Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Perry Rhodan > svazek 1158
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan, svazek 1158
Název:Trosečník
(Der Schiffbrüchige)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Nekonečná Armada
Vydáno poprvé:1983
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 427 NGL = 4014 / 11 milionů let př.n.l.
Superinteligence si vzpomíná - minulost ožívá
Hlavní postavy románu:

X'Phan - neortodoxní Parsynne

K'Wer - velitel MISIONÁŘE I.

R'Hsu - přítel Heelů

Nehoda číslo Tři - Heelka

X'Hou - Parsynne s lékařskými znalostmi

Zatímco se Seth-Apophis pozvolna zotavuje z mentálního údery1), který jí zabránil reagovat na události v Sethdepotu (M 82), probudí se na jeho světě, který existuje z šedivých šlír, také trosečník a vzpomíná na svou minulost:

V galaxii Ux-Förd-II (Ve stínu velikosti se pozná smysl a pravda v malosti), která je předsunutá větší galaxii Uxförd I (Ve velikosti se ozřejmí smysl a pravda malosti), vyvinul Parsynne K'Wer Apoštoly, stroje, které v okruhu deseti světelných let šíří parsynnské ideologie, jejímž vrcholem je Uxförd (Všechny pravdy a všechny smysly vězí v malosti). Jednopohlavní Parsynnové, kteří obývají planetu Förderuxen, mají půlkulovité, nahoře vyklenuté tělo, jehož horní strana, která nese zatahovací smyslové orgány, je zbarvená blankytně, zatímco spodní strana se šestnácti chapadly vykazuje narudle hnědé zbarvení. Postaví obrovskou dálkovou loď MISIONÁŘ, která má Apoštola odvést do jiné galaxie. Astronautovi X'Phanovi, který se zúčastní expedice MISIONÁŘE I, předá přítel R'Hsu mladou Heelku. Heelové, původně lovci a mrchožrouti, jsou Parsynny považováni za obtížný hmyz. Jsou to 50 centimetrů dlouhá a 20 centimetrů vysoká zvířata se štětinatou, žlutě skvrnitou kůží, čtyřmi krátkýma nohama s drápy, holým ocasem a téměř kvadratickou hlavou s ostrým čenichem a malýma, hluboce položenýma, černýma očima. Na špičatém jazyku mají jedovatý trn. Zatímco většina Parsynnů Heely opovrhuje, propašuje X'Phan Heelku, kterou pojmenuje S'Etha-P'Oph'Is (Nehoda číslo Tři), do MISIONÁŘE I a láskyplně o ní pečuje. Během cesty se S'Etha-P'Oph'Is spáří s Heelem, který se do lodi vplížil, a přivede na svět chlapce, který ale zemře kvůli droze, kterou Parsynové přimíchávají do jídla. X'Phanův návrh navštívit materiální zdroj dříve objeveny Parsynny, aby tak rozluštily tajemství kosmu, K'Wer, který velí MISIONÁŘI I a jako typický Parsynne je dokonale fixovaný na Uxförd, to ale kategoricky odmítne.

Po úspěšné cestě dorazí MISIONÁŘ I do galaxie, jejíž centrum je zasaženo energetickými frontami a rázovými vlnami. Protože kosmickou bouří těžce poškozený intergalaktický pohon může být jen nuzně opravený, přinutí ostatní Parsynné K'Wera, aby Apoštola vyhodil jako nepotřebnou zátěž, na jednu planetu. Aby život Heelky zachránil, protože je ohrožovaná ostatními Parsynny, propašuje X'Phan Nehodu číslo Tři, jejíž jméno vyslovuje něžně Seth-Apophis (Ta, která může překonat potíže), do Apoštola.