Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 474
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 474
Název:Odlesk svobody
(Widerschein der Freiheit)
Autor:Detlev G. Winter
Cyklus:Král Atlantidy / Temný strýc
« AT 473 • chronologicky • AT 475 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Tajemství Velké plejády

Odosobnění Olken a Yeers se téměř vzdávají naděje. Velká plejáda je stále na palubě ZIEMEN, ale ztratila energii a po krátkém telepatickém kontaktu s Havar Usmaender se tento komunikační prostředek zcela přeruší. Od nynějška mohou pouze pozorovat, ale již nezasahovat. Alespoň se jim podařilo přenést, že Plejádu je třeba přenést do středu Černé galaxie, do zlověstného "Prstencového světa".

ZIEMEN dorazil k hranicím marantronerského území a prochází poslední generální opravou na světě Koohlků. Faderkyhl se nemůže zdržet rozhlížení mimo kosmodrom a po setmění se ještě nevrátil. Xyriell, Koohlk na palubě, je zděšená, protože její lid má temné tajemství. Po setmění se v ní probouzí temná stránka osobnosti a toulají se ulicemi a hledají oběti pro své sadistické choutky. Opouští loď s varhanami a vydává se hledat Noota.

Už po několika hodinách ho najde ve sklepní hospodě, kde je zraněný Faderkyhl přivázaný k jakémusi obětnímu stolu a apaticky tam leží. Xyriell předstírá, že se chce zúčastnit násilných orgií, a provokuje Telxe, již opilého Koohlka. V potyčce, která se nyní strhne, se jí podaří obratně přetrhnout Faderkyhlova pouta a ve vhodnou chvíli s ním uniknout. Venku se rozloučí se zraněným mužem a řekne mu, že zůstane na své domovské planetě. Z posledních sil se sám dovleče na vesmírnou přistávací plochu a je propašován dovnitř právě včas, než netrpělivá posádka opustí planetu.

Každý člen posádky je naléhavě potřebný, aby mohl pokračovat v cestě do středu Černé galaxie, kde ještě musí najít neznámý Prstencový svět. Proto odpovědné lidi těžce zasáhne, že Terzog spáchá sebevraždu z osamělosti (s nikým nedokáže komunikovat a cítí se dobře jen mezi svými). Jeden po druhém přibývají další a další členové posádky, kteří se chtějí vrátit, zatímco procházejí několika okrsky Černé galaxie. Charisma Velké plejády už je příliš slabé na to, aby je inspirovalo ke svobodě. Nakonec Camagur sabotuje jeden z motorů, čímž se ZIEMEN stává nelétavým. Nakonec se rozhodnou vrátit na marantronské území na člunu. Jen Zwertelis odmítá opustit vrak a ani Faderkyhl ji nedokáže přesvědčit, natož donutit hbitého myslitele, aby nastoupil do člunu.

Po spuštění člunu na vodu si Zwertelis všimne, že odraz svobody opět sílí. Podaří se jí navázat kontakt s beztělesnými a od Yeerse a Olkena se dozví příběh o vzniku Velké plejády.

Před mnoha desetiletími našel krejodský kameník Quahrt v opuštěné štole v Bledých mramorových horách na Xudonu kamennou žílu, která po dotyku probudila touhu po svobodě. Když po letech přišel do Railenu, našel tento materiál i tam. Vyráběl z něj malé kuličky a dával je dětem, když si o ně řekly. Myslel si, že jsou neškodné, což byla chyba.

Když děti dospěly, měly tak nezadržitelnou touhu po nezávislosti na dlouholetém vlivu orbů, že se kolem opatrného Kyrlta, mazaného Oporka a hladového Filty vytvořila odbojová organizace, která se dočkala čilého přílivu. Následovaly boje, a když se je pořádkovým silám nepodařilo rozdrtit, rozhodli se dát jim příklad. Nechali zničit celou planetu Railen atomovou zápalnou bombou. Ještě předtím se jim podařilo zajmout hlučného Quahrta. Postaral se o něj nikdo jiný než Koordinátor Věčnosti a řekl mu, že se bude muset sám zodpovídat Temné přísaze. Kus temné hmoty sloužil jako dopravní prostředek do středu Černé galaxie. Cestu nadřazeným kontinuem však přerušili vyřazení z bubliny života. Požádali Quahrta, aby vytvořil dokonalý mramor, který by nesl odraz svobody, a přenesli ho do Xudonu, kde se mu to podařilo. (viz Atlan 401)

Zwertelis se navíc dozvídá, že do Xudonu byl již jednou někdo vyslán, aby přivedl Velkou plejádu do Bubliny života. Byl to Razamon, který se nešťastnou náhodou přesunul do kontinua, kde žijí beztělesní. Souhlasil, že práci vykoná, ale požadoval, aby mu byla vymazána paměť, aby se nemohl prozradit. Nikdo neví, proč se zhmotnil na Ximmerrähne místo na Xudonu. Plejáda každopádně později dorazila na Cyrsic, kde se mohla nabít pozitivní energií. A dokonce i nyní, kdy se zdálo, že je síla téměř vyčerpána, opět sílí. Důvodem je GOL'DHOR, který se k němu rychle blíží a lze jej téměř nazvat ztělesněním pozitivního.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Widerschein_der_Freiheit_(Roman)« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)