Atlan 488 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 488
Název:Ve jménu dokonalosti
(Im Namen der Vollkommenheit)
Autor:Hubert Haensel
Cyklus:Král Atlantidy / Dutá planeta
« AT 487 • chronologicky • AT 489 »
Vydáno poprvé:1981
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Robotičtí občané představují záhadu

Leenia je stále ve Wolterhavenu a jako host lorda Moonkaye se k ní chová velmi zdvořile. Situace se náhle změní; je ignorována a Velký občan i jeho roboti odmítají jakoukoli komunikaci. S velkými obtížemi se jí podaří dojít pěšky do kopule pana Moonkaye a přimět ho k rozhovoru. Bezostyšně prohlásí, že ve městě robotů už není vítána, a proto musí okamžitě odejít. Bývalý nehmotný ignoruje žádost, aby pátral po příčině změny názoru, a to z velké části kvůli prudké bouřce. Teprve u pana Merpauxe najde to, co hledá.

Tento robotický občan má 5 nábojů a považuje se za dokonalého. Pravidla dokonalosti jsou mezi roboty ve městě téměř náboženstvím a Merpaux nikdy neudělal chybu. Díky nešťastné náhodě se mu však přesně to stane a Leenii se podaří přesvědčit ho, že všichni ostatní robotičtí občané s ním hrají falešnou hru. Chtěli ho úmyslně přimět k této chybě, protože sešli z cesty dokonalosti. Zdá se mu to věrohodné a poskytne jí přístřeší. Když ztratí další tři ze svých čtyř robotických služebníků, je to pro něj důkaz. Pan Moonkay však dostane rozum a nechá jeho kajutu vyklidit. Ještě předtím však pan Merpaux nechá Leenii utéct a řekne jí, co způsobilo, že se ostatní robotičtí sluhové zachovali tak negativně.

Sedm dalazarů bylo na odchodu, čtyři už podlehli nebezpečí Krvavé džungle. Zbývají jen Boolan, Merdino a Gambor, kteří na svých obrněných ořích pátrají po tajemném Ocelovém prameni. Když se k němu blíží, slyší v duchu hlasy, které připisují svým zemřelým předkům. Gambor a Merdino se kvůli nim chtějí navzájem zabít, ale naštěstí se jim podaří osvobodit. Boolan se však v tomto období zmatku stane obětí predátora, takže zůstanou jen dva. Ve skutečnosti později objeví Ocelový pramen a Gambor z něj získá velmi lehký a mimořádně ostrý meč. Když s ním pokračují v cestě do Orxeye, podaří se mu dokonce zabít jednu z mimořádně nebezpečných batátových koček, která na ně útočí, a její kůži si odnese jako trofej.

Po příjezdu do města obchodníků se dopustí hrubého faux pas u řezníků a jsou napadeni. Jen zásah Gähama Lastora, jednoho ze dvou nejmocnějších obchodníků ve městě, zabrání jejich lynčování. Nabídne mu, že mu ukáže cestu ke zdroji oceli, což by pro oba znamenalo nesmírně výnosný obchod. Protože však nemají lístky na duši, nemůže s nimi uzavřít dohodu. Nakonec se dohodnou, že mu Gambor dá do zástavy svou kůži kočky yam výměnou za to, že Lastor zaplatí náklady na vydání dvou bankovek duší. Jdou na váhu a oba jsou umístěni na váhu duše. Zatímco Merdino má podle osvědčení jen nízkou hodnotu duše, výsledek pro Gambora je neuvěřitelný. Zřejmě v něm žijí tři duše najednou. Váha a Lastor se dohodnou, že o této záležitosti pomlčí.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Im_Namen_der_Vollkommenheit« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál