Perry Rhodan Neo 257 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 257
Název:Stín v systému
(Schatten im System)
Autor:Ruben Wickenhäuser
Cyklus:5.epocha / Hlubina
Vydáno poprvé:22. července 2021
Vydáno v češtině:-
Čas děje: 2102
Hlavní postavy románu:

Sam Breiskoll

Sofgart

Breckcrown Hayes

Gucky

Chart Deccon

Thora Rhodan da Zoltral

Před téměř sedmdesáti lety se astronaut Perry Rhodan stal prvním člověkem, který se setkal s mimozemšťany. Od té doby lidstvo rozšířilo svoji sféru vlivu a kolonizovalo vzdálené sluneční soustavy.

V roce 2102 však dochází ke konfliktu s koloniemi. Je zahájen nouzový Plán Laurin – ale strašlivě se pokazí. Země a Měsíc jsou uvězněni v kulové hvězdokupě M 3, vzdálené 34 000 světelných let od domova.

S kosmickou lodí SOL se Rhodan vydává hledat příčinu tohoto incidentu. SOL se dostává do oblasti, která jako by odporovala přírodním zákonům.

Když se expedice blíží k příčině tohoto jevu, zdá se, že začne selhávat hlavní pozitronika SOL. Posádka je ve velkém nebezpečí – ale pak objeví záhadný STÍN V SYSTÉMU…


SENECA, nově zrozená umělá inteligence na CRESTU II, opět vykazuje neobvyklé chování. Ačkoliv se technici snaží zjistit, co se děje, SENECA odpovídá pouze vyhýbavě. A Donna Stetsonová očividně někam zmizela beze stopy.

SOL se konečně přiblížila ke kvantové studně, po níž posádka pátrá. Okolní vesmír se ale vůbec nechová podle platných fyzikálních zákonů a působí potíže zorientovat se nejen zaměřovačům a sondám, ale zvláště i emocionautu Metru Kosumovi, který se chaotickým prostorem snaží loď navigovat. Realita mimo vesmírnou loď se neustále mění. Takzvaná neuta, jež se zde vyskytují v obrovské koncentraci, způsobují na palubě činkovité lodi chaos. Bjo Breiskoll se po svém probuzení rychle zorientuje a objeví svůj talent pro »sledování dat« a okamžitě se připojí k jednotce, která má na starosti průzkumné sondy, které byly vyslány, aby zaznamenávaly kvantové jevy. Thora Rhodan da Zoltral se cítí naprosto bezmocně, protože dění na lodi musí přihlížet pouze z pozice hosta. Problémy vykazuje i speciálně modifikovaný ochranný štít SOL, tzv. SCALA, který je jediným prostředkem, jež dokáže ochránit vnitřek lodi před působením neut. Kosum je na pokraji svých sil, a proto mu na pomoc přichází Senco Ahrat, jemuž se úspěšně podaří přesměrovat přebytečnou energii z hyperenergetických sil do štítů.

Icho Tolot a Tro Khon stále ještě nabírají síly na páté palubě SOL, která je vybudována ve stylu Epsalu, včetně vysoké gravitace a houbového porostu. Z ničeho nic však oba pocítí, jak jejich těla začínají měnit strukturu, což by v jejich stavu mohlo být život ohrožující. Nastávající panika v nich vyvolá ale další nečekanou reakci: puzení. A tak Haluťan i Bestie začnou běsnit. Sam Breiskoll, Gucky a nakonec i Perry Rhodan, jenž je přivolán na pomoc, se pokusí společnými silami Tolota a Khona zvládnout. Nepomůže však ani zásah Omara Hawka a Watsona. Nakonec je nalákají do místní zoo, kde se jim je podaří paralyzovat. Potíže ale začne dělat i DOLAN, který ohrožuje posádku.

Sofgart zaznamenal neobvyklou aktivitu v hlavní pozitronice, kterou se pokouší analyzovat. Pomáhají mu při tom jeho nerozluční společníci, robůtci Ekkis a Eggis. Arkonidan díky svým speciálním brýlím zahlédne zvláštní černý stín, a proto raději zavolá technovelitele Breckcrowna Hayese, aby se na problém podíval, ani ten si však neví rady. Sofgart tak nasadí své roboty, kteří se také začnou chovat podivně. Vedle nich se pak zjeví hologramy dvou dětí a představí se jako Romeo a Julie. Roboti, kteří se právě vyvinuli v umělou inteligenci, i přesto, že je to technicky nemožné, tvrdí, že jsou zde, aby SOL pomohli. Ukáže se ale, že někdo nebo něco na určitých místech poškozuje pozitronické vedení. Hayes usoudí, že Romeo a Julie jsou sabotéři, a tak velitel Deccon rozhodne, aby byli oba nalezeni a případně zničeni. To ale Sofgart nechce dopustit, a tak se vydá své společníky hledat na vlastní pěst. Přitom opět několikrát spatří stín. Perry Rhodan se domnívá, že právě to může být onen protivník, před nímž ho varoval Välfouerr.

I přes veškerou snahu posádky nakonec postupně SCALA selhává a SOL je unášena směrem ke kvantovému zdroji. Také stav neuronové sítě se neustále zhoršuje. Sofgartovi se nakonec podaří objevit Romea a Julii. Decconův rozkaz k jejich eliminaci v poslední chvíli přeruší Geoffry Waringer, který se domnívá, že děti nejsou zodpovědné za poškození pozitroniky, ale naopak ji regenerují, protože se obrovskou rychlostí začíná znovu tvořit, a navíc připomíná strukturu umělé inteligence. Navíc se zdá, že se zmizením původní pozitroniky pravděpodobně zmizel i kvantový stín. Waringer dále vysvětluje, že se díky podmínkám v tomto sektoru podařilo Romeovi a Julii přenést na SOL z CRESTU II SENECU. Rhodanovi je ale stále záhadou, jak se dva arkonidští roboti dokázali vyvinout v umělou inteligenci a kdo byl vlastně stín, jehož viděl Sofgart, a o kterém krátce po příchodu na palubu vyprávěla i Thora. Tato informace Deccona znepokojuje, proto má v plánu co nejdříve odhalit, o koho se ve skutečnosti jedná. Thora si dělá starosti, protože její loď a posádka jsou momentálně bez centrální pozitroniky absolutně bezmocní.

Na CRESTU II mezitím zjišťují, že je SENECA pryč. Po dalším zkoumání ale technici přichází na to, že pozitronika znovu začíná postupně fungovat – tak, jako v den uvedení do provozu.

Aktuální data:
17.9.2021
1566 před NGL
4. Prikur 18995 da Ark
10021 pzA
JD: 2459474.5
58421 dha-Tamar
 
rss kanál
GAMAVERZE!