Atlan 289 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 289
Název:Z Xuury přišla smrt
(Von Xuura kam der Tod)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Orbanascholův konec
« AT 288 • chronologicky • AT 290 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.500 da Ark
Bojuje zbraněmi mysli - a ne paprskomety.

Algonkin-Yatta, Anlytha a Arkonid Khoruna Skapron dorazí na průzkumné lodi k vraku První Wechtonské. Pomocí křišťálové čočky, kterou Algonkin-Yatta našel na Kaeflivaru, se pokouší nahlédnout do minulosti. Pro osud Prvního Wechtonu se však ukáže jako nepoužitelný, protože jej lze použít pouze k pohledu do určité doby zpět. Khoruna Skapron si ji v nestřeženém okamžiku strčí do kapsy.

Obchodník Etzak letí se svou přestavěnou maahkskou lodí ETZKOLTAN k vraku, aby z něj zachránil cenné vybavení a materiály. Zpočátku má v úmyslu vyhnat průzkumnou loď jako nevítanou konkurenci. Když však spatří Algonkina-Yatta a Anlythu, vycítí v exotických otrocích obchod a pozve je oba na palubu své lodi. Díky zmatku, který způsobí Anlytha za účelem drobné krádeže, Etzak vypije svou vlastní drogu pravdy Ablothyl a prozradí jeho plány. Anlytha upadne do snu, který obchodníkům vnucuje svými psychickými schopnostmi. Algonkin-Yatta ji vezme zpět na průzkumnou loď a opustí soustavu.

Od Etzaka se dozvěděl, že Atlan padl do spárů obchodníka Drahmoše Garzohna, který chce získat odměnu za jeho hlavu. Průzkumník tedy nastaví kurz na Arkon.

Na planetě Kaahlzoch na okraji M13 si osadu Maahků, kteří zde uvízli před několika generacemi, podrobili M-Kschadooři. Hmyz to má s Maahky snadné, protože jejich přetlakové obleky a prostory pro přežití jsou snadno zničitelné. Zároveň M-Kschadoors neberou příliš ohled na potřeby Maahků a někteří z nich zemřeli na nedostatek vodíku.

První plánovač Toolgrek, velitel kolonie, dostane od hmyzí královny příkaz prozkoumat vrak staré vesmírné lodi v pohoří zvaném Khamaatská bariéra. Vzhledem ke vzdálenosti a omezeným zásobám vodíku se jedná o sebevražednou misi. Maahkové však brzy opustí polovinu své posádky, aby se zbytek mohl vrátit z vraku a snad zahnat M-Kshadoory pomocí zbraní, které tam našli.

Loď Algonkin-Yatta se vrací do normálního prostoru poblíž planety, aby se mohla zorientovat. Anlytha je na M-Kschadoory citlivá a přesvědčí zvěda, aby se na planetu podíval zblízka. Průzkumník, kleptoman a nosič dvou sluncí rychle objeví osadu Maahk, kde na ně zaútočí M-Kschadoors. Anlytha se přestane ovládat a zaútočí na hmyz svými psychickými schopnostmi. Algonkin-Yatta ji nejprve dostane pryč z osady a od hmyzu, aby se mohla vzpamatovat. Khoruna Skapron se také projevuje jako nerozumná, když našla Maahks tak blízko Arkonu.

Čtyři přeživší Maahkové z Toolgrekovy výpravy objeví v horách vrak halucinogenní stometrové lodi. Pro své účely objeví ozbrojený kluzák, který použijí proti M-Kschadoorům. Cestou najdou Algonkin-Yattův průzkumný modul a zaútočí na něj v domnění, že jde o hmyzí vozidlo.

Poté, co Algonkin-Yatta vyjasní nedorozumění a Maahkové si postesknou nad svým trápením, slíbí, že M-Kschadoory od jejich chování odradí. Aby mohl vyjednávat, vstoupí do hmyzího doupěte, kde je zasažen plynem. Anlytha pak nechá průzkumnou loď teleportovat hmyzí královnu na loď. Šok se pro královnu ukáže jako léčebný, a tak se zbaví podmiňování ze strany bratrů Geigových. Nyní je připravena na mír a rovnoprávné soužití.

Královna nám řekne, že Atlan byl v Xuuře poté, co se osvobodil ze spárů obchodníka Drahmoše Garzohna. Arkon se tak stává spornou destinací pro lety. Skapron vzpomíná na svou myšlenku, že se Atlan chce zúčastnit KAYMUURTES. Algonkin-Yatta proto nastavuje kurz na systém Dubnayor.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Von_Xuura_kam_der_Tod« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
5.7.2022
1565 před NGL
29. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459765.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál