Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 452
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 452
Název:Cesta titánů
(Pfad der Titanen)
Autor:Detlev G. Winter
Cyklus:Král Atlantidy / Vysazeni na Dorkhu
« AT 451 • chronologicky • AT 453 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Na cestě do Turganu

Po hodinách hledání se Atlan, Razamon a Kennon konečně dostanou k jeskyni, kde pramení Sladká a Hořká řeka. Pružiny působí dojmem, že jsou uměle vytvořené, ale pro bližší zkoumání není k dispozici žádné vybavení. Každopádně i jemná sprška Hořké řeky je cítit spíše kovově a zvířata na jejích březích se zdají být neklidná. Když se k nim Atlan příliš přiblíží, začnou být hysteričtější a nakonec na tři společníky zaútočí. Některé z nich odnese silný proud, ale mnohým se podaří přeplavat. Stále více zvířat různých tvarů se shromažďuje a zahání je do kouta. Teprve když si posvítí čelovkou do očí zvířat citlivých na světlo, na čas se schovají.

Tři turisté se s obtížemi dostanou k východu z jeskyně pramenů v polovině mramorové hory. Nemohou sledovat dva vodopády, musí pracně hledat sestup přes skaliska strmé hory. Poté se vydávají dále na jih, dokud nenarazí na stvoření podobné skřítkovi, které jim před očima zlomí ruku. Zpočátku byl velmi podezřívavý, ale pak se stal přístupným. Jmenuje se Martok, je to Gorjashe a po hádce se svým společníkem Paltkou utekl ze zraněné pýchy. Poté, co mu Atlan ošetřil ruku, dorazí zbytek obchodní karavany. Výměnou za odevzdání čelovky se mohou připojit ke skupině, dokud nedorazí do Turganu.

Během první společné noci, která začíná hostinou, spatří na obzoru létající disky, které pravděpodobně vyslal Kuashmo. Topalm, vůdce Gorjashenů, to považuje za příliš nebezpečné a vyžene tři přátele ze svého tábora. Druhý den je však Atlan, Razamon a Kennon nepozorovaně následují. Když dorazí k Solperovu mostu, který se klene přes Sladkou a Hořkou řeku, jsou ohromeni. Gitantická struktura je kilometr široká, desítky kilometrů dlouhá a tvořená obrovskými bloky čediče. Celá stavba začíná v Shurhanu na západním okraji Dimenzionálního pohonu, sahá přinejmenším k Turganu a nazývá se Titánská cesta. Solperův most je jen jeho malou částí, spočívá na obrovských podpěrných pilířích a překlenuje celé údolí.

Cesta po kvádrech není bez nebezpečí. Neboť v nich žijí mirrn, obdařeni malou inteligencí. Jsou to zvířata, hmyzí tvorové, kteří vypadají jako kříženci mravence a netopýra, ale mají půlmetrové tělo. Po neúspěšném boji se Atlan, Razamon a Kennon musí vzdát, jsou odvedeni jeskynním systémem, který je pod bloky mostu, a jsou ukázáni královně Mirrně. Poté jsou umístěni do vězení, kde se již nacházejí přeživší členové gorjašské karavany. Mirrn se k nim chová dobře a v relativně krátkých intervalech jim přináší dostatek jídla. Atlan jako první prokoukne, že jsou ve spižírně a mají být vykrmeni, aby je pak mohla královna sníst. Potravu sbírají několik dní, místo aby ji snědli. Když mají být znovu nakrmeni, házejí vše pod nohy podvyživenému Mirrnovi. Jejich královna si zřejmě nárokuje hodně potravy pro sebe a dělnicím dává jen velmi málo. Vyhladovělí se vrhají na plody, kořínky a kousky masa. Zatímco Atlan, Razamon a Kennon využívají přízně času k útěku, Gorjashenové věří, že nadešla jejich hodina pomsty, a začíná masakr. Protože Mirrnů je sto na sto, skončí to předvídatelně. Atlan, Kennon a Razamon na poslední chvíli uniknou jeskynním systémem a zboří podpůrný sloup u vchodu do jeskynního systému.

Mirrn je tedy prozatím nemůže následovat. Padající balvan strhne tři společníky do Hořké řeky, která se rychle řítí strmým údolím a okamžitě je spláchne.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Pfad_der_Titanen« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)