Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2138
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2138
Název:Bitva o Gh'ipan
(Kampf um Gh'ipan)
Autor:Arndt Ellmer
Cyklus:Thoregon / Říše Tradom
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Nasazení divokých koček - Siganci narazí na Valentery
Hlavní postavy románu:

Kurt Vervynt - Cy'Valenter se stará o zájmy důležité základny

Tynka Mintcoo - Siganka jde se svou posádkou SHECATu do riskantní akce

Perry Rhodan - Terranec přechází mezi hvězdami Tradomu do ofenzívy

Caar Vassquo - specialista USO se rozhodne pro radikální prostředky

Když LEIF ERIKSSON sleduje souřadnice umístěné Rhodanem do jedné bóje, materializuje se terranská vlajková loď poblíž červa Aarus-Jima. Posádce LEIFA ERIKSSONA připomíná na první pohled Roj, který před mnoha sty lety navštívil Mléčnou dráhu. Červ Aarus-Jima je ale o hodně menší a již krátce po příletu lodi se hyperrádiově ohlásí Rhodan a Ascari da Vivo. KARRIBO se stále ještě nachází uvnitř Červa, kde najde úkryt i LEIF ERIKSSON.

Rojovník Cheplin, který po rozhovoru s Rhodanem a Ascari galaktiky podporuje, se ocitne nyní v ještě větším nebezpečí pro sebe a svůj národ. Mikrostroje Konquestora Traha Zebucka umístněné uvnitř Červa, jsou stěží zaměřitelné, mohou se sami vzájemně reprodukovat a po určitém kódovaném impulzu mohou způsobit nedozírné škody. Prostředek na tuto hrozbu se ale nachází na palubě LEIFA ERIKSSONA, byl ukořistěn z jedné základny E'Valenterů. Vědci LEIFA ERIKSSONA dlouho neotálejí a nasadí technologii Říše proti mikrostrojkům. Po shromažďovacím rozkazu se miliony mikrostrojků skutečně shromáždí a promptně reaguje na sebedestrukční povel, který Terranci krátce na to vyšlou. Tato metoda je několikrát opakovaná a červ Aarus-Jima je očištěn. Rojovník Cheplin splní svůj slib a přeruší veškerou výzkumnou činnost a soustředí své zdroje hlavně na rozluštění funkce lamače Paradimových pancéřů Eltanů.

Když se KATOR'MERE vrátí z akce na planetě Cocindoe, přiveze špatnou zprávu. Pokus o kontaktování Impéria Trosek se nezdařil. Jediný pozůstalý z Hledačů Trosek Medile Chiru Euping byl odvlečen Valentery na svět jménem Gh'ipan. KATOR'MERE sledoval cestu malé Valenterské flotily a Benjameen da Jacinta díky zerosnu zjistil stanoviště Medila. Gh'ipan, planeta o průměru 16.000 kilometrů a gravitací 1.1 gravů, je typickým arzenálem a opěrným světem Říše. Rojovník Cheplin neví, kolik takovýchto planet Tradom má, zná ale jejich strukturu. Podle něj Gh'ipanu má na starost jeden celý sektor a loděnice a továrny planety běží už mnoho let na maximální výkon. Velení KATOR'MERE vypráví o extrémních policejních silách Valenterů, které planetu hlídají. Arkonidané odhadují flotilu asi na 65.000 jednotek. Existuje nebezpečí, že Chiru Euping bude vyslýchán na Gh'ipanu a nebude převezen na vězeňský svět Sivkadam. Rhodan se okamžitě rozhodne pro osvobozovací operaci a nechá vyhlásit na LEIFU ERIKSSONOVI a KARRIBU poplach.

Na Gh'ipanu jsou zjevením kulovitých lodí překvapeni. Velitel okamžitě zahájí bezpečností opatření, zjistí ale příliš pozdě, že malá flotila kulovitých gigantů je z větší části tvořena projekcemi. LEIF ERIKSSON pomocí svých virtuálů vytvořil celou předsunutou flotilu. Když se všechny jednotky Valenterů koncentrovali na LEIFA ERIKSSONA, přiblížil se KARRIBO krkolomným manévrem na druhou stranu planety a předstíral pokus o výsadek. I tento manévr byl zamýšlen k odvedení pozornosti, protože zatímco KARRIBO znovu nabíral rychlost a mizel v hyperprostoru, podařilo se SHECATu a siganskému týmu nepozorovaně přistát na planetě. Ačkoliv velitel Valenterů věří, že se i zde jednalo o snahu na odvedení pozornosti, nemůže si vysvětlit, jaké akce tímto galaktikové sledovali. Zůstane ale na pozoru.

Když SHECAT zajistí oblast přistání, otevřou Siganci palubní nákladový prostor. Vyjede z něj přenosný transmiter, z jehož materializačního pole krátce po aktivaci vyleze TOMCAT. Těžce vyzbrojený robot veze Arkonskou bombu, jejíž nasazení Rhodan schválil až po dlouhém rozmýšlení. Navzdory morálním pochybnostem musel Rezident zahrnout do svých úvah i blížící se invazi do Mléčné dráhy. Zničení tak důležitého světa jako je Gh'ipan by mělo Inkvizici rozumu zasadit těžkou ránu. Vysoký počet lodí, které by mohl velitel použít pro evakuaci obyvatelstva, byl hlavním důvodem pro Rhodanovo rozhodnutí. Když Siganci bombu zažehnou, nastává pro Gh'ipan začátek konce. Atomový požár se rychle rozrůstá a velitel Valenterů brzy pochopí, že jeho základna je ztracená. Ve vzniklém chaosu se siganský tým propracuje na stanoviště Hledače Trosek a Medila osvobodí. Chiru Euping, zpočátku ještě nedůvěřivý, oznámí svým zachráncům, že nemůže prostě utéct pomocí transmiteru, ale za všech okolností musí zachránit svou loď, Archeoptéru SPIT. Siganci tuší, že Archeoptéra má veliký význam pro Impérium Trosek a vyjdou přání Medila vstříc. Přes velké nebezpečí se nakonec podaří loď zachránit a s Hledačem Trosek uniknou, než planeta zanikne v atomovém požáru. Mezitím Terranci v Červu Aarus-Jima zničí poslední mikrostrojek. Cheplinův národ je volný a Rojovník slibuje Rhodanovi pomoc. Všichni věří, že po rozhovoru s Chiru Eupingem konečně navážou kontakt s Impériem Trosek.