Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 275
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 275
Název:Zvědi v kosmu
(Kundschafter im Kosmos)
Autor:H.G. Ewers
Cyklus:Hrdina z Arkonu / Kaymuurtes
« AT 274 • chronologicky • AT 276 »
Vydáno poprvé:1977
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 10.499 da Ark
Algonkin-Yatta - cizinec z Ruorycu na stopě Atlanovi

Průzkumná loď Algonkin-Yatta zjistí poruchu v časové dimenzi. Kosmický zvěd letí ke zdroji poruchy a dorazí na Perpandron, planetu Golteinských léčitelů. Tam se zhmotnila časová kapsle, která svým zářením smrtelně zasáhla golteinské léčitele. Umírající léčitel Scoopar vypráví Algonkin-Yattovi o Atlanském boji proti Orbanascholovi III. Zvěd je fascinován a chce se setkat s křišťálovým princem. Scoopar při ošetřování Atlanova otce vycítí, že se do jeho těla dostalo něco cizího, a chce Atlan odvézt na jistou vesmírnou stanici. Na závěr sdělí Algonkin-Yattovi souřadnice, o nichž se domnívá, že se na nich nachází vesmírná stanice.

Ukáže se, že souřadnice jsou špatné. Místo Klinsanthorovy vesmírné stanice se Algonkin-Yatta dostane do soustavy Urptra, kde Maahkové vybudovali z obří planety Xymoch důležitou základnu. Na Chanetře, šestém měsíci obří planety, je kyslíková atmosféra; zde je drženo v zajetí více než 2000 Arkonidů, kteří jsou využíváni jako živé bojové terče při výcviku mladých rekrutů Maahků, aby si procvičili co nejrealističtější boj s nepřítelem. Algonkin-Yatta se zdvořile zeptá, zda Maahkové vědí něco o Atlan, na což Grek 1 ze systému doufá, že zvěd ví o Atlan více. Proto ho nechá přistát, aby si s ním popovídal. Cestou Algonkin-Yatta s Anlythinou pomocí postupně zjišťuje, že Maahkové možná záměrně říkají nepravdu. Proto souhlasí, když Grek 1 navrhuje umístit Anlythu do zajateckého tábora. Maahkovi nemají o jejích schopnostech ani ponětí. V rozhovoru s Grekem 1 se zvěd dozvídá, že arkonidští vězni jsou využíváni ke smrtícím cvičením. Rozhodne se vězně osvobodit.

Grek 1 nechá Algonkina-Yatta zatknout a odvést do tábora. Současně se Maahkové neúspěšně pokoušejí proniknout na průzkumnou loď.

Když si Maahkové znovu vyžádají dvě stovky Arkonidů na cvičení, Algonkin-Yatta přesvědčí vězně, aby vybral zvlášť schopné muže. Jejich vůdcem je dvojitý nositel slunce Khoruna Skapron. Když má být skupina vyzvednuta, Anlytha použije psiotroniku průzkumné lodi jako zesilovač, čímž Maahky zcela zmate. Posádka jedné lodi je vylákána ze své lodi pomocí falešného rozkazu. Algonkin-Yatta pak spojí kořistní loď se svou průzkumnou lodí, vymění si atmosféry a použije ji, aby dostal vězně ze systému. Při útěku je však nucen zničit několik pozemních pevností.

Po útěku z nebezpečí se Algonkin-Yatta ptá Skaprona na Atlan. Řekne mu, že krátce před svým zajetím před čtvrt stoletím Arkonidů dostal rozkaz zachytit atlanskou akonijskou loď v přechodovém uzlu s těžkým křižníkem APTRUN. Mexonova loď ho však předběhla.

Slunečník tuší, že se Atlan přidá ke KAYMUURTŮM, aby byl zproštěn viny - což znamená, že Atlanův plán už není tajný! Hry začínají za čtyři až pět dní. Skapron navrhuje, aby se nejprve vydal po stopách lodi, která ho před několika měsíci předstihla při pronásledování Atlan.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Kundschafter_im_Kosmos« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)