Atlan 446 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 446
Název:Arkonidan a Yastor
(Der Arkonide und der Yastor)
Autor:Peter Terrid
Cyklus:Král Atlantidy / Vysazeni na Dorkhu
« AT 445 • chronologicky • AT 447 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Mezi nomády na Dorkhu

Mezi Zukahartos, jezdeckými kočovníky z Loveckého koberce v Dorkhu, probíhají přípravy na bitvy o Yastor. Poté, co Grutar-Nal-Kart porazil svého posledního soupeře, je jasné, že tentokrát bude zastupovat Kernix Zukahartos. Se svým bratrem Hirundem a několika zkušenými bojovníky se vydává s poměrně malou četou do Velkého tábora, kde se odehrají závěrečné bitvy.

Vládnoucí yastor Barbast-Kas-Nin nechá svým náčelníkem Thaigoonem vyhlásit otevřené bitvy. Grutar si vede dobře, dokonce se mu podaří porazit svalovce Melurs-Han-Faala, ale je přitom zraněn. Přesto trvá na tom, aby byl okamžitě postaven proti Lyssodovi-Ferry-Quelovi, kterým z celého srdce pohrdá. Několikrát se ocitne v silné tísni, ale pak je schopen svého soupeře knokautovat. Poté také omdlí.

Když se probere, je to nový Yastor. Jakmile se pevně postaví na nohy, vyhledá Chrám proklamace a nedotknutelnosti, kde sídlí Extortirnser, věštec Zukahartos. Na otázku, zda se plánované drancování okolních měst podaří i tentokrát, se dozvídá nejasnou odpověď, že kvete mnoho květin a některé budou utrženy. Toto prohlášení se mu docela líbí a je hodno věštce; nechá svolat všechny vůdce Tisíce a vydá rozkaz k odjezdu. Nejprve se vydají do svých skalních měst, aby se s nimi naposledy rozloučili, a pak se vydají na jih, kde budou loupit a plenit.

Atlan, Razamon a Kennon mezitím opustili Krvavou džungli a překračují vrcholky Sirvy. V těchto vysokých horách nenajdou žádnou potravu, ale vítr, sníh a led v hojném množství. Zcela oslabení se nakonec dostanou do nížin za hranicemi, posílí se skromným jídlem a ohřejí se u táboráku. Jsou napadeni, svázáni a odvezeni na koních. Jsou odvedeni do skalního města (Kernix, jak se později dozvědí) a je jim nařízeno je zabít. Psychologickými triky dosáhnou toho, že se mohou nejprve posílit a odpočinout si. Pak jsou přivázáni ke kůlům s koženými řemínky na nohou a mohou se bránit každý jedním nožem, zatímco se je jezdci jeden po druhém snaží zabít oštěpy, meči a kopími. Dokážou zvrátit průběh bitvy, poslat do písku mnoho jezdců a sebrat jim zbraně. Ale přesila je silnější, jsou obklíčeni a pravděpodobně by byli zabiti. V tu chvíli však dorazí nová Yastorova družina.

Lyssod, který je nyní členem Grutarovy ochranky, chce prokázat své schopnosti a zabít tři cizince jednoho po druhém. Nejprve se pokusí o Kennona, ale ten ve vzduchu chytí oštěp, který po něm hodil, a Bessarixe-Zukaharta zabije. Tím se Grutar zbaví své nemesis, aniž by si Yastor musel ušpinit ruce. Následuje oslava radosti a tři cizinci jsou přijati do Nezlomného řetězu, Yastorovy tělesné stráže.

Poté, co se všichni bojovníci opijí, Atlan tajně prozkoumá Chrám sběru, který byl vytesán do skály. Ukáže se, že ženy v Zukahartu rodí téměř výhradně mužské potomky, žen je také málo a na návštěvu k nim smí jen vybraní bojovníci. Tímto způsobem mají vysoké ženy na muže větší vliv, než si uvědomují.

Následujícího dne armáda pokračuje na jih na svých Tarpanech a o dvě noci později se Atlan, Razamon a Kennon rozhodnou uprchnout. Opět jsou všichni kromě nich opilí; zapálí step vysoce odolným nápojem zkvašeného tarpanského mléka, takže se všichni tarpani vznesou na paty. Sami se tajně ukradnou na třech obzvlášť výkonných koních. Mají s sebou Extortirnsera, z něhož se vyklube smutný pozůstatek robota, který chce být konečně odveden od Zukahartů a cítí extrémní strach z toho, že se ho někdo dotkne a případně mu ublíží. Jeho neustálé fňukání a dezinformace rychle zkouší jejich trpělivost.

Než se dostanou k řece Jarkin, potkají několik Dee-Amie-Doffů, ptačích tvorů s opičíma nohama. Nabídnou pomoc a doprovodí uprchlíky do jejich hnízda na břehu řeky Jarkin. Na jednom ze svých člunů přejedou na druhou stranu řeky a na druhý naloží vyděračovo stelivo. Dee-Ami doffové ho řídí po proudu a vytvářejí falešnou stopu, po které pronásledovatelé zpočátku jedou. Yastor Grutar-Nal-Kart se však ukáže být chytřejší, než se čekalo. Ten lest prokoukne a nechá je přejít na druhý břeh.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Arkonide_und_der_Yastor« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
24.5.2022
1565 před NGL
29. Tarman 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459723.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál