Perry Rhodan Neo 226 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Perry Rhodan Neo, svazek 226
Název:Dědic Křišťálového trůnu
(Erbe des Kristallthrons)
Autor:Lucy Guth
Vydáno poprvé:15. května 2020
Vydáno v češtině:-
Čas děje: 31. prosince 2089, 1. ledna 2090 / 10. Messon 19‘053 da Ark / 2014
z Databáze Multiversa
Hlavní postavy románu:

Thora Rhodan da Zoltral

Perry Rhodan

Truk Drautherb

Mascudar da Gonozal, imperátor Gonozal VII.

Atlan da Gonozal

Nira da Trigulon

Uběhlo již více než padesát let od doby, kdy se Perry Rhodan setkal na Měsíci s Arkonidany Thorou a Crestem. Lidstvo se vydalo ke hvězdám a terranské kolonie se rozvíjí na mnoha světech. Solární unie tvoří základ mírumilovně se rozvíjející hvězdné říše.

Když na Zemi přicházejí znepokojivé zprávy z Velkého impéria, odlétá Rhodan do hvězdokupy M13. Je svědkem toho, jak je svržena předchozí vládkyně. Mascudar da Gonozal, imperátor z dávné minulosti, se chce dostat k moci jakýmikoliv prostředky, které ale mohou mít fatální důsledky pro lidstvo.

Zatímco se Mascudar připravuje na převzetí moci, lidé chtějí dostat MAGELLAN zpět do svých rukou. Krátce předtím museli totiž svou loď předat Arkonidanům. Riskantní mise přivede Perryho Rhodana zpět do soustavy Arkonu. Tam se ale Mascudarův syn a Rhodanův přítel Atlan musí rozhodnout, ke které straně se přidá – je totiž DĚDIC KŘIŠŤÁLOVÉHO TRŮNU…


Mirona Thetin tajně vyslechne rozhovor mezi Atlanem a jeho otcem, Mascudarem da Gonozal. Ten jako první po své intronizaci plánuje útok na Sluneční soustavu, kde chce díky NATHANOVI pokračovat s výrobou transformačních děl. Mezi jeho další plány patří i expanze do Andromedy, převzetí Mironiny vlády a zázračných technologií Mistrů ostrovů. Při hádce s Atlanem se ho Mirona na tento rozhovor zeptá, on ale svého otce stále obhajuje a stojí za ním. Mirona v tento okamžik už nemůže dál a Atlanovi řekne, že to, co dělá, je v rozporu s jejím přesvědčením a chce jejich vztah ukončit. Atlan naštvaně odchází pryč a Mirona se rozhodne utéct. Zjišťuje ale, že ji někdo v jejím pokoji zamknul. Podaří se jí dostat ven a chce se proplížit z paláce ke GARTAVOURU. Zde se momentálně všechno připravuje na obřad Dheraam dama Zhdopanthi. V Dol’Khapor si jí ale všimne Truk Drautherb, oficiální první ceremoniář Křišťálového paláce. Omráčí ho a pokračuje až k lodi. Tam ale zjišťuje, že ji Atlan preventivně zabezpečil a ona s ní nemůže odletět. V tom ji Atlan kontaktuje, protože odhadl její plány a hodlá jí v útěku zabránit. Mirona mu řekne, že se v něm velice zklamala a raději loď i se sebou zničí, než aby na Arkonu zůstala. Atlan přeci jen nehodlá nic podobného dopustit, loď odblokuje a Mirona odlétá pryč. Mascudar nedokáže pochopit, jak si jeho syn mohl svou milenku nechat utéct, a žádá po něm nápravu.

V Křišťálovém paláci mezitím pokračují přípravy na zvolení nového imperátora, které se bude konat 10. Messonu 19‘053 da Ark. Pod vedením Truka Drautherba se všichni stále ještě nezrekonstruovaný palác snaží upravit tak, aby alespoň na první pohled dostál své původní pompy. Drautherb ve společnosti své neschopné asistentky Dirah nert Jontal připravuje také vše na obřad samotný. Mnoho původních insignií1), jako byl legendární khapur2) nebo Kantra Tai Moas3), včetně nejslavnějšího symbolu arkonského vladaře, jehlového paprskometu, tzv. »Imperátorovy spravedlnosti«, se ale bohužel nedochovalo. Místo něj chce Mascudar použít zlatý prsten s vyobrazením Tiga-Ranton4). Novým bodem programu má být také přísaha věrnosti krystalického prince novému imperátorovi.

S posledními sekundami roku 2089 a doznívajícími tóny Valčíku na rozloučenou opouští Thora Rhodan da Zoltral silvestrovskou oslavu probíhající v jídelně CRESTU II. Rozhodne se jít hledat svého manžela, který odešel už nějakou chvíli před ní. Perryho Rhodana i s Gabrielle Montoyou nachází v observatoři na vrcholu křižníku. Společně všichni stále truchlí nad smrtí svého přítele a velitele MAGELLANU, Conrada Deringhouse. K nim se pak přidávají Gucky a Torgen Shenn. Všichni moc dobře vědí, že nemohou ztrácet čas a musí MAGELLAN získat zpět. To by, stejně jako osvobození bývalé imperátorky Thety, mohlo znamenat oslabení Mascudarovy pozice. Všichni sice viní Thetu za Conradovu smrt, ale nikdo ji nechce ponechat tak krutému osudu, který na ni na Arkonu čeká – tedy neomezenému trestu smrti. Tudíž se rozhodnou pro uskutečnění odvážného plánu. Tzv. »Mise Arkon« bude mít za cíl osvobození Thety z medostanice v Křišťálovém paláci, kde čeká na svůj rozsudek. Ze svých zranění se již částečně zotavila. Do prvního týmu bude patřit Perry Rhodan a Thora, přestrojeni za šlechtický pár z koloniálního světa Velkého impéria, který byl pozván na intronizaci nového imperátora. John Marshall a Sud budou představovat jejich služebné. V druhém týmu, který bude mít na starosti »Misi Naat« bude Gabrielle Montoya, Gucky, Josue Moncadas a Astrid Watson, expertka na pozitroniku MAGELLANU. Ti budou mít za úkol proniknout na Naat, kde momentálně ukradený terranský křižník kotví, a snažit se ho získat zpět. Po úpravách provedených doktorem Steflovem všichni vypadají nerozeznatelně od skutečných Arkonidanů – až na Guckyho, který k maskování používá zrcadlící pole.

Thora, Rhodan a jejich doprovod přilétají ve vypůjčeném kluzáku ke Křišťálovému paláci. Dovnitř se dostanou díky Thořiným znalostem poměrů na arkonském dvoře. Když nakonec dorazí k medostanici, objeví je zde starší Arkonidanka, která chce vědět, co zde dělají. Thora v ní na první pohled poznává někoho, koho už desetiletí neviděla.

Když bylo Thoře 12 let, přála si vlastnit Okalasi, pohádkovou vílu, která žila v kořenech rostlin a Arkonidanům prováděla různé nemístné žerty. Thoře bylo jasné, že ji nikdy nemůže chytit, a proto alespoň toužila po dahondře, kterou viděla ve škole na jednom z holoobrázků5). Thora žila se svými rodiči v Ker Matoa, subplanetárním městě na Arkonu I. Protože její rodina byla chudá, nemohla jí dahondru samozřejmě pořídit. Proto si Thora vymyslela vlastní imaginární zvířátko, které pojmenovala Lurka. Jednou si hrála v krásných hydroponických zahradách, když k ní přišla neznámá žena, urozená Arkonidanka ze světa venku. Thora se jí svěří, že jejím snem je vidět hvězdy – a letět k nim. Žena jí řekne, že věří, že svého cíle určitě dosáhne. Protože se rozhovorem s neznámou zdržela a bylo už pozdě, rozhodla se jít domů zkratkou, přes místo, před nímž ji její matka varovala. Prý zde žijí lidé, kterým není radno věřit. Cestou potkala holčičku, která ji prosila o něco k jídlu. Thoře jí bylo líto a dala jí svou energetickou tyčinku. Děvče, které bylo očividně nemocné, vůči ní však bylo znenadání agresivní, a vyděšená Thora s pláčem utekla domů a nikomu o podivném setkání neřekla. Další den se v bolestech a mdlobách probudila v nemocnici. Jen letmo vnímala, co se děje kolem ní, ale pochopila, jak medorobot jejím rodičům sděluje, že se nakazila smrtelnou horečkou crios a zbývá jí přinejlepším měsíc života. Nemoc se samozřejmě dala léčit, ale Thořini rodiče neměli dost peněz, proto si dceru odvezli zpět domů, kde se neustále dohadovali, jak získat peníze pro její záchranu. Během jejich hádky Thora utekla pryč do své oblíbené hydroponické zahrady. Její stav se poté rapidně zhoršil, naštěstí ji ale našla její stará přítelkyně, Arkonidanka, s níž se zde onehdy setkala. Jmenovala se Nira da Trigulon a byla lékařka, která si právě doplňovala praxi v Ker Matoa. Vzala ji na kliniku, kde pracovala a na vlastní náklady ji léčila. Při propuštění z nemocnice, když se Thora plně uzdravila, dostala od Niry na rozloučenou hračku ve tvaru dahondry, kterou samozřejmě pojmenovala Lurka. Byla to jedna z mála věcí, která ji z dětství zůstala a měla ji s sebou i na palubě AETRONU…

Nira da Trigulon, která nyní pracuje jako hlavní lékařka v Křišťálovém paláci, má osobně provést exekuci bývalé imperatrix, kterou ale stále tajně podporuje. Thoru i přes její masku nakonec poznává a řekne jí, že její cestu ke hvězdám zpovzdálí bedlivě sledovala. Je ochotná jí i jejím terranským přátelům pomoci a odvede je do Thetina pokoje. Ta je samozřejmě překvapená, se svým osudem byla smířena a záchranu od Perryho Rhodana, kterého zradila, nečekala. Přímý přenos jejího trestu měl být vysílán po celém Tai Ark‘Tussan, stejně jako poprava bývalého nejvyššího správce Gemlina da Hozarius. Nira sama navrhne, že zde zůstane a bude se snažit co nejdéle zdržovat imperiální stráže, aby měli čas na útěk. Nakonec se s Thorou pravděpodobně naposledy rozloučí, protože obě tuší, že za zradu nového imperátora ji čeká jen jediný možný trest.

Mezitím ale pokračuje i »Mise Naat«. Tým pod vedením Gabrielle Montoyi prozkoumává okolí a hledá nejlepší příležitost, jak se dostat na MAGELLAN. Gucky do křižníku teleportuje a z myšlenek přítomných naatských a arkonidských důstojníků zjistí, že má být loď – mezitím překřtěná na TANTOR’ARK6)– slavnostně představena národu po imperátorově uvedení na trůn. Většina posádky se chystá sledovat přenos mimo loď, díky čemuž budou mít Terranci krátké časové okno, v němž se pokusí dostat loď zpět pod svoji kontrolu. Gucky všechny teleportuje do datového centra, kde se nachází i pozitronika nazývaná DIDEROT. Astrid Watson nemá s jejím převzetím žádné větší problémy, proto nebrání nic tomu, aby mohla loď odstartovat. V tom jsou ale aktivovány tažné paprsky, které loď drží na zemi – Arkonidané se samozřejmě proti případné krádeži pojistili. Když už se zdá, že mise bude neúspěšná, je tým kontaktován kapitánem malého starého křižníku, který také kotvil na kosmodromu. Kapitán LORKU, Sofgart, Terrancům pomůže odletět z Naatu pryč – výměnou za pomoc chce ale poskytnout azyl, s čímž Montoya souhlasí. MAGELLAN tak úspěšně uniká z Arkonské soustavy zpět na místo, kde momentálně vyčkává i CREST II.

Dheraam dama Zhdopanthi je mezitím v plném proudu. Ceremonie až na malé drobnosti probíhá zatím podle Drautherbových plánů. Když nový imperátor Gonozal VII. konečně usedá na trůn, pronese proslov, v němž zdůrazňuje, že jeho cílem bude obnovit původní slávu Arkonu. Poté ale nečekaně zmizí, protože je v paláci vyhlášen poplach. Imperátor sám se chce účastnit vyšetřování, k Drautherbově překvapení však zmizí i krystalický princ. Přítomná veřejnost, která očekávala další oficiality na programu, musí mezitím vyčkávat. Gonozal VII. poté po delší době přichází v nepříliš dobrém rozpoložení zpět, je na něm vidět, že je netrpělivý a dalším obřadům by se raději vyhnul. Na programu je poté předání darů Essoyů svému novému vládci. Jeden z Essoyů mu předává kousek kalkaritu, těženého na kontinentu Kator-Arkoron, který ale přesně ve chvíli, kdy předstupuje před imperátora, rozdrtí. Byla v něm skrytá mehandroská obřadní dýka gionnat, Essoya vezme Gonozala VII. jako rukojmí, ten ho však jednoduchým chvatem dagoru přemůže. Chce vědět, proč ho chtěl zabít. Essoya se odmaskuje a představí se jako Mehandor Heskett. Na Arkon přiletěl pomstít své mrtvé přátele Brunillu a Polkasta a všechny další Mehandory, kteří zemřeli na Archetzu. Imperátor pak před zraky všech útočníka zastřelí.

Thora, Rhodan, Marshall, Sud a Theta, maskovaná zrcadlícím polem, hledají únikovou cestu z Křišťálového paláce. Všudypřítomné opravy a nedostavěné chodby jim však situaci vůbec neulehčují. V paláci se to navíc začíná hemžit arkonidskými a naatskými strážci, kteří pátrají po zmizelé Thetě. Rhodan mezitím obdrží zprávu od Niry, ve které stojí, že už dál sama nemohla imperiálním vojákům vzdorovat a raději si vpíchla smrtící injekci. Díky Johnu Marshallovi se skupině zatím daří vyhýbat strážným, ale mutant je čím dál tím víc vyčerpaný. Když už se zdá, že jsou nakonec obklíčeni, znenadání se objevuje Atlan. Ten je na své přátele viditelně naštvaný, protože je varoval, že se od Arkonu mají držet dál. I přesto, že je nepochopitelně stále na straně svého otce, ukryje Rhodana a jeho společníky ve svých tajných komnatách. Také jim garantuje, že je nechá bezpečně odletět pryč, ale musí mu slíbit, že se nebudou plést do jeho záležitostí. Thoře i Perrymu se však jeho chování zdá nanejvýš podivné a zatím neví, jaké z této konfrontace vyvodit závěry.

Atlan přichází do pracovny svého otce. Gonozal VII. zuří kvůli ztrátě TANTOR’ARKU i útěku Thety. Je mu jasné, že za ním stáli Terranci. Dává proto krystalickému princi nový úkol – sestavit invazní flotilu, kterou společně povedou na Larsaf III a ze soustavy opět udělají kolonii Velkého impéria.