Perry Rhodan Neo 274 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 274
Název:Alaskova odysea
(Alaskas Odyssee)
Autor:Rüdiger Schäfer
Vydáno poprvé:17. března 2022
Vydáno v češtině:-
Hlavní postavy románu:

Alaska Saedelaere

Katrinka

Dao-Lin-H'ay

Leticron

Před sedmi desetiletími se astronaut Perry Rhodan setkal s mimozemšťany. Od té doby se lidstvo vydalo ke hvězdám a kolonizovalo další planety. Pak jsou ale Země a Měsíc nedobrovolně přeneseny do vzdálené kulové hvězdokupy M 3.

Rhodan chce tento proces zvrátit, ale uvízne s vesmírnou lodí SOL 10 000 let v minulosti, v době strašlivé války. Když se vrací z minulosti do své doby, zjišťuje, že takzvaní Supertěžcí se svým vůdcem Leticronem dobyli Sluneční soustavu, terranské kolonie a další hvězdné říše.

Během časového skoku SOL do budoucnosti vykonal technik jménem Alaska Saedelaere zásadní čin, při němž ale uvízl v minulosti. Jeho cesta vede přes Arkonidské impérium, které se zmítá v kruté válce. Po mnoha úderech osudu Saedelaere poznává svůj kosmický osud – vše začíná ALASKOVOU ODYSEOU...


Alaska Saedelaere zůstal po úspěšném skoku SOL do budoucnosti sám 10‘000 let v minulosti, v době Metanových válek. I přesto, že přístroje na jeho space-disku postupně selhávají, snaží se nevzdávat. Častokrát se ve vzpomínkách vrací do minulosti, zvláště pak do momentu, kdy se jako malý kluk v noci v lese ztratil při kempování se svým otcem Bentem a potkal tajemnou kočičí ženu, která ho zachránila. Považuje ji sice za výplod vlastní fantazie, ale i poté během následujících let má několikrát pocit, že ji někde zahlédne. Přál by si, aby se objevila právě teď a znovu ho zachránila, nakonec však podléhá stále se zhoršujícím podmínkám na palubě.

Alaska se probouzí na cizí lodi. Před smrtí byl nakonec zachráněn mehandorským klanem na válcovitém křižníku THROM III. Patriarcha Thromkus si Alasku velice oblíbí, protože jeho zastaralá loď se potýká s četnými technickými problémy a on si s nimi jako technik z budoucnosti dovede hravě poradit. Klanu se začíná lépe dařit, získává lukrativní zakázky a Thromkus sám by byl nejraději, kdyby si Alaska vzal jeho dceru Vhakaate a stal se tak součástí rodu. K jeho zklamání jsou však pouze dobří přátelé. I přesto, že se Alaskovi u Mehandorů daří dobře, stále více se upírá ke konkrétní osobě.

Se svými zachránci se tedy rozloučí v soustavě Teemena, kde okamžitě začne pátrat po Katrince, mehandorské vědkyni, kterou poznal na Archetzu. I přesto, že to není jednoduché, najde její stopu na Tuglanu, kam byla přidělena po zmizení Cayvary neboli devátého atoraktu, jenž jí »ukradli« Terranci. Po dlouhých měsících strávených na Teemenu I se Saedelaere seznamuje s několika členy posádky jednoho z imperiálních křižníků. Stále ještě totiž zuří válka s Maahky a Arkonidané kvůli velkým ztrátám neustále potřebují vyškolený personál. Alaska je tak najat jako technik na křižník KUVAAD'ARK, který má právě namířeno na Tuglan. Dlouho se odhodlává, než Katrinku konečně kontaktuje a je překvapen její reakcí. Oba dva totiž i přese všechno, co se stalo, spojuje velká láska, ale i něco dalšího. Oba je opustil Perry Rhodan: Alasku zanechal v minulosti a Katrinka kvůli němu přišla o svou práci a celý svůj život. Když si povypráví, co je vše potkalo po dobu jejich odloučení, rozhodnou se spolu začít nový život daleko ode všeho. Katrinka má však obavy, že nebude jednoduché jen tak utéct. Patriarcha Titon ji totiž stále sleduje, protože zná jeho četná tajemství. Nakonec jim pomůže Ginther da Achran, jeden z členů posádky KUVAAD'ARKU, který Terrance vidí jako svého soka a velmi rád ho pošle co nejdál to půjde. Zařídí pro oba falešné doklady a obstará jim starý leka-disk, který pojmenují ATHOBAI, což je mehandorský výraz pro »důvěru«.

Dvojice se rozhodne odletět na planetu Maras v soustavě Kelkar. Maras, původně dovolenkový svět, byl ale před lety zničen flotilou Maahků. Z rekreačních resortů byla vybudována rehabilitační zařízení pro vojáky Impéria. Najdou si práci a na Marasu stráví překrásné čtyři roky. Jednoho dne však Katrinka zahlédne nájemního lovce, kterého poslal Titon s úkolem vědkyni zabít. Následuje dlouhé období, v němž před ním prchají z jedné planety na druhou a žijí v neustálém strachu. Nepřítel je však vždy dostihne. Nakonec, když už Arkonidané konečně zaznamenávají první úspěchy ve válce proti Metanům díky nově zkonstruovaným konvertorovým dělům, se rozhodnou, že se vydají právě do srdce Velkého impéria, na Arkon I. Předpokládají, že zde je nikdo nebude hledat. Při procházce v parku je ale Katrinka zasažena otrávenou šipkou a než Alaska může cokoliv udělat, umírá. Jejich společný sen tak tragicky končí a Terranec se se ztrátou své velké lásky nedokáže vyrovnat a uvažuje dokonce o sebevraždě.

Pak se však objeví Dao-Lin-H'ay, tajemná kočičí žena, s níž se v dětství setkal. Vyšle ho na planetu Prytiria – tedy právě tu planetu, na níž kdysi patriarcha Ilram objevil jeden z atoraktů, o kterém mu Katrinka tolikrát vyprávěla. Zde i on najde devátý atorakt, který přilne na jeho tvář. Vše se mu zprvu zdá jen jako halucinace. Z planety odlétá pryč a začne se věnovat svému novému cíli. Uvědomuje si totiž, že Katrinka by jistě nechtěla, aby se vzdával. Vzpomene si také na to, že předtím, než ho SOL zanechala v minulosti, viděl, jak činkovitou loď opouští ještě další space-disk, o němž se domníval, že ho letí zachránit. Ve starých záznamech pak objeví informaci o tom, že na jeho palubě byl jakýsi zásobovací důstojník jménem Rog Fanther a několik dalších členů posádky SOL, kteří nesouhlasili s Rhodanovým rozhodnutím.

Alaska se vydává k planetě Priga na mehandorskou obchodní stanici KE-FAKAL. Arkonidan, který má provést rutinní prohlídku jeho lodi, však při prvním pohledu na Alasku padne mrtev k zemi. Dochází mu, že za to nejspíš může atorakt a celá událost na Prytirii se doopravdy stala. Jeho domněnku ještě potvrdí i znovu se objevivší Dao-Lin-H'ay, která příhodu nazývá »vedlejšími účinky«. Řekne mu, že to, co ostatní vidí, je imprint budoucnosti, které se musí za každou cenu zabránit. Prozradí mu také, že SOL se vrátila úspěšně zpět, ale o pět let později. A jeden z atoraktů se zde objevil, protože už existuje v budoucnosti. Slíbí mu, že se vrátí zpět do svého času, pokud se bude řídit jejími pokyny. Alaska si také vyrobí masku, která by měla chránit ostatní bytosti, které mu pohlédnou do tváře. Jednalo se o jednoduchou masku z krystalického bóru, která měla pouze štěrbiny pro oči, nos a ústa a byla připevněna k zátylku dvěma koženými řemínky. Na první pohled materiál vypadal jako levný plast. Polokov však měl extrémně vysokou pevnost.

Od Dao-Lin-H'ay obdrží souřadnice planety Aequestra, na níž se má s někým setkat, aby se plán mohl uskutečnit. Alaska zde několik týdnů čeká, aniž by se cokoliv dělo. Pak ale přilétá Leticron a po počáteční nevraživosti si oba padnou do noty – mají totiž jednoho společného přítele, Dao-Lin-H'ay, ale hlavně nepřítele, a tím je Perry Rhodan. Alaska sice vůdci Gon-Mekarů detailně vypráví o Terrancích a Rhodanovi, neprozradí mu však své jméno. Proto ho Leticron nazývá výrazem Braas'cooi. Supertěžký mu také představuje svůj plán: v uplynulých desetiletích vytvořil obrovskou flotilu a shromáždil milionovou armádu, s níž chce v budoucnosti založit nové impérium. Arkonidané se je totiž za zradu během Metanových válek snaží zcela vyhladit. Ještě než se Alaska společně s Leticronem, jeho loděmi a dalšími bojovníky uloží k hlubokému spánku, aby přečkal příštích 10‘000 let, objeví ve stázi spící imperatrix Yagtharu Agh'Hay-Boor, Atlanovu matku.

Aktuální data:
24.5.2022
1565 před NGL
29. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459723.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál