Atlan 457 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 457
Název:Arkonidan a vodní soudce
(Der Arkonide und der Wasserrichter)
Autor:H.G. Francis
Cyklus:Král Atlantidy / Vysazeni na Dorkhu
« AT 456 • chronologicky • AT 458 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Mezi prokletými z Dorkhu

Kroppan už dva dny putuje pouští Churrum se svým vězněm Atlanem, který má zavázané oči. Náhle Chreean zpanikaří, je odhozen a může se osvobodit z pout a pásky přes oči. Podle stop zjistí, že Kroppana a jeho jezdeckou ještěrku něco zatáhlo do jeskyně. Pomocí Kroppanova paralyzéru se mu podaří omráčit obřího pavouka, zachránit Turgana a jeho chreean z pavoučí jeskyně a také najít Valasii. Zřejmě strávila téměř 200 let v kokonu, který ji udržoval při životě a neumožňoval jí stárnout. Jmenuje se Cheffryn, a když s ní hovoří, je opět přemožen a svázán Kroppanem, který se nepozorovaně probudil.

O několik hodin později dorazí do Jitterzogu, kde jim ochotní Jiriffeni dají jídlo a vodu. Náhle je tato osada napadena a vypleněna Valasery. Kroppan je těžce zraněn a Atlan a Cheffryn jsou jimi zajati. Valaser Tzufadas zatím zůstává v Jitterzogu a odposlouchává horečnatého Kroppana. Atlan má prý pro PÁNY nesmírnou cenu a Tzufadas jim ho hodlá co nejdříve předat. Jeho lidé museli žít chudým životem od chvíle, kdy upadli v nemilost pánů z hradu. Proto věří, že je dokáže rehabilitovat.

Po příjezdu do Nophinenu je vítá vodní soudce Heerun. Atlan zůstává vězněm, ale může se bez překážek pohybovat po vesnici. Po několika rozhovorech si Heerun uvědomí, že by s cizincem mohl něco udělat ohledně ZTRACENÝCH PÁNŮ, a nejistě Tzufadův návrh odmítne. Ten s tím nesouhlasí a vláká Atana do téměř smrtelné pasti, ale musí ho nechat jít.

Cheffryn může žít volně s Valasery, protože je jednou z nich. A nejen to, je to dokonce Heerunova dcera, ale on to neví, protože si myslí, že je mrtvá. Asi před 200 lety byli Valaserové očerněni intrikami varlanských kupců s PÁNY ŠTÍTU a vyhnáni z rodného města Gojarah. Vodní soudce byl také nucen odsoudit Cheffryn k smrti, protože byla do intrik zapletena nejvíce. Heerun tedy neměla jinou možnost než předhodit svou vlastní dceru obřímu pavoukovi. Dlouhou dobu v pavoučím doupěti však strávila při plném vědomí. Za ty roky psychické krutosti chce zoufale zabít Heerun. Ještě předtím však ze sebe musí smýt intenzivní pach pavouka, který na ní ulpěl, protože je přesvědčená, že ji ta bestie pronásleduje a brzy ji zabije. Proto krade vodu ze sousedních chatrčí a čistí se jí.

Pach je pryč, ale je vinna krádeží vody, což je ve vyprahlé Nofině nejhorší zločin. Heerun ji odsoudí k těžké práci v lomu, a teprve když mu Atlan druhý den sdělí důvod krádeže a také to, že je jeho dcera, změní názor. Svolá Valasery a vysvětlí jim, co se před 200 lety skutečně stalo. A že jediný důvod, proč Cheffryn ukradl vodu, byl ten, že nechtěl pavouka nalákat na Nophine. Odvolá rozsudek a odjede do pavoučího doupěte se stovkou bojovníků a s Atlanem a Cheffrynem. Zvíře je vykouřeno a zabito, ale vodní soudce uvízne v tekutém písku a hrozí mu udušení. Zachránit ho může jen jeho dcera, ale ta ho chce zabít. Teprve když si uvědomí, že pokud nic neudělá, bude se do konce života trápit nočními můrami, že nezachránila svého otce, pomůže mu. Na zpáteční cestě se otec a dcera usmíří.

Po hostině se Atlan a Heerun dohodnou, že král Atlantidy bude prodán na trhu s otroky v Turganu. Valasiané si prostě nemohou dovolit nevyužít nečekané finanční situace a Atlan by se téměř jistě nechal koupit vyslanci CASTLE a dostal by se tak na místo určení. Tzendaz a devět dalších jezdců ho mají dovézt do nedotknutelného města. Když odpočívají na cestě, ozve se chvění, jako by se Dorkh marně pokoušel vzlétnout. Pak přistane Zugor, vystoupí tři Technosové, ochromí Atana a vezmou ho s sebou.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Arkonide_und_der_Wasserrichter« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
3.7.2022
1565 před NGL
27. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459763.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál