Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2130
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2130
Název:Aaruský Červ
(Der Wurm der Aarus)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:Thoregon / Říše Tradom
Vydáno poprvé:
Vydáno v češtině: -
Cestují vesmírem - a voda je jejich živlem
Hlavní postavy románu:

Cheplin - mladý Aarus sní o kariéře, při které jeho původ nebude překážkou

Vaikiri - jako pořádný Vika věří Vyvolený skálopevně ve svůj úspěch

Susa - mladý Aarus se musí rozhodnout mezi dvěma soky

Firanca - neutrální léčitelka je podrobena tvrdé zkoušce

Geytrimm - Rojovník by rád udělal to nejlepší pro svého Červa

Aarusové, národ galaxie Tradom, jsou zřejmě bytostmi, perfektně uzpůsobenými pro život v moři. Jejich prapůvodním světem je planeta Aar, kterou ale Aarusové museli opustit před více jak 160.000 lety. Podle legend je Aar popisován jako svět bohatý na moře. Navzdory tomu byly Aarusové nuceni kvůli ničivé válce tento svět opustit a přesunout se do vesmíru. Aby zajistili pokračování své rasy, vystavěli Aarusové takzvané »interstelární červy«, které se v budoucnu staly jejich domovem.

Uzavření v jednom takzvaném Červoštítě, se Aarusové pohybují se svým nejdůležitějším zbožím do své nové životní oblasti. Červoštít, moudrý, světelný útvar, udržuje pohromadě životní oblast Aarusů a vytváří tak něco na způsob kosmické lodi. Zvenku vypadá mobilní životní oblast Aarusů jako červ pohybující se vesmírem. Červoštít je velmi podobný terranským obrysovým štítům, ale jeho tvar a velikost jsou variabilní. Celý vnitřek červoštítu je naplněn dýchatelným vzduchem. Bělavé záření červoštítu, který je zvenku neprůhledný, zásobuje vnitřek světlem. V případě potřeby mohou Aarusové štít přepnout tak, že je zevnitř ven průhledný.

Cheplin, mladý Aarus z červa Aarus-Jima, disponuje silným nadáním, kterého předurčuje pro kariéru navigátora. Cheplinova jediná nevýhoda je jeho nízký původ. Jeho nejvyšším konkurentem je Vaikiri. Tento Aarus se může chlubit tím, že je »Vyvoleným« své významné rodiny, což je privilegium, které je Cheplinovi odepřeno. Přesto to na Cheplina neudělá dojem. Posilován a podporován svou přítelkyní Susou, projde Cheplin všemi možnými třídami a v závěrečné zkoušce obstojí jako nejlepší. Vaikiri, který se jako druhý rovněž kvalifikuje do navigátorské školy, je v budoucnu Cheplinovým největším závistivcem a protivníkem. Oba protihráči si jdou vlastní cestou a podávají dobré výkony, přičemž Cheplin je vždy lehce vpředu. K Vaikiriově závisti, že není nejlepší, se brzy přidá žárlivost na Susu. Vaikiriova závist vyvrcholí v akci, která oba protihráče málem stojí kariéru. Po důrazném varování instruktora, se Vaikiri o něco zklidní.

Když se jednoho dne infiltruje do červa neočekávaný návštěvník, Cheplinův svět se začne hroutit. Policejní loď Valenterů vletí bezohledně do červa a zabije a zraní přitom mnoho překvapených Aarusů. Cheplinovi a Suse se jen stěží podaří uniknout z dráhy letu cizí lodi. Krátce na to vstoupí na loď Konquestor a vyhledá Rojovníka Aarus-Jima. Konquestor, pro Aarusy vlasatý a škaredý přivandrovalec, se objevil nepochybně proto, aby Rojovníkovi udělil rozkazy. Když Konquestor červa znovu opustí, nabere Aarus-Jima krátce na to nový kurs. Konquestor zřejmě změnu kursu přikázal. Cheplin si v tomto okamžiku uvědomí, že zdánlivá svoboda a bezpečnost uvnitř červa je jen jeden velký klam. Cheplin se kromě toho dozví, že Aarusové musí za tuto iluzi platit velkou daň.

Později, po úspěšném absolvování navigátorské školy, je Cheplin jmenován Scoutem. Než se ale může aktivně zapojit do řízení lodi, musí nejdříve podat důkaz o svých dovednostech. Jako Scout má Cheplin možnost navštěvovat trhy na cizích planetách. Tam narazí na cizí symbol, na znak Impéria Trosek. Cheplin se dozví, že se jedná o organizaci odporující Inkvizici rozumu. Zpět v červovi potká Cheplin svou dlouholetou přítelkyni Susu. Oba jsou stále ještě k sobě velice silně přitahováni a tak dojde na intimnosti. Když Cheplin o nějakou dobu později nechá prověřit oplodněný potěr, je mu odhaleno tajemství. Kipana, genetik Aarus-Jima mu oznámí, že ve srovnání s jeho rodem nestojí ostatní rody za nic. Cheplin pochází z prastaré rodiny, která se jmenuje Luna. Tito čistokrevní potomci původních Aarusů ale kvůli intrikám ostatních rodin již prakticky vymřeli. Cheplin se dozví, že někdo nechal potěr jeho rodiny zemřít, jen jemu se podařilo skoro zázrakem vyváznout. Také jeho úhlavní nepřítel Vaikiri, který patří k nepřátelským rodinám, o tom ví. Cheplin teď zažije plnou nenávist svého soka. Protože už jen Cheplin a Rojovník červa patří k Luně. Když se poté jde Chaplin podívat na svůj a Susin potěr zjistí, že je mrtvý. Pravděpodobně díky cílenému útoku.

V budoucnu zvyšuje Inkvizice rozumu daně ještě více. Červ už požadované platby nemůže zaplatit a dostane se do existenční nouze. Rojovník proto v oficiálním vyjádření odmítne další platby a zdůvodní to existenčními důvody. Odpověď přijde rychle. Objeví se tři Katamary a Konquestor Trah Zebuck vstoupí na Červa. Zatkne Rojovníka a nechá ho deportovat na vězeňský svět Sivkadam. Žádný Aarus proti tomu nemůže nic podniknout. Když je volen nový Rojovník, zná Cheplin výsledek již dávno předtím. Novým vůdcem červa je jeho protivník a sok Vaikiri.