Atlan 114 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 114
Název:Kosmický cirkus
(Der Weltraumzirkus)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Plasmamutant
« AT 113 • chronologicky • AT 115 »
Vydáno poprvé:10. prosince 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: uprostřed září 2842
Výpad do prázdnoty - Mocný chrání svoje tajemství

Agenti USO z Familie prošetřují na Plophosu orgány nakažené hrachopamětí. Alvmut Terlahe, šéf AUSTRAPu, informuje Nancy Chessare o událostech kolem androida Alga. Trojice specialistů USO se odebere k místu událostí do napůl explozí zničené policejní stanice v New Tayloru.

V laboratoři ve sklepě budovy začnou specialisté vyšetřovat pozůstatky mrtvých. Stuckey Folus přitom zjistí, že Algo byl jednoznačně android. »Ma« Chessare nechá vzorky tkání uložit do chladící přihrádky a odebere se na kosmodrom, kde je připraven space-jet, který je má odvést do Quintova centra, kde má být provedeno podrobné vyšetření.

Thow Tanza a Stuckey Folus jsou příštího dne informování od Alvmuta Terlahe o tom, že jediní android na Plophosu se nacházejí na palubě ORBAG MANTEY. V krajním spěchu oba specialisté odlétají s kluzákem ke kosmodromu, podporovaní policejním doprovodem. ORBAG MANTEY tam už ale nenajdou. Od mistra přepravy se dozvědí o neplánovitě rychlém odletu cirkusové lodi. Při následném výslechu dělníků dojde k útoku paprskomety na oba agenty USO a policisty. Čtyři útočníci jsou paralyzováni a odvezeni na vyšetření do nemocnice.

Při výslechu mistryně přístavu Akir Torget se dozví další podrobnosti o cirkusové lodi, která na Plophosu pořádala představení. Všimnou si lodí COMOTOOMO a TERKMAS. Planeta Kerim je označena jako domovský svět a vzdělávací zařízení pro cirkusáky.

Corm Damagger odveze Thow Tanzu a Stuckey Foluse s GERAKINI na Kerim. Na kosmodromu Kerfankel se nachází celkem jedenáct cirkusových lodí. ORBAG MANTEY, COMOTOOMO a TERKMAS mezi nimi ale nejsou.

Specialisté podniknou s Jasuahem Bengtstromem prohlídku Kerfankelu. V restauraci U hořící obruče narazí na Pozemšťana Lenny, který Tanzu po krátkém rozhovoru pozve do kanceláře. Tam je už očekává pět artistů, kteří z něj mají vytlouct účel pobytu na Kermu. Ale Lenny a jeho kumpáni »Opa« Tanzu podcení. Když pět artistů leží na zemi, postaví se Tanza jejich šéfovi a nechá se poznat jako Specialista USO. Současně pohrozí Lennymu, že ho bude až do konce života sledovat, kdyby tu informaci někomu předal. Lenny je pak konečně ochoten předat Thow Tanzovi informace o plánu letu cirkusových lodí.

Corm Damagger má nový cíl: planetu Targros. S trochou štěstí by se tam měl nacházet TERKMAS. 24. září 2842 dorazí GERAKINI do cíle. Na kosmodromu stojící TERKMAS se pokouší získat okamžité povolení ke startu. Damagger jim to zakáže a ohlásí přísnou okamžitou prohlídku. Vyhlásí na GERAKINI bojový poplach, protože nepočítá s tím, že by TERKMAS nařízení dodržel. Navzdory varovným výstřelům TERKMAS odstartuje. GERAKINI spustí palbu na pohon cirkusové lodi. TERKMAS se dostane do vývrtky a hrozí mu zřícení. V poslední chvíli vysune přistávací vzpěry, ale náraz je příliš silný. Dojde k obrovské zkáze. Členové posádky a zvířata opustí vrak. GERAKINI přistane v bezprostřední blízkosti. Je vysláno celkem 500 mužů, kteří musí činit silné energetické palbě. GERAKINI nasadí těžká narkotizační děla. Z vraku uniknuvší členové posádky jsou postupně vyřazeni. Mnoho androidů spáchá sebevraždu a zanikne v mohutných explozích. Corm Damagger poručí odstartovat. Celá oblast je ostřelována narkotizačními paprsky, aby se boje ukončili. TERKMAS aktivuje sebedestrukční zařízení. Cirkusová loď začne hořet a otřesou jí menší výbuchy. Kvůli detonacím strojů a agregátů vznikne tvrdé gama záření a obrovské vedro. Po lodi zůstane jen deformovaná, dohořívající kovová kostra.

Přeživší členové posádky jsou vyslechnuti. Všichni android z lodi zemřeli. Thow Tanza vybere dvanáct zajatců a nechá je odvést na GERAKINI. Všichni jsou nakažení Kaschkaritem. Při výslechu udávají, že musí dodržovat rozkazy neznámého »Mocného«. Také udávají, že se »jednoho dne s Mocným spojí«.

Planetární pořádkové služby zachrání pouze asi 50 neovlivněných členů posádky TERKMASU. Při výslechu se zjistí, že tito muži o tajemném Mocném nic nevědí. Folus a Tanza zastaví nesmyslné výslechy. Přeživší z TERKMASU jsou předáni úřadům.

GERAKINI odstartuje z Targrosu a nabere kurz na Smogoon II. Specialisté USO doufají, že zde budou mít více štěstí a neleznou COMOTOOMO.

Aktuální data:
8.12.2021
1566 před NGL
1. Tartor 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459556.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!