Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 276
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 276
Název:Pevnost v hlubině
(Festung in der Tiefe)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Kaymuurtes
« AT 275 • chronologicky • AT 277 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.499 da Ark
Setkání dvou hledačů - Kosmického zvěda a Zlatého

Khoruna Skapron popisuje, jak byl svědkem setkání Atlanské lodi s krystalickou entitou a jak SKONTAN evakuoval Atlanskou skupinu z Akonianské lodi. Jeho křižník APTRUN přitom odposlouchával interkomový rozhovor na palubě SKONTANU, v němž Mexon sdělil souřadnice planety, která měla být vymazána z paměti. APTRUN následně ztratil stopu SKONTANU. Skapron proto nastavil kurz na zachycené souřadnice. Cestou se jeho loď střetne se dvěma maahkskými bitevními loděmi a je sestřelena.

Algonkin-Yatta letí se svou průzkumnou lodí a zajatou lodí Maahků na souřadnice a pojmenuje cílovou planetu Kaeflivar.

Při průzkumu planety pomocí sond objeví průzkumník ruiny velkého města. Spolu s Khorunou Skapronem vyhledá průzkumný modul své lodi, aby přistál na Kaeflivaru. V ruinách Algonkin-Yatta objevuje po primitivních nálezech čočku, kterou lze nahlédnout přímo tisíciletí do minulosti. Poté nachází další a další důkazy vysoké kultury, které nadšeně sbírá.

Domorodci na planetě, Vlaaghové, považují oba cizince za lupiče a zneškodní je zbraní, která způsobuje halucinace. Jako odčinění mají být obětovány bohům. Při rituálu se však Algonkin-Yatta spontánně přidá ke zpěvu Vlaaghů a pokračuje v něm s plným hlasovým výkonem, načež ho Vlaaghové považují za boha. Jeho vyvrácení je považováno pouze za další důkaz božství.

Od pohostinných Vlaaghů se Algonkin-Yatta a Skapron dozvědí, že ve svatyni zvané OKULJA sídlí Zlatá bytost. OKULJA je zařízení pod dnem oceánu, do kterého se lze dostat pouze podzemním tunelem. Oba se tam vydají.

V OKULJI žije Zlatý, který byl mistry ostrova pověřen, aby se vydal po stopách Nevise-Latana v Mléčné dráze. Toto zařízení je lemurské a bylo použito společností Factor V k získání údajů o multiduplikátorech.

Přestože Zlatý chce zpočátku pouze odvést pozornost obou vetřelců a zároveň získat data z pozitroniky, dojde ke konfrontaci. Zlatý je nucen uprchnout, když Algonkin-Yatta svým materializérem šílenství odkloní zbraň zvanou "Květy šílenství" a způsobí nebezpečný chaos. Na základně průzkumník zjistil souřadnice, na které SKONTAN odletěl po návštěvě Kaeflivaru.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Festung_in_der_Tiefe« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)