Menu
Navigace: Databáze Multiversa > Série > Atlan > svazek 438
hledat
Německá obálka (1. vydání)
© VPM KG.
Série:Atlan, svazek 438
Název:Posel smrti
(Der Todesbote)
Autor:Hubert Haensel
Cyklus:Král Atlantidy / Atlan se vrací na Pthor
« AT 437 • chronologicky • AT 439 »
Vydáno poprvé:1980
Vydáno v češtině: -
Čas děje: 2650
Katastrofa na palubě lodi ZARKIET

Atlan, Kennon a Razamon zajali Artina a převzali tak velení nad ZARKIET. Varhanní loď je na cestě na nepřátelské území Rghulů, odkud Pthor nečekaně odjel. Let však probíhá jinak, než se očekávalo, protože 23 Scuddamorů z posádky sabotuje tři cizince. Když loď zpomalí, Atlan se spojí s figurkou Artylleinor pomocí mechanického telepatického komunikačního systému. To mu napoví, kde má hledat sabotéry. Ve skutečnosti jsou schopni odhalit několik útoků a zabránit dalším škodám. Je však nutné, aby ZARKIET opustil lineární prostor pro opravu poškození.

Při zastávce v normálním prostoru objeví Artylleinor malé umělé zařízení, které se vznáší v prostoru. Atlan ji přinese do řídicího centra a začne otevírat krabici o průměru dvou metrů. Uvnitř se nachází podivný tvor, který vypadá, jako by byl sestaven ze šesti jednotlivých tyčinkovitých tvorů. A skutečně, těchto šest tyčových stvoření se v mžiku rozpadne a způsobí škody v řídicím centru; jak se král Atlantidy dozví, právě vzal na palubu posla smrti Koordinátora věčnosti. A krátce nato se objeví vesmírná loď Tolfex, Koordinátor věčnosti. Požaduje bezpodmínečnou kapitulaci tří lidí, pokud nechtějí, aby byla jejich loď zcela zničena. Musejí přijmout ultimátum a Scuddamorové se přesunou na loď Koordinátora orgánů.

Atlan, Kennon a Razamon zůstávají na ZARKIET. Protože posel smrti pilota vážně zranil, hrozí jim, že se nakonec ve vesmíru udusí nebo zemřou hlady, protože Artylleinor je jediný, kdo může loď s orgány přivést k lineárnímu manévru. Aby tomuto osudu zabránil, nechá Atlan Kennona ovládat aktivátor buněk z jeho hrudi (do které se zařízení vždy automaticky zahrabávalo od chvíle, kdy poprvé vkročil na Pthor). Díky buněčnému aktivátoru se Arkonidovi podaří zlepšit Artylleinorův stav natolik, že ptačí tvor zahájí lineární manévr a odnese ji na území Rghulů.

Krátce poté, co překročí územní hranici, pilotovi dojde pára. Artylleinor se s posledními zbytky životní síly dokáže vydat do sluneční soustavy, kde je planeta s dýchatelnou atmosférou, a nouzově přistát, než zemře.

Na části planety, kde přistáli, je právě zima a není neobydlená. Ve skutečnosti zde žije 20 Trugenů, posledních přeživších z ATROVu. Jejich loď se srazila s asteroidem a byla zničena. Díky jejich veliteli Garritzovi se polovině posádky podařilo uniknout na planetu ve vesmírných kapslích, a proto na jeho počest pojmenovali svět Garritz. Žijí v provizorních přístřešcích a vidí, že se blíží jejich konec, protože je příliš velká zima na to, aby zde přežili. Během několika posledních měsíců vyvraždili téměř všechna zvířata v okolí, aby ukojili svůj hlad, a nyní jsou sami ohroženi nepřítelem. Jako první to zažije Zortan, kterého během lovu napadne a pronásleduje neviditelný nepřítel. S velkými obtížemi se mu podaří zachránit se poblíž tábora, ale tam se zhroutí. Perkat ho později najde a nechá ho přivést do tábora. Zortanova partnerka Villig-Ter se chystá dát údajně mrtvému muži poslední vřelé kódování na rozloučenou, když se její partner náhle probudí silnější než předtím.

V tu chvíli přistane ZARKIET a Trugenové si okamžitě uvědomí, že je to jejich jediná šance, jak znovu opustit Garritz. Vtrhnou do hvězdné lodi a odhánějí Atana, Kennona a Razamona svými nárazovými praky. Když si uvědomí, že figurant je mrtvý, čelí svému osudu. Jeden z nich musí sloužit jako nová figurka, kterou nakreslí pomocí semenných lusků z ovoce Luut. Zasáhne Zortana, ale ten není ochoten se obětovat a utíká ze ZARKIET. Zatímco se schovává v úkrytech, Trugenové znovu táhnou a krátce nato startují. Jako odplatu za Zortanovu zbabělost zničí při startu nouzové kryty s projektory bojových paprsků a opustí nehostinnou planetu.

Atlan, Kennon a Razamon uniknou zkáze a stráví na tomto světě několik následujících dní. Tam se dozvědí, že zde žije inteligentní forma života, kterou Atlan nazývá sněžní červi. Žijí v symbióze s některými druhy rostlin a živí se masožravě. Trugeni však zabili téměř všechna zvířata v oblasti, proto nyní trpí hladem a napadli je. Všichni tři s nimi uzavřou mírovou dohodu, protože u sebe stále mají nějaké zásoby.

Jednoho dne se objeví HARSCHIER, který zachytil nouzové volání ATROV. Tři přátelé jsou zajati a odvezeni neznámo kam.

Tento článek vznikl strojovým překladem pomocí DeepL ze stránky »Der_Todesbote« na německé Perrypedii (perrypedia.proc.org)