Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 664
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 664
Název:Ztroskotání na Kerberosu
(Gestrandet auf Zerberus)
Autor:Horst Hoffmann
Cyklus:Dobrodružství SOL / Bezejmenná zóna
« AT 663 • chronologicky • AT 665 »
Vydáno poprvé:25. června 1984
Vydáno v češtině: -
Čas děje: červenec 3808
SOL u propasti

23. července 3808 je na jediné planetě jednoho zeleného slunce v Barsu pomocí impulzu Zytroniů probuzeno třináct subPagů. Velitelelem je Borallu, který před 40‘000 lety zkonstruoval šest kosmických stanic, kterým se říkalo Borallovy oči. Už deset dnů zadržuje lodě Vulnurů a krátce po příletu SOL do systému Vosí hnízdo zajme i generační loď. Třináct subPagů se s malou lodí vydá na cestu k Borallovým očím.

V systému Junk explodují po útoku tři planety systému. Jsou tak zničeny stanice Pupku a zmizí poslední možnost, jak eventuálně vytvořit nový Pupek. Atlanova expedice bezradně prohledává systém, když zaměří kosmickou loď subPagů, která neobyčejně silně hyperenergeticky září. Oba křižníky vypustí informační bóji a odstartují do okrajové oblasti Barsu.

Na hlavní stanici Borallových očí žijí Zyrvulnové. Původně představovali posádku, ale během generací ztratili technické vědomosti. Když vyjádří přání podniknout výlet na planetu, využije hlavní pozitronika příležitosti a zbaví se Zyrvulnů, které považuje za rušivý faktor. Během letu zjistí Zyrvulňan Cirfoniac, že palivo flotily nestačí ani pro přistání.

Solánci vybudovali stanový tábor kolem zřícené SOL. V rozporu s loděmi Vulnurů, kteří se vznáší na orbitě Kerberosu, se SOL zřítila, když se dostala do oblasti vlivu Borallových očí, ve kterém selhává moderní technika. Skupina extrů kolem Ool-Teybrrksch-Zwata-Kzz-Mrrbsche, kterému krátce říkají Ole, chce postavit raketu, aby dostala vysílačku z oblasti působení Očí. Tento plán je odložen k ledu, když je zpozorováno zřícení Zyrvulnů.

MJAILAM a EMRADDIN následují Borallovu loď do systému Vosí hnízdo, kde se loď rozplyne, aby uvolněnou energii Borallua a jeho subPagů předala stanicím. Solánci zaměří bezmocné lodě Vulnurů. SOL je objevena teprve později, protože Borallovy oči tlumí také schopnosti telepatů. Po hodině si Wajsto Kolsch troufne s EMRADDINEM k výpadu. Křižník se dostane do oblasti působení Očí a pomocí pole postrčen směrem do slunce. MJAILAM ho ale pomocí tažného paprsku dokáže vytáhnout z oblasti působení Očí.

Solánci na Kerberosu se vydají na expedici k jedné ze zřícených lodí Zyrvulnů. Expedice se účastní Sternfeuer, Lyta Kunduran, Walter z Bruchsteinu, Denise Tyllong, Henry Bolten, Miami McDougall, Yoster Obryn a Kuno Krawynkel. Mají s sebou čtyři Minky, zdejší zkrocená zvířata. Kus od tábora se k nim přidá Ole. Cestou může expedice chytit další Minky a díky tomu na nich může jet. Po přijetí do cíle, jsou přepadeni napůl hlady šílenými Zyrvulňany. Tři Minkové jsou sežráni, Jeremy Wilde je těžce zraněn kousnutím.

Cirfoniac se vzpamatuje a ukáže expedici bezpečné místo, kde začnou s dorozumíváním. Přitom jsou přepadeni subPagem Tronunguem, který má Zyrvulňany odstranit. Když Solánci subPageho zabijí pomocí skalní laviny, roztají ledy mezi nimi a Zyrvulňany. Ole doufá, že z lodí Zyrvulňanů bude moci postavit letový agregát. S Kym Wilde a Denyse Tyllong zůstane na místě, zatímco se zbytek expedice vrací zpět k SOL.

Borallu má příkaz eliminovat pozitivní Solánce a ty negativní odvézt do Bezejmenné zóny. Se šesti subPagy se odebere do SOL a dá Soláncům ultimátum: během jednoho dne smí zůstat naživu už jen sto Solánců, jinak zabijí všechny Solánce. Jeden ze subPagů demonstrativně náhodně střelí do davu. V táboře Solánců spontánně propuknou první boje.

Bjo Breiskoll, Federspiel a tři další Solánci se vydají vstříc expedici. Když potom dorazí k táboru kolem SOL zjistí, že se všude kolem bojuje.

V tomto článku je použit překlad textu z článku »Quelle:A664« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)