Perry Rhodan Neo 225 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 225
Název:Nový imperátor
(Der neue Imperator)
Autor:Susan Schwartz
Cyklus:Temný život / Arkon se probouzí
Vydáno poprvé:1. května 2020
Vydáno v češtině:-
Čas děje: konec prosince 2089
Hlavní postavy románu:

Atlan da Gonozal

Mascudar da Gonozal

Gemlin da Hozarius

Remus da Gonozal

Mirona Thetin

Uběhlo již více než padesát let od doby, kdy se Perry Rhodan setkal na Měsíci s Arkonidany Thorou a Crestem. Lidstvo se vydalo ke hvězdám a terranské kolonie se rozvíjí na mnoha světech. Solární unie tvoří základ mírumilovně se rozvíjející hvězdné říše.

Na konci roku 2089 je Rhodan vyslán na misi do Arkonského impéria. Ocitne se uprostřed konfliktu, v němž je svržena současná vládkyně. Mascudar da Gonozal, který seděl na arkonském trůnu před 10 000 lety, chce převzít moc pomocí transformačních děl – zbraním, díky kterým je jakýkoliv arkonidský křižník neporazitelný.

Zabránit zničení terranských expedičních lodí je možné pouze díky vyjednávání. Perry Rhodan však musí předat MAGELLAN Arkonidanům. Mascudar nyní odlétá se svou armádou a svým synem Atlanem do soustavy Arkonu, kde chce konečně znovu usednout na trůn – jako NOVÝ IMPERÁTOR…


Zhadum Thalan Gemlin da Hozarius, neboli arkonský nejvyšší správce, dostane od svého informátora v řadách posádky Mascudara da Gonozal zprávu, že je prastarý imperátor a jeho syn Atlan i s početnou flotilou na cestě na Arkon. Gemlinovi, který ve svém úřadu působí již více než 70 let, je jasné, co to znamená. I přesto, že sledoval vlastní cíle, začne s přípravou na jejich přivítání, aby zjistil, jaké jsou jejich skutečné plány.

Mascudar a Atlan jsou v doprovodu Mirony Thetin na cestě do Křišťálového paláce. Velkolepá stavba stále ještě není ani po desítkách let od útoku Aliance kompletně zrekonstruována a nedokončené části provizorně zakrývají hologramy. Mascudar předstupuje před Berlen-Than, Radu dvanácti, před kterou musí obhájit svůj původ. Přiznává, že je duplikátem původního imperátora Gonozala VII., kde byla jeho kopie stvořena ale neví. Když je dotázán na okolnosti smrti své manželky Yagthary a Atlanovy sestry a pozdější milenky Crysalgiry da Quertamagin, odpovídá vyhýbavě. Zmíněn je také jeho na dnešní poměry krutý styl vlády. Atlan ví, že jeho otec spoustu věcí tají, ale i přesto stojí neoblomně na jeho straně. K nelibosti Mirony, k níž se Mascudar chová velice nadřazeně, a ona sama mu nevěří, což vyústí v konflikty mezi Liduurkou a Atlanem.

Protože výstup před Berlen-Than dopadl dobře, nebrání Gemlinovi nic, aby mohl začít s přípravou na obřad Dheraam dama Zhdopanthi, tedy oficiální intronizaci Mascudara da Gonozal do funkce nového arkonského imperátora. V pozadí se ale stále připravuje na svůj celoživotní plán – dosadit do funkce někoho, koho by sám mohl ovládat, a jeho nejlepší volbou je sličný mladý princ Gaumarol da Bostich. Největším problémem je, jak nahradit nyní již nemožnou povinnou cestou nového imperátora na Elysejský svět, který byl zničen. Od té doby se totiž žádný další vládce nevolil. Je navrženo, že by se Mascudar mohl objevit jako host na slavném závodu karakett, který se každoročně koná na Arkonu I. Jedná se o nejprestižnější závod, v němž závodí pouze ty největší a nejbohatší khasurny – nejde tedy o peníze, ale o prestiž. Závod je také velice oblíbený u širé veřejnosti, a proto by Mascudarovi velice prospělo, kdyby se na něm objevil. Protože se závodu neúčastní nikdo z khasurnu da Gonozal, navrhne Mascudar svého syna, který bude soutěžit na jeho počest. Atlan s návrhem souhlasí a navíc prohlásí, že závod pro svého otce vyhraje – a tím bude i potvrzeno jeho právo arkonský trůn.

Jediné, co Atlanovi chybí k účasti, je kluzák. Ten mu zařídí Gemlin a Atlan s Mironou se tedy vydají do hangáru, kde všechny týmy provádí poslední úpravy na svých strojích. Jenže Atlanův kluzák momentálně nevypadá o nic lépe než vrak. Jeho tým ale vede talentovaný designér Remus da Gonozal, který je potěšen, že se se svým »předkem« setkává osobně. Khasurn da Gonozal sice stále patří mezi nejvlivnější arkonské rodiny a počet jeho členů se díky četným adopcím rozrůstá, v posledních letech však nezaujímá žádné důležité posty. Vůdce khasurnu, Charron da Gonozal – strýc Thory da Zoltral a také muž, který kdysi financoval výzkumný let AETRONU, je sice stále ještě naživu, ale neustále cestuje mimo Arkon. Remus se s Atlanem dohodnou na nutných úpravách kluzáku a do detailů doladí i jeho vzhled – bude v barvách zářivě modrého drahokamu bmerasath, což je jedna z insignií krystalického prince. Pojmenuje ho ZHYGOR. Atlan s Mironou a Mascudarem se poté zúčastní slavnostní večeře pořádané khasurnem da Gonozal, kde se seznámí se svými dalšími příbuznými.

Mascudar da Gonozal má na Arkonu samozřejmě i spoustu odpůrců – na jedné straně jsou to bývalí příznivci svržené imperátorky Thety, jsou tu ale i další skupiny, které si nepřejí, aby duplikát slavného imperátora nastoupil na trůn. Následně je ve všech médiích zveřejněna reportáž, která Mascudara ukazuje jako nástroj Aliance, která chce opět rozpoutat válku proti Arkonu, na jednom ze záběrů je ukázán ukořistěný terranský křižník MAGELLAN a postava Maahka. Atlan chce jméno svého otce očistit a navrhne, aby speciální komise loď prohledala a uznala, že jsou to vše jen pomluvy. Když se komise vedená Helou da Zoltral přiblíží k medostanici, je Atlan napaden. Právě zde ještě stále leží Theta v umělém spánku a nikdo neví, zda se ze svých zranění zotaví. Členové komise jsou její přívrženci a chtějí ji osvobodit. Atlan je nakonec přemůže a bez vědomí svého otce rozhodne, aby byli zatčeni. Pak se účastní testovacího letu s karakettou, který dopadne až na pár drobností úspěšně.

Remus da Gonozal jde na tajnou schůzku se svou milenkou Melendou. Ta se ale neukáže a místo toho je mu doručena zpráva, aby se dostavil na jiné místo. Zde ho několik maskovaných mužů nutí, aby sabotoval Atlanův kluzák s pomocí maahkské technologie – Gos’athor při tom nemá přijít o život, ale objevení součástky by znamenalo Mascudarův konec. Remus nechce svého nového přítele zradit, nakonec je mu ale vyhrožováno, že bude zveřejněn jeho románek s Melendou, která je vdaná, což by mohlo mít pro obě jejich rodiny nedozírné následky. Dostává se tak do bezvýchodné situace, ale nakonec mu dojde, kdo za všemi intrikami stojí – Gemlin da Hozarius, který se celá léta drží jako šedá eminence v pozadí a tahá za nitky.

Konečně nastává den, kdy se koná největší závod karakett, který sledují obyvatelé celého Tai Ark’Tussan. Těsně před startem se Atlan setká s Remusem, který se chová podivně. Atlan společně s ostatními účastníky odstartuje a závod se zpočátku vyvíjí dobře. Pak si ale uvědomí, co bylo s Remusem špatně – dochází mu, že je jeho kluzák sabotovaný, ve chvíli, kdy se zařízení spustí, ale už nemůže nic udělat. Podaří se mu aspoň nouzově přistát, karaketta je na odpis, ale Atlan sám není vážně zraněn. Znamená to však pro něj vyřazení ze závodu. Urychleně běží do hangáru, cestou ještě potká Mironu a instruuje ji, aby v troskách kluzáku našla maahkskou součástku dříve než ostatní. Na místě pak nachází umírajícího Remuse, který mu vysvětlí, proč to vše udělal a rozhodl se vzít si sám život, protože ho musel zradit. Atlan ví, že za vším stojí Gemlin da Hozarius. I přesto, že je už dávno na útěku, podaří se mu ho vypátrat a zadržet. Jméno jeho otce je tak očištěno a již mu nebrání nic, aby mohl být znovu prohlášen imperátorem. Mirona Thetin Atlanovi řekne, že se dříve či později bude muset rozhodnout mezi ní a Mascudarem.

Aktuální data:
24.5.2022
1565 před NGL
29. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459723.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál