Atlan 447 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 447
Název:Lovec z Dorkhu
(Die Jäger von Dorkh)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Král Atlantidy / Vysazeni na Dorkhu
« AT 446 • chronologicky • AT 448 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Armáda na stopě Atlanovi

Asi 15 000 bojovníků z lidu Zukahartos pronásleduje Atana, Razamona a Kennona, protože ukradli jejich věštírnu, Extortirnser. Tři uprchlíci mají co dělat, aby se dostali k torzu robota, který jim neustále podává falešné informace a velmi se bojí, aby se ho někdo nedotkl nebo ho neušpinil. Jedou dál na jih, kde brzy musí projet zalesněnou oblastí. Dokážou se vyhýbat dobře maskovaným pastem, dokud se nakonec nesetkají se Saddierem. Tito hominidé, přizpůsobení lesním stromům, je chytají a odnášejí do své osady. Zde je na trojrožce postaven kotel s vodou, která se vaří, protože zajatci mají být uvařeni zaživa. Naneštěstí si zjevně neinteligentní stvoření vyberou jako předkrm právě Extortirnsera a hodí ho do vroucí vody. Teplo dělá robotickému torzu dobře a za chvíli už vesele piští a cáká kolem sebe vodu takovým způsobem, že se celý prostor pro vaření zahalí do neprůhledných výparů. Atlan si všimne své šance a předstírá, že také leze do kotle, aby se po několika minutách vrátil do zorného pole Saddierových, zalitý párou. To je pro kanibaly příliš, hledají spásu v útěku a jejich zajatci se rychle dají na útěk.

Krátce poté se setkávají s civilizovanějšími Saddiery, kteří po nich požadují mýtné. Svou osadu založili poblíž jediného mostu přes Frygský kaňon, který střeží tři kagalité, bratři Unscoldové. Pouze oni znají kódové slovo, které stráže uspí, ale Vyděrač tvrdí, že ho zná i on. Pokračují tedy dál a krátce nato dorazí k dřevěnému mostu. Zde se ukazuje, že robot opět bezostyšně přeháněl. Tři vyčerpaní společníci se nyní musí bránit útokům tří strážců mostu a mají s tím své drahé potíže. Nakonec se jim podaří jednomu po druhém spadnout do kaňonu a přejít most právě včas, než se objeví Zukahartova armáda. Nezbývá jim než zničit dřevěný most za nimi.

Po několika kilometrech dorazí k mluvícímu hřibu, který jim poskytne věštecké informace o jejich další cestě. Další cesta vede do města Tirn, odkud prý Extortirnser pochází. Jejich postup je pomalý, protože grizzardí tělo, v němž Kennonova duše přebývá, slábne. Když zjistí, že se armáda Zukahartosu přece jen nějak dostala přes Frygský kaňon, dostane se jim pomoci v podobě potulného žoldáka Tirkise. Jako odměnu požaduje kov na dokončení své obří sekery Kordran a jeho schopnosti jsou ohromující. Vytvoří hustou mlhu, která zahalí armádu Zukahartosu, a vydává zvuky, které dokáže vydat jen mnohem větší armáda. To jim umožní znovu uniknout pronásledovatelům.

Nakonec dorazí do Tirnu a Tirkis požaduje zaplacení. Atlan doufal, že v Tirnu najde dostatek kovů na zaplacení mzdy, ale potulný žoldnéř chce být placen mimo město. Uvědomí si, že mu nemohou zaplatit, a vydá se za Razamonem s nožem Siartar. Bez námahy seká meči druhého z nich, dokud nezasáhne Atlan. Ani tisícileté zkušenosti nejsou králi Atlantidy nic platné, Tirkis ho převyšuje. Musí se vzdát a smrti unikne jen díky tomu, že zahraje na strunu Kennonovy bezmoci a Tirkisových citů. Nakonec souhlasí s tím, že Tirkis dostane část Extortirnseru. Konkrétně se jedná o mluvící membránu, která je vyrobena ze zvlášť kvalitního kovu.

Samotný Tirn je velkým zklamáním. Není to tak dávno, co tu musela vybuchnout jaderná bomba. Stvůry ve městě strašlivě zmutovaly a jdou po nich. Najdou úkryt u starého Peinchena a na poslední chvíli. Kennonovo grizzardí tělo už má blíž ke smrti než k životu. Speciálně pro něj vyrobená mast, kterou si natře celé tělo, ho však znovu vyléčí a hned druhý den je opět schopen cestovat.

Mezitím však Zukahartové dorazili na Tirn. Všem třem společníkům seberou veškeré vybavení a nechají je ve městě. Extortirnser je odveden zpět Grutarem-Nal-Kartem; věštírna, která už neumí mluvit, je mu zcela po chuti; brzy bude (údajně) poskytovat pouze moudrost, která je příjemná Kernix-Zukahartovi.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Die_Jäger_von_Dorkh« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál