Atlan 444 (Německá obálka, 1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 444
Název:Země bez slunce
(Land ohne Sonne)
Autor:Hans Kneifel
Cyklus:Král Atlantidy / Vysazeni na Dorkhu
« AT 443 • chronologicky • AT 445 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Odhalení v říši Mavenů

Razamon, Sinclair Marout Kennon a Atlan jsou převezeni do Cagendaru (Atlan podezřívá Tolfexe), uspáni a oblečeni do primitivního oblečení. Poté jsou opuštěni na neznámém nebeském tělese, kde se ocitnou v naprosté tmě a v lijáku. Atlan cosi nahmatá v kapse a ukáže se, že je to svitek. Na něm je zářícím písmem v gonexu napsán tento vzkaz: "Pthor jsem ztratil..... Můžete se vykoupit, když pro mě získáte Dorkh..." Tři přátelé netuší, že Dorkh neznamená planetu, ale další kousek světa.

Když opět vidí, jsou v husté mlze a opakovaně na ně útočí obří sovy. Podaří se jim uniknout lesem a dojít k vodopádu, který skrývá rozsáhlý jeskynní systém. Je protkána různými světelnými šachtami, takže se v ní mohou orientovat. Při průzkumu se dostanou do velké jeskyně, kde četní skřítci posedle tesají do skály sochy, reliéfy, ornamenty a vlysy. Zdá se, že jsou slepí a ohlušeni neustálým hlukem kladiv a dlát, ale po několika minutách si jich všimnou. Na každého z nich se vrhne asi tucet lidí, ale ne proto, aby na ně zaútočili, nýbrž aby je proklepli. Po několika minutách přestanou, bzučí od jednoho druhu k druhému a sdělují jim něco pouhým dotykem. Okamžitě začnou někteří z nich vytvářet podobizny tří z dosud neotesaného kamene, a to s dechberoucí rychlostí a přesností.

Když Atlan, Kennon a Razamon zjistí, že se trpaslíci zvaní Garsen živí syrovým masem z kořisti, kterou přinášejí obří sovy, ukradnou je. Toho si všimnou a brzy prchají hluboko do bludiště, pronásledováni mnoha skřítky a obřími sovami. Podaří se jim zabít několik dravců, než se jim podaří uniknout úzkou chodbou, kterou je pronásledovatelé již nepronásledují. Překročili hranici na území kočkovitých mavínů, kteří jsou nepřáteli garů.

Zde jsou brzy zastaveni a zajati. Jsou předvedeni před Elcoy, královnu času, která se jich vyptává na jejich původ. Komunikace funguje bezchybně, na Dorkhu se mluví pthorštinou s nepříliš silným přízvukem, zvanou Dorkha, což vede trojici ke spekulacím o jejich místě pobytu. Elcoy vězňům odpustí, ale zakáže jim opustit své panství. V nestřeženém okamžiku s nimi uzavře smlouvu. Dostanou svobodu výměnou za to, že doprovodí Elcoye do legendární říše Mavinů, která se údajně nachází někde v okolí vrcholu Sirva daleko na západě. To se však musí dít tajně, protože Mavinové mají tři královny, které se neustále střídají ve vládě. Jejich dvě kolegyně jsou v současné době na povrchu a jedna z nich, Daknar, je za několik dní nahradí. Elcoy však nemá chuť riskovat život v nebezpečné džungli.

Alzei, královnin nejbližší důvěrník, ukáže Atlantovi cestu na povrch a v dohodnutou dobu se tři přátelé tajně vydají na cestu. Cestou ven dojde k nehodě, kterou využijí k upozornění Mavinových zabijáků, kteří se okamžitě pustí do pronásledování. Za největšího nebezpečí prchají dva dny peklem džungle a nakonec dorazí do zničeného města, které bylo dohodnuto jako místo setkání. Brzy dorazí i královna Elcoy a její osobní strážce Alzei; jsou velmi vyčerpaní. Než zde stráví noc, dozví se tři společníci od dvou Mavinů, že džungle, ve které se nacházejí, se nazývá Krvavá džungle; kromě jazyka je to další paralela s Pthorem.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Land_ohne_Sonne« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)
Aktuální data:
1.7.2022
1565 před NGL
25. Dryhan 18996 da Ark
10022 pzA
JD: 2459761.5
58422 dha-Tamar
 
rss kanál