Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2040
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2040
Název:Galaktický lékař
(Der Galaktische Mediziner)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:26.9.2000
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 1303 NGL = 4890
Zheobitt je Aras - a má splnit nesplnitelnou misi
Hlavní postavy románu:

Zheobitt - galaktický lékař dostane neřešitelný úkol

Zwergmaus - muž z planety Hoff je osobním kronikářem lékařů

Kreyfiss - Blender z planety Ariga je zachráncem v nouzi

Nagriol - Lordmistr pátrá po nástupci pro svůj úřad

Irkani Thrada - zástupkyně Lordmistra miluje intriky a jed

Začátkem listopadu 1303 NGL přijímá sedmdesát let starý galaktický lékař Zheobitt nabídku, aby vyhledal mistra Zada na Aralanu1), protože má být přijat do jejich spolku. Podle Zheobittova pocitu tato výzva ale přijde příliš pozdě, protože Aras se považuje, nikoliv neprávem, za současného nejvýznamnějšího medika Mléčné dráhy.

Podle tradice galaktických lékařů z Aralonu je lékařské umění pro Zheobitta, který za sebe nechává pracovat štáb padesáti pěti Arasů, především prostředkem pro vydělání peněz. Jeho ctižádost, která se dá přirovnat k velkému Mo, je tak veliká, že neustále uzavírá finanční a osobní rizika, aby vyvinul nové léčebné metody. Své tělo modifikoval sebeoperacemi, tak že se stal dokonalým lékařským instrumentem. Laserové implantáty v očí dávají jeho očím příznačný jas, genovou technikou vybavené receptory umožňují vnímat pachy a analyzovat medicínsky relevantní substance, a prsty pravé ruky má zmenšené, genovou technikou upravené repliky dlouhých nehtů, mu dávají ideální operační nástroje.

Zheobitt je neustále doprovázen malým, hrbatým mužem z planety Hoff v Horstamannově systému, který se jmenuje Zwergmaus. Zwergmaus slouží elitnímu lékaři jako neustálý kronikář jeho činů, ale i jako partner při rozhovorech. Druhým stálým průvodcem je Blender Kreyfiss. Z planety Ariga2) pocházející živočich je skoro sedmdesát centimetrů vysoký, vypadá jako zajíc s dlouho klokaní hlavou. Díky nesčetným zásahům proměnil Zheobitt Kreyfisse v chodící bioreaktor, který může vyrábět jak léky, tak i biomechanické nanoroboty.

Po přijetí zprávy dá Zheobitt ihned rozkaz Kalem-Hre, veliteli své medolodě CENTRIFUGA, rozkaz odletět na Aralon. CENTRIFUGA má tvar dvě stě metrů veliké polokoule, na jejíž horní ploše rovinného řezu ční pětatřicet metrů vysoký reaktor k výrobě bilogicko-lékařských substancí. Vedle potomka Skokanů Kalem-Hre patří k posádce také jeho zástupkyně Hektoneranka Harssa, jakož i Zalitan Cuyltan jako druhý pilot. Za komunikaci a navigaci je odpovědný Thekum se špičatýma ušima a modrou kůží.

V sále Mantar-Zada Martarské kliniky, která na Aralonském kontinentu Rotrom pokrývá mnoho čtverečních kilometrů, je přijat Zheobitt 3. listopadu prastarým Lordmistrem Nagriolem a jeho zástupkyní Irkani Thrada a dalšími osmi cechmistry Oclu-Gnas, Buat-Creh, Miag-Xorua, Zeyl Jaxi, Zhusmoh, Zhonugu, Atje-Svok a Zurak-tha. Jmenují ho Laktroteiským čekatelm Mantar-Zada a dají mu jako ověřovací zkoušku úkol vyléčit monochrom-mutanty od jejich nastupujícího masového vymírání3). Mezi čtyřma očima později Nagriol Zheobittovi sdělí, že si ho zvolil za svého nástupce. Irkani Thrada, která se rovněž snaží o Nagriolovo následnictví se pokusí Zheobitta svést, aby ho mohla později ovládat, ale zjistí, že se medik nechal před více než deseti lety vykastrovat, aby se před takovouto situací chránil.

Zheobitt na Aralonu okamžitě začne hledat informace o monochrom-mutantech a snaží se navázat také kontakt s Terrou. Navzdory své pracovní zaneprázdněnosti přijme Perry Rhodan4) Arase 6. listopadu osobně v Solární rezidenci. Zheobitt je nesmrtelným fascinován a zřekne se všech nároků. Ale i medik udělal na Perry Rhodana dojem. Slíbí mu, že u Moharion Mawery získá dovolení k návštěvě Para-City5).

Po návratu na Aralon začíná Zheobitt 7. listopadu třídit posbíraná data, ale ponížená Irkani Thrada mu materiály potřela kontaktním jedem na Chimoxenové bázi. Zwergmaus umírá, a Zheobitt přežije jen proto, že si v poslední minutě vezme protijed z Kreyfissových prsou. Když se ho zastupující Lordmistryně pokusí vlastní rukou zabít, podřízne jí krk pomocí skalpelu své modifikované levé ruky.

Ještě 8. listopadu odlétá Zheobitt s CENTRIFUGOU zpět na Terru. Medoloď přistane vedle dva tisíce metrů měřícího tlumícího štítu, který Para-City obklopuje. U strukturální trhliny na jihu, před velkým polem hrobů, čeká na medika Moharion Mawrey, která ho má odvést ke Koo Pariknsonovi6).