Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2184
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2184
Název:Věštec v nebezpečí
(Orakel in Gefahr)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / Říše Tradom
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Roxo Quatron a jeho posádka - Jankarové v riskatní akci
Hlavní postavy románu:

Roxo Quatron - se třemi průvodci se Jankar vydává na speciální průzkum Tradomu

Perry Rhodan - v galaxii Tradom vede Terranec spojenou flotilu do ofenzívy

Sha Mentsa - průvodce cizinců ukazuje návštěvníkům svůj domovský svět

Humphrey Parrot - jeho kolegové a vědci pracují na sondě z daleké minulosti

Sonda z minulosti nalezená poblíž Hvězdného okna, která vysílá identifikační znaky JOURNE, je za nejvyšších bezpečnostních opatření převezena na palubu LEIFA ERIKSSONA, kde je prozkoumána. Objekt je skutečně asi 160.000 let starý a díky těžkému pancéřování z 20 centimetrů tlustého Eltanitu je nepoškozený. Skládá se ze dvou modelů Prachoplachtenic, přičemž každý obsahuje kapsli s databázemi. Interpretace informací trvá nějakou dobu. Rhodan se mezitím sejde s Ascari da Vivo a dohodne s ní další postup v boji proti Říši Tradom. Rhodan plánuje rozsáhlý útok: všech šest stanic Hvězdného okna, které nejsou pod kontrolou galaktiků, má být zničeno, protože jejich dobývání by trvalo příliš dlouho a stálo mnoho sil. Přibližně ve stejné době Roxo Quatron a jeho tři průvodci, kteří jsou na cestě v jižní straně Tradomu v planetární stíhačce CoJito, zachytí jeden ultrakrátký hyperimpulz. Ten obsahuje kromě nesrozumitelného šumu v pozadí ještě dvě slova "VAIA - Dhasaren" - a jak víme, v současnosti by tyto dva pojmy neměl znát (Dhasaren je Zvěstovatel superinteligence VAIA - posledním Zvěstovatelem byl Anguela Kulalin). Radiogram pochází z centra aliance Minullu, svazu několika rozdílných národů (hlavně Medilů), kteří se postavili proti zatím ještě ne zcela poraženým vládcům Říše Tradom. Vysílač musí být kdesi v systému Sharam. Když tam Jankarové doletí, objeví na vysoké otáčky běžící zbrojní průmysl, který produkuje jednu bojovou loď za druhou. Přílet stíhačky CoJito je sice zaregistrován, ale loď se může bez kontroly dostat až k hlavnímu světu, planetě Sharamandie, na které se posádky nechávají najímat na nově dostavěné lodě.

Jankarové přistanou na Sharamandie a odešlou hyperimpuls. Navážou kontakt s původními obyvateli planety. Krunové, které si člověk musí představit jako Enty z Pána prstenů, a jejichž budovy vypadají jako perníkové chaloupky, mají tajemnou věštírnu, kterou mohou navštívit jen jednou za deset let. Pozice věštírny je identická se zdrojem tajuplného radioimpulsu. V krytu noci a mlhy se čtveřice vplíží do kořeny tvořené jeskyně, ve které se nachází věštírna. Tam neleznou čočkovité pole mlhy. Sotva se k němu přiblíží, zachytí znovu radiogram: v jazyce Říše Dobra jsou jim položeny tři otázky, které může dopovědět jen někdo, kdo žil v časech Civilizace Thatrix nebo jí při nejmenším poznal. Protože Jankarové byli s Rhodanem v minulosti, mohou na otázky odpovědět správně. Mlžné pole zmizí a objeví se transparentní, čočkovitý útvar, který je vyplněn bloky agregátů. Roxo Quatron vstoupí do otevřené čočky a uvnitř nalezne ležet mrtvě působící, hubenou postavu, jejíž tělo je ovinuto zlatem protkávanou látkou. Bytost nese zlatou hůl, stříbrnou čelenku a černou Propustku. Není sebemenších pochybností: je to Anguela! A žije – ale není při vědomí.

Zcela neočekávaně je Sharamandie přepadena silnou flotilou: masivní Valenterské lodě, kromě toho sto AGLAZARŮ přiletí k planetě a flotila aliance Minullu je nedokáže zastavit. Zúčastní se ho také raketě podobný objekt, jedenáct kilometrů dlouhý a dva a půl kilometru tlustý: Trebukova skrýš. Ta přistane na Sharamandie. Roxo Quatron vyndá Anguelu z jeho hibernační komory, do které připevní několik špiónských sond, pak se Jankarové probijí do své stíhačky. Pěchota Valenterů zaútočí hlavní město, zastřelí všechno, co se jim postaví do cesty a těžce dorážejí na Jankary. Zcela neočekávaně se ale stáhnou, aby udělali volnou cestu zvláštnímu procesí: několik set pokřivených, deformovaných Valenterů transportuje gondolu, sytě černé vejce, směrem ke chrámu, ve kterém se nachází Anguelaova kapsle. Z vejce vychází obrovská mentální síla, která vysává život ze všech bytostí nacházejících se v její blízkosti. Jen zmrzačení Valenterové jsou ušetřeni, Jankarům se podaří uniknout jen stěží. Pomocí špionážních sond Roxo Quatron spatří humanoidní bytost, která vstoupí do hibernační komory. Jeho tvář ale zůstává skrytá. Přenos se přeruší, když je komora v gigantické explozi zničena. Jankarové nemají pochybnosti o tom, že spatřili Inkvizitora a že zahynul při explozi.

Kosmická bitva v soustavě Sharam je rozhodnuta, když se objeví silné oddíly Terranců a Posbiů. Zřejmě stejně jako oddíly Tradomu zachytily radiogram, který sem přivábil Jankary. Protože se Tradomané nemíní vzdát, jsou rychle zdecimováni - Zebuckova skrýš je zničena. Anguela je převezen na LEIFA ERIKSSONA. Je sice extrémně vysílen a stále ještě v bezvědomí, ale přežije. Gucky potvrdí, že je to "pravý" Anguela. Od Ascari dostane Rhodan zprávu, že všechny stanice Okna v Tradomu byly zničeny. Inkvizice je tímto odříznuta od zásobování a AGLAZARY, které jsou na cestě do dalekých kolonií, tam nebudou dlouhou dobu schopny zasáhnout. Pro utlačované národy by tedy nemělo být problémem osvobodit se. Teď zůstává už jen jedna věc: musí být dekódovány databanky z minulosti, které pravděpodobně obsahují lodní deník JOURNEE.