Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2086
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2086
Název:Stopa do ZENTAPHERU
(Spur nach ZENTAPHER)
Autor:Uwe Anton
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:14.8.2001
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 12911296 NGL = 48784883 / 1304 NGL = 4891
Na stopě neznámého - Mohodeh Kascha dosahuje Temné nicoty
Hlavní postavy románu:

Atlan - Arkonidan a bývalý Rytíř Hlubiny se dovídá více o ZENTAPHERU

Mohodeh Kascha - Kimbaner a Rytíř z Dommrathu se vydává po stopách neznámého vraha

Hiril sam Kaychiri - velitelka ATHA'KIMB vede letku k uzavřené planetě

Icho Tolot - Haluťan narazí znovu na Instinktivní válečníky

Bezprostředně poté co se Mohodeh Kascha s Modrou Diamond, Trimem Marathem a Startac Schroederem dostane do vstupní stanice a seznámi se s Atlanem, je napaden Instinktivním válečníkem. Kimbaner ho zabije Xan-katapultem, tyčovou zbraní, která hmotu simulací pseudo-černé díry stlačuje a částečně vyzařuje do hyperprostoru. Atlan se ptá Rytíře z Dommrathu na Thoregon, Pangalaktické statistiky a galaxii Wassermal, ale Mohodeh Kascha trvá na tom, že nejdříve musí odhalit tajemství ZENTAPHERU, ve kterém vidí existenciální nebezpečí pro Zemi Dommrath. Jako odůvodnění vylíčí svůj příběh:

V roce 433.898 Domm (1291 NGL) pátrá Mohodeh Kascha s ATHA'KIMB v clusteru CLURMERTAKH po zmizelém svazu lodí Legie1) a nakonec narazí na jejich zbytky. Záznamy zentroniky ukazují, že velmi malý, ochranným polem obklopený objekt 05C.03K.07 / 433.898 Domm (30. dubna 1291 NGL) způsobil, že se dvacet lodí vzájemně zničilo nebo vletělo do slunce2). Protože procesy ukazují na hypnosugestivní ovlivnění, přilétá ATHA'KIMB k Irrismeet, ale cílení sugestoři vylučují jakoukoliv svou odpovědnost. Místo toho prozradí Pikkala, irrismeetský kontaktní muž Hvězdné komory, že malý objekt, který způsobil zničení Legie, také navštívil ostrov Cirrem Invar. Nezřetelný záznam infračerveného záření ukáže, že objekt opustila jedna jediná, ale velice velká osoba. Když sám vyhledá Cirrem Invara, pocítí Mohodeh Kascha stopu nadmíru mocné prezence, která není nepodobná auře Rytíře. Mohodeh Kascha ale nemůže určit jestli se jednalo o pověřence kosmokratů. Protože se ze zentroniky ostrova ztratila veškerá data o Clurmertakhu a Temné nicotě3), vydá se Rytíř na cestu k uzavřené planetě.

Také posádka tamní výzkumné stanice4) byla zřejmě sugestivně ovlivněná, její vzpomínky vymazány a ze staničních počítačů vymazána data o temné nicotě. S mimořádně výkonným ochranným oděvem a deseti záznamovými roboty, se Mohodeh Kascha po přistání v poušti Cristau vydá na cestu k temné nicotě a bloudí přes strangeness-pásmo, až ho Favvinta nakonec přenese přímo před záhadný útvar5). Použije patnáct metrů široký dimenzionální tunel, který cizí vetřelec zanechal v Temné nicotě, a dostane se vstupní stanice uvnitř ZENTAPHERU. Zatímco se Kimbaner zotavuje ze strangeness dezorientace, tunel se uzavře.

Mohodeh Kascha začne zkoumat kabinety, po letech si opatří na Rynkoru jeden Z-Atlas a pozoruje po té, jak neznámý objekt vlétá do nepřístupného létajícího města Kintradimova výšina. Navštíví průmyslový kabinet Byrmesch, jeho obyvatelé jsou masivní, čtyřruké bytosti se třemi choboty. Když tam exploduje nákladní kontejner Ektapa, zmocní se Rytíř usmrceného nákladního agenta a dostane se mu tak do rukou »Klíč«. Malý, plochý přídavný modul k Z-Atlasu dává svému majiteli přístup k dalším, jinak nepřístupným kabinetům. Přístup do třech létajících měst ale Rytíř z Dommrathu ještě nemá.

Již po deseti kilo-hyddynech (dvě hodiny) se Instinktivní válečníci, kteří mohou Klíč zaměřit, vydají na stopu Mohodeh Kaschase a pokusí se ho zabít. Rytíř unikne do zemědělského kabinetu Pinczek, odtamtud do Reddehass, Rutten, Myrkaval a Sibbon. Pokaždé má asi jen patnáct kilo-hiddynů (tři hodiny) než se Instinktivní válečník znovu objeví. Při permanentním útěku je zničeno několik záznamových robotů.

Na jinak zcela prázdném kabinetu Squaridd objeví Mohodeh Kascha v kupolovité stavbě, která připomíná observatoř, napůl zetlelou mrtvolu Kintradima Cruxe. Cruxovy ruce jsou dlouhé a tenké, nohy nemají kosti a jsou složeny jen ze svalů a chrupavek. Architekt zřejmě padnul za oběť intervalové zbrani, které se nasadili během »Velké spouště«, a následně byl okraden. Z zadní části observatoře byla dvacet pět metrů dlouhá, vejčitá kosmická kapsle, které soužila k transportu patnácti metrových sudů. Její extrémně tlusté stěny obsahují vyspělé technické agregáty. Na palubní desce najde okruhy se stovkami nepravidelně rozložených, malých červených bodů, které působí jako atomy plynů. Všechny sudy jsou otevřené a prázdné, a ulpívají na nich stopy původního obsahu, ze kterého vychází strašlivá zima7).

Když ho překvapí Instinktivní válečník, nemá Mohodeh Kascha na výběr a musí aktivovat kapsli. Ta ho přemístí do vnitřku kosmonukleotidu, a Kimbaner pozná Psiqy, které mu Pangalaktičtí statistikové z Wassermalu popsali8). Nakrátko ho přístroj uvede do vlivu Psiqů, kteří mu zobrazí potenciální realitu Kimbanerského města Atha Kimb9). Na průměrnou kulturu Dommrathu citlivý Kimbaner se osvobodí z vlivu a vrací se do Squariddu. Tam zabije Instinktivního válečníka Xan-katapultem, kterou nalez ve zbraňovém arzenálu potenciálního Atha Kimbu.

Mohodeh Kascha si je nyní téměř jistý, že ZENTAPHER je onen mocný útvar, který předtím on a ostatní Rytíři Země Dommrath odjakživa hledali. Ví, že tajemství ZENTAPHERU může odhalit jen ve třech létajících městech a proto se soustředí na marné pátrání po možnosti přístupu.

Když po čtvrt Dommu (půl roku) je na Navis znovu donucen zabít Instinktivního válečníka, soustředí se na Herkoven Lu a na Kintradimův domov. Z Brunyaha odlétne ke Kintradimově domovu a vstoupí tajnou propustí k nepřístupnému kabinetu. Zde zničí automatické zbraně část jeho výstroje a donutí ho tu zanechat ochranný oděv. Uvnitř Zámku objeví oběti. Ačkoliv je sledován neviditelnou bytostí, dosáhne v nejvyšší věži Zámku místnosti architekta, ve které najde pouzdro s osmi klíči. Když opustí Zámek, aby se mohl vrátit na Herkoven Lu, je zajat stázovým polem, ze kterého je osvobozen až po skoro čtyřech Dommech (devíti letech).

Mohodeh Kasha naléhá okamžitě odletět zpět ke Kindradimově domovu, protože zjistil, že neznámý vetřelec opravu ZENTAPHERU zřejmě razantně urychluje. Atlanův extramozek upozorní na to, že 31. dubna 1291 NGL, kdy se neznámý poprvé objevil, není žádné obyčejné datum10).