Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 481
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 481
Název:Temný Strýc
(Der Dunkle Oheim)
Autor:Marianne Sydow
Cyklus:Král Atlantidy / Temný strýc
« AT 480 • chronologicky • AT 482 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650, několik milionů let v minulosti
V moci Černého prstence

SEDHYR-IT pokračuje v dálkově řízeném letu, aby dopravil vyvolené z Luckirfu na místo, kde má být jejich vědomí přeneseno do bubliny života. Atlan a Razamon, jediní živí na palubě, však ani po důkladném pátrání nenajdou způsob, jak ovlivnit průběh letu. Místo toho učiní dva objevy: Černé cosi, které vylidnilo celý Dorkh, opouští fragment světa; alvenské hvězdné lodě z něj odlétají. Rozšiřuje se a rozšiřuje, až vytvoří Černý prstenec, který nakonec zamíří k Temnému Oheimu, jenž se jako stuha vine kolem Ritiquianského slunce. A škváru z temné hmoty, protože jednu už objevili na flotile duchů Sotron-Belloskap. Když se SEDHYR-IT chystá zkřížit cestu Černému prstenu, rozhodnou se pro poslední možnost. Pomocí Cinder Rocku, který funguje jako fiktivní vysílač, se nechají vyzářit a vyjdou ven do prázdna. Ukáže se, že tato nicota je vnitřek bubliny života, kde se nacházejí i dva odhmotnění Olken a Yeers. Všichni čtyři nyní vnímají mentální rozhovor mezi Černým prstenem a Temným Oheimem. Ten první vítá jako svého "syna" a vypráví mu svůj životní příběh.

Před mnoha miliony let dospěla superinteligence YEPHENAS do bodu, kdy její pozitivní a negativní části mezi sebou vedly vnitřní konflikt. Brzy se z toho vyvinula rozpolcená osobnost, která se vnímala jako kladný Jefenas I a záporný Jefenas II. A tato negativní část si nemyslela nic o slabosti; ovlivňovala různé národy své mocenské koule tak, že napadaly a zotročovaly mírumilovné národy. Tam, kde to nebylo možné, nechal zničit celé planety nebo vyhladit národy. Pozitivní část tomu neměla co odporovat; důvěřovala v dobrotu a milosrdenství a do vývoje národů zasahovala jen zřídka a skrytě.

Jednoho dne vyslali Kosmokraté ostrovana Pyruna s jeho partnerem Glympem, nadrženým, aby poradili Jefenovi, aby se oddělil od svých negativních složek. Nedorazil však na místo určení, ale byl zajat Tapheeny, kteří byli hlavními pomocníky Jefena II. Když se od něj velitel Dirgas dozvěděl, že pochází z ostrova Pthor, který dokáže cestovat prostorem a časem, předal mu tuto informaci. Brzy se objevil kontaktní prvek negativní části superinteligence, který z Pyruna vysál všechny znalosti a zabil ho. Varování Kosmokratů bylo ignorováno, ale informace o ostrovech byly využity. Na Pthorovu pozici byly vyslány tafenské hvězdné lodě a dimenzionální výtah byl zajat.

Jednoho dne se objevil nový vyslanec Vysokých mocností, který byl neporazitelný. Pronikl až k JEFENAS, který se rozprostíral jako prstenec kolem centrální hvězdy soustavy Jefa, a požadoval oddělení negativních vědomí. V opačném případě by se superinteligence proměnila v propadliště hmoty. Pak vyslanec opět odešel a Jefenas varování opět ignoroval. Dokud výzkumná výprava do energetické koule zaniklé superinteligence CALIS nezjistila, co je to zdroj hmoty. Toto zjištění bylo šokem a YEPHENAS se rozdělil na pozitivní a negativní část. Kladná se ovinula jako prstenec kolem planety Jefa, záporná odletěla na Pthor s vesmírnými loděmi Tapheenů. S tímto a druhým kouskem světa, Luckirfem, který mezitím také dobyl, se vydal na cestu do vzdáleného koutu vesmíru v několika etapách.

Když dokončil útěk, dorazil do soustavy slunce Ritiquian. Na planetě zvané Ritiquian žili primitivní lidé Alvenové. Jefenas II. nechal na útěku pobít velkou část ostrovanů, protože mu strach a bolest dělaly dobře. Rohatý Kil'Dhun se vydal na člunu z hvězdné lodi Tapheenovy pyramidy, která přistála na Pthoru, aby planetu navštívil. Pilotoval ho kormidelník, umělý výtvor Tapheenů. Tento bojovný národ se dlouho snažil nahradit stroje organickými součástmi a sám vytvořit nové organické bytosti. Když se Kil'Dhun vmísil mezi Alveny, nemohl zpočátku objevit nic, co by Jefena II. zajímalo. Tito lidé věřili v nespočet bohů, kteří byli všichni zlí a bylo třeba je zkrotit. Stejně jako bohům, i Alvenům vládli Oheimové a právě jednoho z nich, Charrana, si Rohatý vybral za svého nového partnera. Netrvalo dlouho a do Charranovy primitivní vesnice přišli další Alvéové, zabili Oheima a všechny ostatní odvedli. Proč, to zatím zůstávalo záhadou.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Dunkle_Oheim« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)