Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 110
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 110
Název:Amok-Team
(Das Amok-Team)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Na příkaz Lidstva / Plasmamutant
« AT 109 • chronologicky • AT 111 »
Vydáno poprvé:12. listopadu 1973
Vydáno v češtině: -
Čas děje: srpen 2842
Lidé ztrácejí svá vlastní já - rozkazy zla jsou silnější než oni

Na kosmodromu v New Tayloru stojí KOLURKA připravená ke startu. Zatímco se ještě čeká na příjezd oblíbeného hyperfyzika Bolvo Querdiana, přiřítí se s odvážným manévrem k lodi kluzák. Pilot kluzáku je Ulif Freeman, pacient kliniky Baumgart. Nechce promeškat start, proto letí velice zuřivě, za což zaplatí tučnou pokutu.

Když se Querdain konečně dostane na palubu nákladní lodi, odstartuje KOLURKA neprodleně směrem k Zemi. Vědec si v klinice Baumgart nechal transplantovat nová játra. Už brzy po startu začne pozorovat změnu. Jeho nálada je stále agresivnější. Cizí vůle se snaží udělovat mu rozkazy. Querdain se vydá na palubní kliniku KOLURKY, aby se nechal ošetřit.

O dva dny později kliniku opět opustí. Brzy poté ho hypnotické impulzy přemohou. Jako omámený se odebere do nákladního prostoru, kde se pokusí zadržet palubní důstojník. Querdain ho těžce zraní malým nožem na krku. Důstojník stačí zalarmovat doktora. Querdain pokračuje dále do nákladního prostoru. Deaktivuje dva opravárenské roboty a přisvojí si jejich svářečky. S jejich pomocí zničí jeden nákladní kontejner. Querdain se zoufale snaží bránit proti naléhajícím impulzům. Ale vědec podlehne. Způsobí výbuch kontejneru. Ayke Somms, který mu chce pomoci, je Querdainem spálen svářečkou. Hyperfyzik se nenechá zastavit. Blíží se k pohonu KOLURKY. Postaví se mu dva inženýři. Querdainovi se podaří získat impulzní paprskomet. Ve strojovně začne divoce střílet kolem sebe. Při následném výbuchu přijde Bolvo Querdain o život. Manévrování neschopnou KOLURKU odtáhne flotilní tender, zatímco pasažéři přestoupí na jinou kosmickou loď a pokračují dále na Terru.

Na Plophosu začnou úřady konečně prošetřovat události kolem orgánových bank. Velké množství agresivních činnů bylo nápadné. Pátráním je pověřen Alvmut Terlahe. Jeho asistent Enre Nolge ho upozorní na případy v souvislosti s KOLURKOU. Přes Bolvo Querdaina se Terlahe dostane do kliniky Baumgart, kde potká svého starého přítele Jackmo Papprona. Terlahe se snaží získat informace ze zákulisí, ale Pappron je pod vlivem sugestivních impulzů. Vyšetřující úředník je zklamán, protože od rozhovoru se svým přítelem toho hodně očekával.

Pappron, který oproti svým spolutrpitelům Trogfynnu Kranmurtovi a Horaku Trepperovi má relativně volnou vůli, dostane nápad namluvit svou domněnku o nakažených orgánech, které svým majitelům ukradnou svobodnou vůli, na magnetofon, který by později mohl přihrát Terlahemu. Ale Pappronův plán nevyjde. V noci se vplíží do operačního sálu kliniky, aby se skalpelem těžce zranil na ruce, což by ho na několik dnů zcela vyřadilo a nemusel by se podrobovat ničivým impulzům. Ale jeho nové srdce s tím nesouhlasí. Opustí kliniku.

Trogfynn Kranmurt je propuštěn z kliniky Baumgart a navštíví opět školu. Tam si opatří data k výrobě plastické trhaviny. Z domova zmizí do své malé laboratoře a začne vyrábět trhavinu. Se dvěma podomácku vyrobenými bombami odlétá s kluzákem své matky pryč.

Horak Trepper, finanční expert, je rovněž pacientem kliniky Baumgart. Veden impulzy, které vycházejí z jeho nového srdce a dvou ledvin, podepíše zničující finanční dohodu. Po podepsání smlouvy strčí svého poradce profesora Woula z terasy ateliéru do hloubky. V ochraně deflektorového pole uteče před policií. Odebere se do závodu HAVAL, průmyslového komplexu na okraji New Tayloru, kde má v úmyslu přinutit fúzní reaktor pomocí přetížení ke spontánní reakci. Protože je elektrárna chráněna mnoha pojistkami, nepodaří se Trepperovi vyvolat explozi. Když narazí na jednoho technika, věří, že musí plán opustit. Kvůli řadě zkratů vznikne požár. Pojistky se spálí. Mezi techniky nastane panika. Inženýři ale dostanou elektrárnu opět pod kontrolu. Trepperovi se podaří v ochraně deflektoru závod opět opustit. Aby toho nebylo dost, ženou cizí impulzy Treppera k nedaleko ležící továrně na trhaviny HHH.

Kranmurt mezitím dorazí na kosmodrom New Tayloru. Nachází se tam válcová loď skokanů. Čtyři členové posádky opusti s kluzákem loď a letí do města. Trogfynn Kranmurt je následuje. Skokany dohoní v parku. Navzdory mnoha nevinným návštěvníkům vrhne chlapec svou jednu bombu Skokanům pod nohy. Trogfynnův kluzák exploze roztřese. Cizí impulzy ho přinutí vzdálit se z místa hrůzy.

Vyšetřování Alvmuta Terlaha běží na plné obrátky. Vražda profesora Woula je zaprotokolovaná, stejně jako atentát na závod HAVAL a zaměření deflektorovým polem chráněného Horaka Treppera v továrně na trhaviny HHH. Enre Nolge oznamuje o atentátu Trogfynna Kranmurta na skupinu Skokanů. Oba úředníci uzavírají okruh sabotérů na budovu Ladoňka. Všechny tyto osoby se podrobili transplantaci orgánů. Alvmut Terlahe dojde k závěru, orgánové banky musí být zavřeny. K tomu je potřeba souhlas Jalzaara Awruscheho.

V tobárně HHH sabotuje Horak Trepper výrobní proces. Výbušnina je přivedena k explozi. Obrovská detonace továrnu podpálí a zničí podnik. Trepperovi se podaří utéct.

Trogfynn Kranmurt se přiblíží k továrně HHH. Kluzák je tlakem exploze vržen na strom. Jackmo Pappron je jako náhodou na místě a převezme řízení vozidla. Přeletí areál závodu a narazí na stopu Treppera. Neviditelný finanční expert vleze do kluzáku. Policie si kluzáku všimne a spustí palbu z paralyzátorů. Ale Pappron zrychlí na maximální hodnotu a unikne.

Terlahe ve své kanceláři zuří, protože tři podezřelí unikli. Nedostal ani souhlas Awrusheho.

Jackmo Pappron nabere kurz k vile v horách. V Nea Crin se zásobují potravinami. Přitom jsou Trepper a Kranmurt poznáni jako hledaní atentátníci. Mladík vrhne poslední bombu na zákazníky obchodního domu. Jeden duchapřítomný projektil odrazí. Kranmurt ho chytí. Ve stejný moment bomba exploduje a zabije na místě chlapce a Treppera.

Pappron odstartuje s kluzákem a odlétá ke svému domovu, kde ho čekají jeho zvířata Vonton a Vill. Přemýšlí o událostech a sleduje zpravodajství, ve kterém se oznamuje uzavření orgánových bank přes odpor chirurgů a lékařů. Brzy na to je Jackomovo bydliště objeveno dvěma neznámými, kteří obrovského psa Vontona a nakonec také Villa zastřelí impulzním paprskometem. Pappron opětuje palbu se starou loveckou puškou a zraní jednoho útočníka. Oba neznámí ale Jackoma přemohou a paralyzují.

Při rozmluvě mezi Alvmutem Terlahem a Jalzaarem Awruschem trvá zástupce obmanky na svém rozhodnutí o uzavření orgánových bank. Nemůže se stále ještě rozhodnout k tomu, aby o událostech na Plophosu informoval nepřítomnou obmanku. Místo toho informuje USO a požaduje na pomoc specialisty.

Jackmo Pappron se probudí z bezvědomí v prostoru, v jehož sousedství se nachází klece s nejrůznějšími šelmami. Bývalému agentovi SolAbu se podaří opustit vězení. Po několika metrech je ale chycen a vržen do temné komory. Předtím ale zjistil, že se nachází v ORBAG MANTEY, cirkusové lodi stojící na kosmodromu v New Tayloru. Pappronovou jedinou nadějí je teď Alvmut Terlahe. Jen on mu může pomoci a vyřešit případ.