Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 2017
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 2017
Název:Dítě a Rostlinný otec
(Das Kind und der Pflanzenvater)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:Thoregon / Solární rezidence
Vydáno poprvé:18.4.2000
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 18 milionů let př.n.l./ 1291 NGL = 4878 (palubní čas SOL)
V lesích Orllyndie - dvě ženy hledají Perry Rhodanova syna
Hlavní postavy románu:

Mondra Diamond - Matka chce zpět svého syna

Darla Markus - Lékařka podporuje Mondru na její expedici

Yhata-Satnaky - prastarý mnich mluví jako posladní Tharoidon řečí větru

Rilme-Ireffe - nejvyšší Arystiská jeptiška se pokouší sjednat kontakty

Arystes - Rostlinný otec zprostředkuje pohled do budoucnosti

Úplné zklamání zažije La-Pharoke 8. května 1291 NGL (palubní čas SOL), když se od Atlana a Ronalda Tekenera dozví, že SOL nevyslala ESTARTU, aby pomohla Galaktické Koruně proti Mundänům, ale že má splnit úplně jiný úkol. Aby pomohl galaktikům, kontaktuje zachovalý archivní svět Tharoidonů. Většina jich byla, stejně jako prasvět Tharoido a centrální svět Brahabans a Jonello Voo IV, zničena Mundäny. Principál sice nemůže zjistit, kde Auroch-Maxo-55 leží, ale vzpomene si, že Kym-Jorier jsou motýli, kteří žili u Rostlinného otce a už před dávnou dobou vyhynuli.

Neočekávaně se u La-Pharoke ohlásí Rilme-Ireffe, nejvyšší jeptiška arystiského řádu. Jejich klášter leží vedle šest kilometrů velkého, kruhovitého Arystisského lesa, který leží skoro 600 kilometrů daleko od Pur Straviente a ve svém celku uchovává Arystese, nejstaršího z ještě žijících Rostlinných otců. Ten je pro Tharoidony objektem nejvyššího uctívání, ale už jen starý mnich Yhata-Satnaky rozumí řeči větru, kterou filozof Arystes mluví. Se 3400 Segafy (309 lety) je Yhata-Satnaky v této době nejstarším žijícím Tharoidonem. Sdělí Atlanovi a Tekenerovi, že Arystes žádá, aby přišel velitel expedice.

Myšleným ale není Atlan, ale Delorian Rhodan1). Již na první pohled je zřejmě, že Arystiský les přitahuje pozornost jen několik dnů starého kojence. Delorian po tajemném záchvatu dušnosti beze stopy zmizí. Společně s Darlou Markus, která se svým robotem Augustem Deloriana a jeho matku lékařsky ošetřovala, opustí Mondra Diamond proto na vlastní pěst SOL a odlétají k Arystiskému lesu. Aniž by tušily, že vstoupili do těla Rostlinného otce, proniknou obě ženy do hustého lesa, ve kterém není možná ani navigace ani radiokomunikace. Nebezpečné rostliny lesa Terrankám překáží a zraňují je. Když jsou už nakonec ohrožováni M'Hauny, jako dlaň velikým, sršni podobným hmyzem, postará se Arystes o to, aby Yhata-Satnaky zasáhl. Starý mnich, jehož kdysi blonďaté vlasy jsou černé a jehož kůže je již tmavomodrá, uklidní hmyz a odvede obě ženy k »Pasece«. Zde se nalézá na ostrově uprostřed rybníka duchovní centrum Rostlinného otce, »okvětní tyčinka«, deset metrů vysoká orchidea s miliony světle fialových květů. Skrz její paranormálně nabitý pyl ovládá Arystes živé tvory lesa. Zde najde také Mondra Diamond a Darla Markus také zcela nedotčeného Deloriana.

Zatímco se ženy s dítětem vrací zpět na SOL, sdělí starý Rostlinný otec Yhata-Satnakymu, že už teď zná budoucnost. Protože nechce změnit minulost a ohrozit cíl jeho kosmické mise, musí velitel cizinců, dítě, zabránit, aby SOL padla do rukou Mundänů. Válka v Segafrendu ještě dlouho neskončí, a nakonec by Mundäni zničili Galaktickou Korunu úplně. 296.764 Segafu (26.978 let) dlouho by vládli nad galaxií, dokud by revoluce neukončila vládu S-Zentrantů. ESTARTU, která před 11.480 Segafy (1044 lety) odešla, se už nikdy do Segafrenda nevrátí, protože její mise je asi jiná a galaxie po zániku Mundänů bude patřit k mocenské aglomeraci superinteligence K'UHGAR. S vědomím, že i Arystes sám jde vstříc svému konci, Yhata-Satnaky umírá.

O něco později navštíví Rilme-Ireffe Mondru Diamond a odevzdá jí odnož Rostlinného otce, kterou má společně s Delorianem pěstovat. Terranka dostane třicet centimetrů širokou a deset centimetrů vysokou, hnědou hliněnou nádobu, která za pomoci biomasy z »okvětní tyčinky« zobrazuje miniaturní kopii Arystiského lesa. Pozná, že odnož je bytost s vědomím, a Rilme-Ireffe zdůrazňuje, že Arystes jim nedal dárek, ale spíš uložil břemeno2). Výchova tohoto druhého dítěte asi bude částí její kosmické mise.

SOL zůstává už jen dvacet dva dní, aby splnila úkol zadaný ID.