právě do své přítomnosti. Během cesty dojde k závadě: časová kapsle jako by skočila do budoucnosti a narazila na volně plovoucí ostrov mezi dimenzemi. Loggy vymění část sebe sama s něčím na ostrůvku, načež na sebe vezme podobu koule. Tím rušení končí.

Algonkin-Yatta na své lodi propašuje časovou kapsli. Při léčení Khoruny Skapron byl nalezen a odstraněn maahkijský hypnoblok. Arkonid vrátil ukradenou časovou čočku a chce být po svém uzdravení vysazen na arkonidské planetě, aby bojoval za Atlan.

Zvěd nyní ví, že ho Atlan bude ve vzdálené budoucnosti potřebovat naléhavěji než nyní. Loggy také prostřednictvím ostrova získal důležitou informaci.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Zeitkapsel« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)