Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2185
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2185
Název:Svrchovanec rozumu
(Souverän der Vernunft)
Autor:Uwe Anton
Cyklus:Thoregon / Říše Tradom
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Válka proti legendární Říši dobra - JOURNEE uvízla v chaosu
Hlavní postavy románu:

Perry Rhodan - Terranec nechává po 160.000 letech dekódovat lodní deník JOURNEE

Zim November - mladý emocionaut musí v minulosti galaxie Tradom převzít velkou zodpovědnost

Raye Corona - Tefrodka stále ještě věří na lásku

Jo Vampuce - Eltan bojuje jako apoštol o přežití svého národa

Při průzkumu se 160.000 let stará sonda sice rozpadne na prach, ale data v ní obsažená se podaří zachránit: jedná se skutečně o palubní deník JOURNEE. Po pádu do Závěje bolesti byla těžce poškozená loď nouzově opravena, ale už od začátku je jasné, že se zpět do přítomnosti nikdy nevrátí. Z radiogramů se dozvědí o útocích Inkvizice rozumu na zbytky Říše dobra. Zvláště Eltani tím velice trpí: Tonkihnové chtějí jejich národ vyhubit. Když je pohon konečně zase opraven a JOURNEE je schopna nadsvětelného letu, troufne si Zim November k návratu do systému Oika, kde byla umístěna TEFANI se svým strojem času. Cestou exploduje energetický výměník a uvede do chodu řetězovou reakci, která již tak poloviční vrak téměř úplně zničí. Přesto se ale podaří krátký let do blízkosti kyslíkové planety, na které se s posledními silami podaří nouzově přistát. Cena je vysoká: polovina posádky zemře, mezi mrtvými jsou také Vorua Zaruk a Cita Aringa. Přesto se ale podaří z vraku JOURNEE zachránit space-jet, jehož nadsvětelný pohon je ještě funkční. S deseti muži posádky se jet, který je pokřtěn jménem GOOD HOPE, vydá na cestu, aby našel pomoc u Eltanů.

Pak se obleví AGLAZAR a zničí vrak JOURNEE (její nouzový vysílač je aktivní a pravděpodobně přilákal Katamar), přičemž zemře několik lidí - devět pozůstalých, mezi nimi také Raye Corona a Grek-665 a půl, ale AGLAZAR ignoruje. O něco později je zachrání Eltanská loď, která zaměřila zničení JOURNEE. Zim a jeho průvodci jsou přivezeni k Eltanům a novému Zvěstovateli VAIA Jo Vampucemu v Claditickém paláci. Zvěstovatel už nemůže boj proti Inkvizici vyhrát, už z toho důvodu, že nedisponuje prakticky žádnými vojenskými schopnostmi. Důvěřuje Terrancům, protože o nich slyšel od Anguela – neví ale, že pocházejí z budoucnosti. Zim November se rychle stane vrchním vojenským velitelem poslední armády Thatrix. Pomůže při záchraně Eltanů, jejichž planety jsou systematicky ničeny AGLAZARY. Zjistí, že VAIA není mrtvý: kdyby se jeho tělo izolované v PULSU probudilo z komatu, mohl by své fragmenty vědomí, které se jako Závěje bolesti prohánějí Tradomem, znovu přitáhnout k sobě. To ostatně ví také Cairol a vůdce Inkvizice. Dozvědí se také o projektech Vaianišského inženýra Rintacha Sahina: v Zóně žáru (nám známé jako Oko-B) poblíž PULSU se nachází stanice SAHINOVA HVĚZDA, ze které se dá zapojit permanentní koridor do PULSU. Tato stanice je – stejně jako několik set tisíc tvrzí PULSU a stanic Okna – pozůstalostí Quevayaanů a vybudoval je Sahin. V SAHINOVĚ HVĚZDĚ pracuje také geniální eltanský vědec Coprada Jitto. Zim dá tomuto vědci impuls pro vývoj planetárních stíhaček CoJito a lamačů Paradimových pancéřů, pomocí kterých bylo za 160.000 let dosaženo prvních úspěchů v boji proti Říši Tradom... Grek se mezitím dá do konstrukce sondy, do které je později vložen lodní deník JOURNEE. Postaví se i druhá sonda.

Zim se musí postarat také o to, aby se zejména eltanská loď TEFANI, na kterou Rintacha Sahin umístil stroj času, nedostala do nebezpečí. Kromě toho vymaže důležitá data z pamětí Calditického paláce, protože ví, že brzy padne do rukou Inkvizice. Touto akcí ale ztratí důvěru u Jo Vampuceho a je sesazen z postu velitele. O něco později zaútočí Inkvizice na poslední sluneční soustavu, ve které ještě žijí Eltani, kteří nebyli evakuováni. Jo Vampuce se tam odebere s Calditickým palácem a padne do pasti čtvrt milionu AGLAZARŮ. Terranci dostanou Eltanský křižník POTTON, se kterým se dostanou do bezpečí. Jako Svrchovanec rozumu nabídne Sickz Uknadi Vampucemu obchod: dostane čas na to, aby zachránil co nejvíce Eltanů, výměnou za to mu musí odevzdat Calditický palác. Tímto způsobem se Palác, který neprodleně začne fungovat jako PEVNOST INKVIZICE, dostane Tonkihnům nepoškozený do rukou. V Anguelaově kajutě najde Uknadi osm Propustek, se kterými ale zpočátku nemůže nic dělat, protože nezná jejich funkci a neví nic o Mostě do nekonečna.

Zima a jeho lidi brzy na to znovu zasáhne úder osudu: POTTON je napaden AGLAZARY a skoro zničen, než se mu podaří utéct do hyperprostoru. Všichni členové posádky utrpí těžká zranění, Raye Corona utrpí těžké popáleniny. POTTON se zřítí na kyslíkový svět. Jaká náhoda: jedná se o svět Genetiků z Kaaf, kteří jsou nejen praotci všech Quintanský národů Tradomu, ale pravděpodobně také ti, kteří vytvořili Konquestory a Rudimenty vojáků.